עירית ועיריוני

עירית ועיריוני \ אהוד קלפון

עירית גדולה ( Asphodelus microcarpus ), הוא גיאופיט רב שנתי, השייך למשפחת השושניים. עלי העירית יוצאים מגבעול תת קרקעי, ומקדימים את יציאת הפרחים. עמוד התפרחת מסועף בראשו לאשכולות פרחים, ומגיע לגובה של מטר אחד. העלים שאורכם כחצי מטר ורוחבם כשלושה ס"מ, מרוכזים רק בבסיס הצמח.

הפריחה היא בעיקרה אביבית (בין מרץ למאי), הפרחים נישאים על עוקצים, ומסודרים לאורך עמוד התפרחת. הפרח שקוטרו למעלה משני ס"מ, מורכב משישה עלי כותרת פתוחים בצבע לבן, עם עורק אדמדם לאורך כל עטיף. מהפרח מתפתח פרי הלקט.

צמחי העירית, גדלים ומתרבים בכל מקום, ובפרט בשטחים שהופרעו על ידי האדם ועל ידי רעייה מסיבית של צאן ובקר. הצמח אינו נאכל על ידי בעלי חיים, ויוצר משטחים גדולים בשדות בתה וחורש טבעיים.

לעירית יש שורשים מעובים אוגרי מזון, שורשים מתכווצים, וקני שורש לרבייה וגטטיבית. בקצות השורשים המעובים, יש שורשים דקים ומסועפים מאוד, היונקים מים ומינרלים מהקרקע. באדמות סלעיות בהרים ובגבעות, גדלים צמחי העירית במקבצים צפופים, ולעתים במשטחים מרווחים.

עיריוני צהוב (Asphodeline lutea ), גדל בעיקר באזורים לחים, בשטחי בתה פתוחים, בפאתי חורשים, ובאזורים סלעיים. הוא בולט בתפרחתו הצפופה, בצבעי צהוב או כתום. הפריחה נמשכת מסוף פברואר עד מאי, והיא מושכת דבורים, המאביקות את הפרחים ונהנות מהצוף שבבסיס האבקנים. הפרחים נפתחים בשעות הערב לאורך כל הלילה, ונסגרים למחרת בשעות הבוקר.

העירוני הוא גיאופיט, בעל גבעול עגול לא מסועף, בגובה כמטר אחד, ונושא עלים דקים לכל אורכו. כמו העירית, הוא מצויד בציצת שורשים אוגרת מזון, אך עבה פחות. הוא שייך למשפחת השושניים, בעל פרחים אסימטריים, היוצאים מבסיס החפים. הפרח מורכב משישה עלי כותרת, שלאורכם עובר עורק דק כהה, וביניהם נמצאים עמוד עלי ארוך, ושישה אבקנים.

מהפרח יוצא פרי הלקט, בצורה כדורית מקומטת, עם זרע שחור. אפשר לראות עיריונים גדלים כמעט בכל חלקי הארץ, ואסור לקטפם כי הם מוגנים.