צבים בשדה

צבים בשדה \ אהוד קלפון

בעונת האביב, הקיץ והסתיו, רואים צבים מטיילים בגינות ליד הבתים באזורים כפריים. צב יבשה מצוי ( Testudo graeca ) נפוץ בבתה ובחורשים בצפון הארץ ובמרכזה. הנקבה גדולה מהזכר, אורכה כעשרים וחמישה ס"מ, בטנה שטוחה, זנבה קצר ולזכר יש שריון בטן קעור וזנב ארוך. הרבייה נמשכת באביב ובקיץ והנקבה מטילה בכול אחד משלושת חודשי הקיץ עד חמש ביצים בתוך גומה באדמה וחום השמש גורם לדגירת הביצים על לבקיעתן בראשית הסתיו.

בראשית האביב, מתחילה עונת החיזור של הזכרים אחר הנקבות. הזכר נוגח בשריונה של הנקבה על מנת שתשים לב אליו ותסכים להיות מופרת על ידו. תהליך החיזור עשוי להמשך זמן רב עד שהצבה מרגישה שזה הזכר המתאים לה ביותר ואז היא נענית לחיזוריו ומתחברת איתו.

הנקבה מטילה עד שש ביצים בתוך גומה מכוסה באדמה, הבוקעות כעבור כחודש ימים. הצבים הקטנים בוקעים מהביצים עם שריון גרמי, המאפשר להם הגנה טובה. במעטה השריון יש שישה פתחים לארבע הרגליים, לראש, ולזנב. כדי לדעת את גילו של הצב, צריך לספור את מספר הטבעות המופיעות על גבי מגני השריון ולא לספור את מספר הלוחיות שעל השריון.

צב מותקף מתכנס מיד בתוך שריונו וכך הוא מגן על גופו, אולם מספר עופות דורסים מצאו דרך כדי לפצח את שריונו ולהגיע אל בשרו. הם אוחזים את הצב בטפרים שברגליים, עפים לגובה ומפילים אותו על סלעים.

הצב נכנס לתרדמת החורף בתוך גומה שהוא חופר באדמה בין הסלעים, או בסבך השיחים. הוא מסוגל להתקיים ללא מזון במשך חודשים אחדים, תנועותיו איטיות, אולם הוא יכול להגיע רחוק בתורו אחר מזון צמחי. צב יבשה מצוי, חי עד שבעים שנה וגדילתו איטית. באיי גלפגוס, יש צבים שהגיעו לגיל 200 , משקלם 350 ק"ג ואורכם כמעט מטר וחצי.

צבים ( Chelonia ), שייכים למערכת המיתרנים, לתת מערכת החולייתנים, למחלקת הזוחלים ולסדרת הצבים. סדרה זו כוללת את הצב הרך, צב היבשה, צב הים, צב הביצה ועוד. צבי היבשה הם זוחלים קרובים לדינוזאורים והם הפשוטים והקדומים ביותר מבין הזוחלים. הם הופיעו לפני 200 מיליון שנה בתקופת הטריאס ומאז כמעט שלא השתנו.

גופם קצר, שטוח ורחב ומכוסה כולו בשריון קדמון, דבר המעיד על היותם הפרימיטיביים ביותר מבין הזוחלים. השריון בנוי מלוחות גרמיות הנוצרות בדרמיס ומעליהן יש שכבה קרנית הנוצרת באפידרמיס. תקרת הגולגולת שלמה ללא פרצות ,דבר המאפיין את הזוחלים הקדמונים ביותר. מבנה זה אינו נמצא אצל אף אחד ממיני הזוחלים הקיימים היום.

לסתות הצבים חסרות שיניים ומכוסות בשוליהן בחומר קרני. זרע הזכר נשאר פורה זמן רב בגופה של הנקבה המטילה ביצים מופרות, שמהן בוקעים צבים זעירים. הצבים הקטנים מטילים עד שש ביצים והגדולים מטילים למעלה ממאה ביצים. ההטלה נעשית לתוך אדמה לחה והדגירה נמשכת כמעט 60 יום. בסדרת הצבים יש 12 משפחות, הכוללות 200 מינים הנפוצים בין קו רוחב 30 צפון לבין קו רוחב 60 צפון.