מסיק אחר האסיף

מסיק אחר האסיף \ אהוד קלפון

בתום חגי תשרי והאסיף , בא חשוון עם ראשית מסיק הזיתים. לכל אחד מחודשי השנה העברית יש חג או מועד, חוץ מחודש חשוון המתנחם במסיק הזיתים ובגשם הראשון. המסיק בסתיו מתנהל בעיקרו בחודש אוקטובר, זמן הבשלת הזיתים.

החקלאים נזהרים לא לקטוף זיתים מוקדם מדי כי אינם עסיסיים דיים, ולא מאוחר מדי על מנת שלא יקבלו כתמים ויהיו פסולים להפקת שמן איכותי. הכפריים אומרים שצריך להוריד זית אחד מהעץ וללחוץ אותו חזק בין האצבעות. אם הוא גמיש ונמעך ומוציא טיפות שמן, אז הוא בשל למסיק.

בית בד הוא מקום המכיל מערכות כלים להפקת שמן מהזיתים. במהלך הזמן, מערכות אלו עברו שינויים ושיפורים רבים, כדי ליעל את כל שלבי הפקת השמן. בבית הבד מפיקים שמן בשלושה שלבים: א. פריכת זיתים וריסוקם, ב. איסוף הזיתים המרוסקים בתוך סלים (עקלים), וכבישתם בלחץ המכבש. ג. זיקוק שמן זך, על ידי הפרדתו ממים ומשיירים אחרים.

השלב הראשון היה ריסוק הזיתים בעזרת גלגל כבד עשוי אבן, שהסתובב בצורה אנכית וכתש את הזיתים בתוך מכתש אבן, בעל שפה מוגבהת. השלב השני, היה מילוי סלים קלועים עגולים (עקלים) בזיתים מרוסקים, סחיטת הנוזל הנקרא "מוהל" (בעזרת מכבש, קורה ובורג) והפרדתו מהחומר המוצק הנקרא "גפת" הנשאר בתוך הסלים.

הגפת שימש בעבר (ומשמש עדיין) כחומר בעירה לבישול, לחימום וגם כמזון לבהמות. את תהליך הסחיטה עשו באמצעות מכבש, שהיה בנוי מקורת עץ ארוכה עם משקולות או בורג. השלב השלישי שבו הפרידו את השמן לקח יותר זמן, כי תהליך ציפת השמן על פני המים, היה איטי.

בחשוון יורד הגשם הראשון הנחשב ליורה. חכמים אמרו, "גשם היורד בתשרי לא יחשב יורה, גשם בחשוון יחשב יורה". עובדי האדמה קובעים שאכן זה יורה, אם נביטת זרעים עולה אחריו. גשם עונתי היורד בעתו, מטיב עם גידולי השדה התלויים בו לגדילתם.

אנשים בצפון כדור הארץ, מרגישים עצב על הקיץ שחלף, ועל החושך והקור הקרבים. רגשות אלה, באים לידי ביטוי בשירי שלכת נוגים ושירי ערגה אל האביב הפורח ואל הקיץ התוסס, הנמצאים הרחק בדרום החם. השם המקורי של חשוון הוא "מרחשוון" שהפך לחשוון במרוצת השנים. בשפה האכדית הוא נקרא "ירחו שמנו" כלומר החודש השמיני, וגם במקרא הוא נקרא החודש השמיני (מניסן). הוא מכונה גם "ירח בול" במלכים א' פרק ו', 38. "ירח" זה חודש, ו"בול" מזכיר אולי את הגשם הראשון היורד כמו מבול.

הסתיו בא עם שמחה על התבואה שנאספה לגורן לפני הגשמים, על עשיית יין ביקב, ועל הפקת שמן בבית הבד. השמש מלטפת ברכות, השמים בהירים, וצבעי הסביבה משתנים. הגשם היורד בעתו, חשוב לקבלת יבולי דגן גבוהים באביב. אם הגשמים מתאחרים לכסלו או לטבת, גידול הדגנים מתעכב, ונכנס לחמסיני האביב שאינם נוחים ליצירת שיבולים, והבשלתן במועד.

כאשר יש שנה מעוברת, חגי תשרי חלים באוקטובר ובא יורה בעתו. אחרי גשם משמעותי ראשון, מיד יוצאים שבלולים מהאדמה, ופרחי כדן וסתוונית נראים בארץ. היורה מנקה את האוויר מאבק, מעלה את ריח האדמה, משיב חיים ליצורים רדומים, משנה את פני הנופים היבשים, ומביא ברכה לאדמה ושמחה לאדם.

עצי האיקליפטוס בארץ נמצאים בפריחה בסתיו (כמו באביב האוסטרלי), ומספקים שפע צוף לדבורים, המכינות דבש איקליפטוסים ומאחסנות אותו לחורף. גם צמחי בצל ופקעת (גיאופיטים), מתחילים להוציא פרחים או עלים, מהאדמה. מגיעים נחליאלים אל הגינות ואל המרחבים הפתוחים, החסידות דואות וחולפות, ועופות דורסים נודדים בהמונים ושורקים.