זוחל קדום עם עובר

זוחל מאובן עם עובר \ אהוד קלפון

לאחרונה התגלה מאובן של זוחל קדום מלפני 78 מיליון שנים עם עובר שלם בתוכו. מאמר על כך התפרסם בתאריך 2011. 8. 12 בכתב העת Science על ידי חוקרים אמריקאים. השלד המאובן של האם עם עוברה השלם, התגלה במדינת קנזס בארה"ב.

זה היה זוחל טורף ימי באורך חמישה מטרים, בשם Polycotylus latippinus שחי באוקיינוס הטרופי. הוא השריץ ולדות חיים בים, ולא הטיל ביצים על החוף כפי שעושים זאת צבי הים. גפיו לא התאימו להליכה על היבשה, והוא מזכיר יותר את הדולפינים של היום ופחות את הזוחלים. זו הפעם הראשונה שנמצא מאובן כזה מתקופת הדינוזאורים, עם עובר בגוף האם. זה מוכיח שהשרצת ולדות חיים Viviparous הייתה קיימת כבר אצל הזוחלים הקדומים.

חוקרים מאוניברסיטת קלגרי בקנדה, גילו מאובן של צב וביצים מלפני 75 מיליון שנים באזור אלברטה. הם פרסמו מאמר על כך באוגוסט 2011 , בכתב העת הבריטי Biology Letters British , ובו הם מתארים את שלד הצב והביצים. בתוך גוף הצב נמצאו 20 ביצים, ובקן המאובן שלידו נמצאו 26 ביצים.

במדינת מונטנה ארה"ב, נמצא קן עם ביצים מאובנות של דינוזאור טורף מקבוצת Theropods , מלפני 77 מיליון שנים. קוטר הקן כחצי מטר, ומבנהו דומה לקן של עופות קרקע של היום. על פי החוקרים זה נותן כיוון להתפתחות העופות מדינוזאורים, והקנים של היום מהקנים של אז. מאמר על כך נכתב על ידי חוקרים מקנדה, והתפרסם בכתב העת Palaeontology בסוף שנת 2008 .

בפטגוניה שבארגנטינה, התגלו גלמים מאובנים של צרעות, בתוך ביצים מאובנות של דינוזאורים מלפני 70 מיליון שנים. חלק מביצי הדינוזאור התבקעו בזמנו ונרקבו, ומשכו אליהן צרעות שניזונו מתכולתן, והטילו בהן את ביציהן.

ביצי הצרעות בקעו, והזחלים ניזונו מהרקב, והתגלמו בתוך ביצי הדינוזאור. חוקרים מארגנטינה שגילו את הביצים המאובנות, פרסמו על כך מאמר ב 2011. 7. 16 בכתב העת Palaeontology , וציינו שזו הפעם הראשונה שהתגלו גלמי חרקים בביצים מאובנות של דינוזאורים.

במערכת החולייתנים נמנות חמש מחלקות: דגים, דו חיים, זוחלים, עופות ויונקים. היצורים בשלושת המחלקות הראשונות הם בעלי "דם קר" ובשתי האחרונות הם בעלי "דם חם". בקרב היצורים האלה קיימת הפריה פנימית של הנקבה והפריה חיצונית במים, עוד מזמנים קדומים. הדו חיים נוצרו מדגים קדומים שעלו מהמים ליבשה, הזוחלים התפתחו מדו חיים קדומים, והעופות מדינוזאורים שהחלו לדאות באוויר ולעוף.

במחלקת הזוחלים יש סדרת צבים, שהיא הקדומה ביותר מלפני 200 מיליון שנים, סדרת תנינים הקרובה ביותר לדינוזאורים, וסדרת קשקשאים (הגדולה ביותר), הכוללת לטאות ונחשים.

בצפון מערב אוסטרליה נמצא דג מאובן, שחי באוקיינוס קדום לפני 380 מיליון שנים, עם תכונות גוף של יצור יבשתי, כלומר דג ששחה במים והלך על היבשה. זהו בעל החוליות הקדום ביותר שנשא עובר בתוכו ונקרא "דג אם", והקדום ביותר שהשריץ ולדות חיים במים.

הדג מקבוצת פלקודרם, היה מצויד בפלטות עור קשיחות להגנה על גופו, ואין כיום נציגים קרובים של אותם הדגים. זה מוכיח שכבר אז הייתה הפריה פנימית אצל הנקבה, ולא רק הפריה חיצונית במים כפי שזה קיים אצל רוב הדגים היום. מאמר על כך התפרסם לאחרונה בכתב העת Nature , המציין את חשיבות התגלית בהבנת האבולוציה של בעלי החוליות.