פלישות ארבה

פלישות ארבה \ אהוד קלפון

מחקר שנעשה על תקשורת הארבה בלהקה, על ידי מכון Max Planck בגרמניה בשיתוף עם חוקרים אמריקאים, התפרסם ב 2011 . 7. 15 בכתב העת המדעי New Journal of Physics וגם ב Science Daily . החוקרים טוענים שאין מנהיג המוביל את כיוון הנדידה של להקת הארבה, והראייה של כל פרט מוגבלת למרחק קצר. מכאן שהקשר בלהקה, זורם בין פרטים שכנים, שעפים קרוב אחד לשני. הפרטים בלהקה מגיבים לשינויי מזג אוויר, ומגיבים לתופעות מזדמנות באותה צורה. כולם מושפעים מהשכנים הקרובים, ומגיבים באותה דרך והתנהגות, לכל שינוי.

הארבה הוא חגב שחי בסודן, ומידי כמה שנים אוכלוסייתו גדלה מאוד והוא עף צפונה למזרח התיכון ולצפון אפריקה. יש מינים שונים של חגבים נודדים, אך מין הארבה הפולש לארץ ישראל ולסביבתה, הוא חגב סודני מדברי בשם ארבה המדבר - Schistocera gregaria . שמות החגבים המוזכרים בתנ"ך הם: ארבה, ילק, חסיל וגזם.

מאז ומתמיד, פשטו להקות ארבה על ארץ ישראל, שגרמו נזקים ליבולי האיכרים, והביאו לרעב על תושבי הארץ. הפלישות הגדולות שתועדו, היו בשנים, 1827, 1838, 1866, 1915 , ובמהלך מלחמת העולם הראשונה. להקת הארבה האחרונה שהגיעה לארץ ישראל הייתה בשנת 2004 . היא הגיעה לאילת, נעה צפונה לאורך הערבה עד לפאתי ים המלח והתפזרה.

הארבה חי, במקומות חמים, שם הוא גדל, ומתפתחים חגבים צעירים הרגישים לקור. מכאן שהנדידה צפונה נעשית רק כאשר האוכלוסייה גדלה ומתעצמת, לקראת סוף האביב וראשית הקיץ. החגבים הצעירים חייבים להתפתח באזורים חמים כמו במדבריות סודן, כדי להגיע לבגרות, לכן נאספות להקות עצומות לפני הנדידה לצפון אפריקה ולמזרח התיכון.

מבחינים בין חרקים בעלי גלגול מלא כגון, פרפרים,רפרפים, יתושים וזבובים, לבין חרקים בעלי גלגול חסר כגון חגבים, מיני ארבה, חרגולים, גמלי שלמה, פרעושים ועוד. במחזור חיים של גלגול מלא יש ביצה, זחל (או רימה), גולם ובוגר, ובגלגול החסר יש ביצה שממנה בוקע חרק זעיר (בשם נימפה), חסר כנפיים. במהלך גדילתו, הוא מגדל כנפיים ובסוף הוא מתפתח לבוגר. נקבת הארבה מטילה ביצים רבות, הבוקעות כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות. מהביצים יוצאים חגבים צעירים ללא כנפיים, האוכלים וגדלים במשך כחודש ימים, עד הפיכתם לבוגרים המסוגלים לעוף ולהתרבות.

הזמן העובר בין הטלת הביצים עד הגעה לשלב הבוגרים המצוידים בכנפיים, הוא חודש וחצי עד חודשיים ימים. הארבה נודד בהמוניו מידי כמה שנים לארץ ישראל , מכסה את עין הארץ ואוכל כל צמח ירוק ורענן. בעבר הוא כילה גידולים חקלאיים וגרם לרעב, אך מאז, למדו החקלאים איך להילחם בו ולהציל את יבוליהם.