דו חיים בעלי זנב וחסרי זנב

דו חיים בעלי זנב וחסרי זנב \ אהוד קלפון

במחלקת הדו חיים, מבחינים בבעלי זנב כגון סלמנדרה וטריטון ובחסרי זנב כגון קרפדה וצפרדע. הם התפתחו מדגים ונשארו קשורים ברבייתם למים בהשוואה לזוחלים שעברו לגמרי לחיי יבשה.

הסלמנדרה חייה בעיקר במקומות קרירים בהרים. היא נמצאת בתוך גבים של מי החורף, בתוך שלוליות עמוקות, במעיינות או בתוך כל מקווה מים במקום מוסתר ומבודד. הרבייה נעשית במים בעונת החורף.

הסלמנדרה פעילה בעיקר בשעות הלילה ומתחבאת בשעות היום. הפעילות נמשכת לאורך כל עונת הגשמים עד ליובש של סוף האביב וראשית הקיץ. בזמן זה מתחבאת הסלמנדרה עד לעונת הרבייה הבאה בשלוליות החורף. היא ניזונה בעיקר מתולעים, שלשולים, חרקים וזחליהם.

לדו חיים בעלי זנב כגון סלמנדרה וטריטון לא נעלם הזנב כאשר הראשנים מגיעים לבגרות כמו אצל דו חיים חסרי זנב כמו צפרדעים וקרפדות. הרבייה בסלמנדרה נעשית במי השלולית, כשהזכר פולט ספרמטוזואידים (תאי זרע) לתוך המים והנקבה אוספת אותם לתוך הביב. הפריית הביצים נעשית בתוך גופה של הנקבה והתפתחות העובר נמשכת עד לעונת הגשמים הבאה.

עם רדת גשמי החורף החזקים והיווצרות שלוליות עמוקות בהרים, או בורות מים מתמלאים, אז תשריץ הנקבה ראשנים שלמים בעלי זימים וארבע רגליים. הראשן ניזון מהחי וכעבור שלושה חודשים הוא מפסיק לאכול, הזימים מתנוונים ובמקומם מתפתחות ריאות לנשימת אוויר ביבשה. בסוף תהליך הגלגול של הראשן, הוא מקבל צבעים עזים של כתום וצהוב המאפיינים את הבוגרים.

אצל חסרי זנב כמו צפרדע וקרפדה הטלת הביצים נעשית באמצע החורף הגשום בתוך שלוליות מלאות מים. הקרפדה מטילה ביצים בשרוכים ארוכים והצפרדע מטילה ביצים בגושים. כעבור שבוע ימים, הביצים בוקעות ומהן יוצאים ראשנים. לראשנים יש זימים חיצוניים, עיניהם עצומות ומפתח הפה סגור. במשך שלושה ימים, כל ראשן נצמד בעזרת פיטמת הדבקה שבפיו לעצמים שונים בשלולים עד שהפה נפתח.

כעבור שבועיים מתפתחים חדרי זימים העוטפים את הזימים שהיו גלויים מחוץ לגוף. בשלב זה הראשן מכניס מים לפיו ומוציא אותם דרך מפתח הזימים, ובכך מתאפשר חילוף גזים בין כלי הדם שבזימים לבין המים. הראשן נושם למעשה במים כמו דג, שממנו התפתחו אבות אבותיו לפני מיליוני שנים במהלך האבולוציה. הראשנים של חסרי זנב הם צמחוניים ושל בעלי זנב הם טורפים אוכלי בשר. עד גיל שלושה חודשים הראשנים חיים ונושמים במים.

כעבור חודשיים יוצאות שתי רגליים אחוריות ואחר כך שתי הרגליים הקדמיות. הזנב הולך ומתקצר עד שנעלם. במהלך הגלגול של הראשן הוא מפסיק לאכול, מעיו שהיו ארוכים ומותאמים למזון צמחי, הולכים ומתקצרים ומותאמים למזון מן החי. הזימים מתנוונים ומתפתחות ריאות לנשימת אוויר חופשי. בזמן זה מסתיים שלב החיים במים ומתחיל השלב הארוך יותר של חיים ביבשה. גם בלב בכלי הדם ובמחזור הדם יש שינויים ואינם חיים יותר כמו דגים במים אלא כמו בעלי חיים יבשתיים. הם מגיעים לבגרות מינית כעבור שלוש שנים.

צפרדע הנחלים הבוגר חי לו במקומות שיש בהם מים והוא מבלה חלק מזמנו במים וחלק מן הזמן הוא עסוק בתפיסת חרקים על גדות הנחל למחייתו. צפרדע הנחלים אינו מתרחק מדי מהמים שלא יתייבש עורו הרך והלח, המשמש לנשימה נוספת על הריאות. הקרפדה לעומת זאת, חייה במקומות לחים ביבשה ואינה קשורה לשום מקווה מים עד להטלת ביצים בגשמי החורף הקרוב. לקרפדה יש עור עבה ומחוספס ועמיד יותר לתנאי יבשה. יש בעורה בלוטות רעל המגנות עליה מפני טורפים.