נחשים מיוחדים

נחשים מיוחדים \ אהוד קלפון

הנחשים שייכים למחלקת הזוחלים שמהם התפצלו העופות והיונקים במהלך האבולוציה. החוקרים טוענים שהנחשים הארסיים קדמו לנחשים הלא ארסיים כי בגוף כולם יש מנגנון המנטרל את הארס. לנחשים הלא ארסיים נשאר עדיין המנגנון הזה בגופם למרות שבלוטות הארס שלהם התנוונו, וגם הם עמידים בפני הכשה של נחשים ארסיים. במאובנים מלפני 150 מליון שנה, נמצאו רק נחשים בעלי שיני ארס.

יש נחשים שממיתים את הטרף על ידי הכשה והזרקת ארס לגופם ואחרים (לא ארסיים) חונקים את הטרף בעזרת שרירי גופם. ידועים בכל ארצות תבל, קרוב ל 2300 מיני נחשים שמתוכם 400 הם נחשים ארסיים. הכשתם נעשית באמצעות נשיכה (הכשה) בשיני הארס המזריקות את הרעל לגוף הטרף.

הארס מיוצר בבלוטות שבראש וכאשר מופעל עליהן לחץ, מוזרם הארס דרך שתי שיניים חלולות המזריקות אותו לבעל החיים שהוכש. הארס יכול לפגוע במערכת הדם, ברקמות, או במערכת העצבים של הקורבן ולהמית אותו. יש נחש קוברה המתגונן על ידי זה שהוא יורק ארס למרחק של מטר וגורם לעיוורון של בעל החיים שהתקרב אליו. אפשר למצוא נחשים בכל היבשות חוץ מיבשת אנטארקטיקה, ורובם חיים בעיקר באזורים החמים של כדור הארץ.

הנחשים הארסיים ביותר בעולם הם ממבה שחורה שחייה באפריקה, טייפן היבשה שנפוץ באוסטרליה, קינג קוברה שהארס שלו יכול להרוג פיל בתוך שלוש שעות, הקוברה ההודית הגורמת לתמותה של 20,000 איש מידי שנה בהודו, נחש הויפרה (צפע) של גבון המקיש מספר פעמים וגורם למוות מהיר ויש עוד.

נחש מעופף

בסוף נובמבר 2010 התפרסם מחקר,על נחש שקופץ מעצים גבוהים ודואה באוויר, בכתב העת המדעי American Naturalist – - והוצג בכנס שנערך קליפורניה. מדובר בנחש בשם Chrysopelea paradisi שחי ביערות דרום מזרח אסיה, על עצים גבוהים, שמהם הוא קופץ ודואה. הוא קופץ ודואה מעץ לעץ, לענפים נמוכים או לקרקע. בזמן הקפיצה הוא משטח את גופו הקל, וכך הוא מצליח לדאות תוך כדי נפילה אך אינו עף לגובה. יש חמישה מיני נחשים קרובים שחיים ביערות במזרח אסיה, שכולם קופצים מעצים ודואים. הנביא ישעיה כתב על "שרף מעופף", ובמיתולוגיה היוונית מוזכרים נחשים מעופפים.

נחש ים מתעתע

במים החמימים והרדודים של חופי האוקיינוס הפסיפי וההודי, חי לו נחש ארסי המצליח לתעתע באויביו. ראשו הארסי וזנבו, נראים דומים מאוד, וכך הוא מונע מאויביו לתקוף אותו מזנבו הלא מוגן. הנחש שהתגלה רק לאחרונה, מסתתר בתוך כוכים וחריצים בריף האלמוגים, ויוצא בשעות הלילה

למים הפתוחים כדי לתפוס טרף למחייתו. בהיותו במרדף אחר טרפו, הוא נחשף לטורפים כגון דגים גדולים, כרישים ועוד.

נחש זה הנקרא בשם Yellow lipped Sea Krait , התגלה בחופי ים רדודים סמוך לאינדונזיה, ועולה לעתים על היבשה. על פי החוקרים, קיימים 65 מיני נחשי ים במים הטרופיים וכולם ארסיים מאוד. חלקם פעילים בשעות היום, אך רובם פעילים בשעות החשכה וניזונים מדגים קטנים.

נחשי ענק

בקולומביה שבדרום אמריקה, התגלה שלד נחש מאובן בשם טיטאנובואה, (Titanoboa cerrejonensis), שחי לפני 55 מיליון שנה. השם מציין שזה בואה טיטאני (ענק) שנמצא באזור סרנג'ון בקולומביה. את עצמותיו המאובנות אספו במכרה פחם פתוח, והועברו למוזיאון בפלורידה. זה היה נחש חונק (לא ארסי) שחי רוב זמנו במי הנהרות, שחה היטב במים ונע גם על היבשה. הוא התנהג כמו אנקונדה אף על פי שהוא קרוב לבואה החונק. אורכו התקרב ל 13 מטרים, רוחב גופו כמטר אחד ומשקלו 1,200 ק"ג. הנחש הארוך ביותר היום, הוא הפיתון האסיאתי, המגיע לתשעה מטרים. על פי החוקרים, הוא יכול היה לבלוע בעלי חיים גדולים, וניזון בעיקר מתנינים שהיו נפוצים בנהרות הטרופיים. חוקרי פליאונטולוגיה מאוניברסיטת פלורידה, פרסמו את מחקרם בכתב העת המדעי " Journal of Vertebrate Paleontology ", המתאר את הנחש המאובן הענק. על פי החוקרים, הנחש נעשה נפוץ כעשרה מיליון שנים לאחר שהדינוזאורים נכחדו לפני 65 מיליון שנים.

בתקופה זו של חוסר אויבים (במיוחד T. Rex ), הנחש התפתח והתרבה, והגיע לממדי גוף ענקיים. הוא טרף אליגטורים, תנינים, ובעלי חיים רבים אחרים, שאותם חנק בגופו קודם לכן. האזור הטרופי שבו חי הנחש הענק, היה חם יותר מהיום, דבר שאפשר לנחשים (בעלי דם קר) להגיע למימדים גדולים. היום אנו יודעים שנחשים הנמצאים בבתי גידול המרוחקים מקו המשווה החם, הם קטנים יותר, כלומר יש קשר בין טמפרטורת הסביבה לגודלם של הנחשים.

חוקרי הנחשים מציינים, שהמאובן שופך אור על סביבת חיים קדומה באזור טרופי, בזמנים גיאולוגים קדומים, מלפני מיליוני שנים. גם כיום יש עדיין נחשים ענקיים כגון אנקונדה בג'ונגלים של האמזונס בדרום אמריקה ופיתון אסייתי ענק, המסוגלים לטרוף בעלי חיים. בשנת 1907 , נודע לראשונה על נחש ענק שחי בגדות הנהרות בדרום אמריקה, כאשר קולונל בריטי בשם Percy Fawcett הרג ביריה נחש אנקונדה שאורכו היה למעלה מ 13 מטרים ורשם את האירוע ביומנו. מאוחר יותר, נתקלו מתיישבים רבים בנחשי הענק, במהלך שייט לאורך הנהרות.

החוקרים טוענים שאבותיהם הקדומים של הנחשים מלפני 100 מיליון שנים, היו בעלי גפיים הדומים ללטאות. במהלך תקופת הדינוזאורים הייתה תחרות גדולה על מקורות מחייה על פני האדמה, לכם התפתחו לטאות קטנות חסרות גפיים שמצאו את מזונם בתוך האדמה. לחסרי הגפיים היה יתרון להתחפר במחילות צרות מתחת לפני הקרקע, שם מצאו מגן מטורפים ומזון לקיומם. לאחר היעלמות הדינוזאורים, התפתחו והתרבו היונקים במרחבי כדור הארץ מחוסר אויבים. גם הנחשים עלו על פני האדמה וניזונו משפע היונקים שהזדמנו להם, ומעט טורפים. כאשר היונקים הלכו וגדלו במהלך האבולוציה, כך גדלו גם הנחשים באזורים טרופיים, המסוגלים לבלוע טרף יותר גדול. כנראה שהנחש הארוך ביותר בעולם היום, הוא הפיתון האסיאתי, המגיע לתשעה מטרים, ואולי יש נחשי אנקונדה לא ידועים העוברים את האורך הזה.

לפני כעשר שנים, שוחררו לטבע בדרום פלורידה, מספר נחשי פיתון חונקים, שהיו ברשות אנשים פרטיים. הנחשים הלא ארסיים, התרבו מאוד, וגדלו לממדי ענק בסביבה הטרופית הטבעית, בפלורידה, וכעת הם מהווים סכנה לתושבי האזור.