צרעת הפלך

צרעת הפלך \ אהוד קלפון

צרעת הפלך ( Polistes dominulus ), בונה בכל שנה באביב קן, בחלון מזרחי החמים של הבית. הצרעה נקראת כך, משום שבטנה מחודדת כמו פלך, והכינוי העממי שלה הוא פלכית. המלכה הצעירה מופרית פעם אחת בחייה בסתיו, על ידי זכר שלא שורד את החורף.

היא נכנסת לתרדמת חורף ארוכה, ובאביב היא בונה קן ומטילה בו ביצים. היא מטפלת בזחלים הבוקעים מהביצים, ודואגת להזנתם בחרקים. הזחלים אוכלים וגדלים עד שמתגלמים, ומהגלמים בוקעות צרעות פועלות. הגלגול המלא, הכולל ביצה, זחל, גולם ובוגר, נמשך 40 ימים.

עם הופעת הצרעות הראשונות, מתרכזת המלכה בהטלת ביצים, והפועלות מטפלות בה ובצאצאים. המלכה של צרעת הפלך, שחייה בטבע כשלוש שנים, חוזרת לאותו מקום הטלה כל שנה, ומטילה את ביציה באותו הקן (אם הוא שלם). אם הקן נהרס או נעלם, היא בונה קן חדש בדיוק באותו מקום ובאותה נקודה.

כמעט בכל שנה באביב, הרחקתי קני צרעות בגדלים שונים, מאדן החלון המזרחי. גם השנה, בנתה המלכה קן באותו המקום, והצרעות שרק בקעו מהגלמים גוננו על הקן ותרו אחר צוף וחרקים, בסביבה הקרובה. רציתי להרחיקן, אך התקרבתי מדי והן עקצו אותי מתוך הגנה עצמי. אמרתי לעצמי אם כבר נעקצתי, רצוי שאשלים את המשימה, ואסלק את הקן שהיה תלוי במהופך. הצרעות עפו לכול עבר, והמצור על הצד המזרחי של ביתי הוסר, עד לאביב הבא.

צרעת הפלך נפוצה מאוד באזורנו. אורך גופה 15 מ"מ וצבעה שחור עם פסים צהובים. היא בונה את הקן מקליפות עצים שהיא לשה ביחד עם הרוק ומעט מים, עד שמתקבלת עיסת נייר, שממנה היא מעצבת את הקן המורכב מגביעים משושים. המלכה מטילה ביצים בגביעי "הנייר" של הקן, ומדביקה אותן אל הדפנות. כעבור שלושה ימים, בוקעים הזחלים הניזונים מחרקים במשך כשלושה שבועות, עד לשלב הגולם הנמשך עוד כשלושה שבועות. מהגביעים הסגורים שבהם נמצאים הגלמים (שאינם אוכלים), יוצאות הפועלות המתחילות מיד לעבוד.

צרעת הפלך נפוצה במזרח הים התיכון ובאירופה ובתחילת שנות השמונים היא הגיעה לצפון אמריקה, שם היא מצליחה להכניע בהדרגה את הצרעה המקומית הנקראת "Paper Wasp ", שהיא קרובת משפחה, משום שכושר הריבוי שלה ושרידותה גבוהים יותר.

צרעת הפלך ידועה בתוקפנותה כשהיא מגינה על הקן, אך היא תוקפת רק כשמתקרבים מדי לתחומה. היא מזהה תנועה ממרחק של שישה מטרים, והיא מוכנה תמיד לקבל את פני המתקרבים. כדי להימנע מעקיצות, יש להרחיק את הקן עוד בראשית בנייתו על ידי המלכה, ואם יש בו צרעות, רצוי לעשות זאת בלילה כי כולן בתוכו, ואינן עפות בחושך.

הצרעה המזרחית שגם היא מצויה בסביבה, גדולה בהרבה מצרעת הפלך ועקיצתה כואבת יותר. היא פעילה במשך כול חודשי הקיץ ורצוי להתרחק ממנה ומהקן שלה. עקיצות של צרעות, עלולות לגרום בעיקר לנפיחות בעור ולקצת כאב, אך אנשים אלרגיים לארס חייבים לקבל טיפול מידי.