נחיל דבורים בגינה

נחיל דבורים בגינה \ אהוד קלפון

ביום אביבי בהיר, צלצל הטלפון בביתי, וקול מתרגש נשמע מהעבר השני. זו הייתה משפחה שכנה שבקשה עזרה נגד נחיל דבורים שהתמקם על עץ בגינתה. האישה סיפרה, שהדבורים שוהות מזה כמה שעות בפתח ביתם, ואיש אינו מעיז להתקרב לבית.

הלכתי לעבר הבית המותקף, ומרחוק ראיתי התקהלות של שכנים, שעמדו מרחוק ונתנו עצות אחד לשני, איך לפתור את הבעיה. כאשר התקרבתי, ראיתי את החיוכים שעלו על פניהם, שהנה בא מגרש הדבורים. כדי להרגיע את הרוחות, הסברתי לסובבים שדבורים אלו אינן מסוכנות. כי לפני עזיבתן את הכוורת, הן מילאו את בטנן בדבש, ועקב כך קשה להן לעקוץ. הדבש שבקיבתן מיועד לספק להן מזון לאורך זמן, בתהליך התנחלותן סביב המלכה.

התופעה של נטישת הכוורת על ידי נחיל דבורים, קשורה לבקיעת מלכות צעירות המתחרות עם המלכה הותיקה. כדי למנוע עזיבת נחילי דבורים, רצוי להחליף מידי פעם את המלכה הותיקה בצעירה, שאינה ממהרת לצאת להתנחלות. לשם השוואה, דבורה פועלת, חיה כחודש ימים, ומלכה חיה כשלוש שנים, ומטילה כ 3000 ביצים ביום. הנחילים עוזבים, גם במקרה שנוצרת צפיפות רבה בכוורת, אין די אוורור, אין גביעי הטלה ותאי אחסון לצוף, והמלכה באה בימים, פחות פורייה ומטילה מעט ביצים. עמדתי שם מול בני הבית המודאגים, והסברתי להם שהתנחלות הדבורים על העץ שמול ביתם, הוא רק השלב הראשון לפני התנחלות הקבע. בזמן זה, הסיירות תרות מסביב, ומחפשות מקום מתאים יותר להתיישבות והרחבת אוכלוסייתן. זה צריך להיות מקום מוצל, מוגן מרוחות, ומתאים לבניית גביעי דונג, כדי שהמלכה תטיל בהם ביצים, וגביעים לאגירת צוף והפיכתו לדבש.

עניין ההתנחלות טבוע עמוק בגנים של הדבורים, המחפשות כל דרך כדי להמשיך לשרוד. מאחר שרק המלכה מטילה ביצים מופרות (לאחר הפריה חד פעמית באוויר), הרי ששרידות הדבורים תלויה במלכה, בגילה ובתזונתה. לכן, הנחיל מסתופף סביבה, מגן עליה, מאכיל אותה, ומספק לה תנאים מתאימים להמשך הטלת ביצים.

במהלך ההסברים, התקבצו עוד יותר אנשים, מתוך סקרנות, ואולי רצו לזכות בחוויה לא שגרתית.

בעלי הבית, בקשו בנימוס, לקצר את ההסברים, ולהתחיל לפעול לסילוק הדבורים. התקשרתי לדבוראי (השם הקודם היה כוורן), שגר בישוב סמוך, והצעתי לו שאם יבוא לכאן מיד, יש לי מתנה יקרה בשבילו. הוא ניחש מיד שמדובר בנחיל דבורים, כי הוא רגיל שקוראים לו רק בהקשר לסילוק דבורים או רכישת דבש. הוא הגיע מיד עם כוורת ריקה, והסביר לאנשים שצריך לחכות עד לדמדומי הערב, כי אז הדבורים לא עפות לכל רוח.

עם התחזקות העלטה, הוא בקש את עזרתי כדי להכניס את הדבורים לכוורת הריקה, והצופים הנרגשים התרחקו עוד יותר. אני החזקתי את ארגז הכוורת, מתחת לנחיל, שהיה תלוי על ענף, והדבוראי נער את הדבורים לתוכו. חלק מהדבורים נחתו הישר על ראשי, אך הן לא עקצו את עורי. פעולה זו התנהלה די מהר, כי הדבוראי היה מנוסה באיסוף נחילי דבורים, שהתנחלו במקומות עוד יותר קשים להגעה. מישהו הופיע פתאום עם פנס כיס, והאיר על הענף שפונה מדבוריו, כדי לוודא שהפינוי היה מושלם. הדבוראי נסע לדרכו, שמח על המתנה שקבל, ובעלי הבית ההמומים מהאירוע, עוד בקשו ליווי עד לפתח ביתם. למחרת, מצאתי בפתח ביתי עוגת דבש, ומכתב תודה על עזרתי לזולת בעת צרה.

בתלמוד הבבלי, בבא קמא פא ע"ב, יש דיון על נחיל דבורים שברח מכוורת של דבוראי, והתנחל על ענף עץ הנמצא בחצר של שכן. על פי רבי ישמעאל, תנאי בית הדין הוא "שיהא זה יורד לתוך שדה חברו וקוצץ שוכו (ענף אילן) להציל נחיל דבורים שלו, ונותן לו דמי שוכו של חברו" - כלומר, יתן הדבוראי תמורה לשכן על הענף שגזם בחצרו, כדי להשיב את הדבורים שלו, כי הנחיל הוא קניינו ולא קניין שכנו.