חודש סיוון

חודש סיוון \ אהוד קלפון

חודש סיוון מביא עימו את הקיץ החם והבריזה הימית הקבועה המצננת את האוויר בשעות אחר הצהריים. פרוש השם סיוון או סיוונו (בבלי) הוא "להט החמה" ובמקרא הוא נקרא החודש השלישי, "בחודש השלישי לצאת בני ישראל ממצרים" (שמות,י"ט). חודש סיוון נזכר לראשונה במגילת אסתר "בחודש השלישי הוא חודש סיוון" (פרק ח', פסוק 9).

סיוון בא עם שפע של צמחים קוצניים שחלקם חד שנתיים שסיימו את חייהם ומפזרים את זרעיהם וחלקם רב שנתיים כגון קידה שעירה וסירה קוצנית, שיכנסו אל הקיץ עם כסות יותר קוצנית.

הקוצים מכריזים על בוא הקיץ וגם הקץ של הצמחים החד שנתיים. הקוץ הוא למעשה חלק הצמח ההופך לחוד דוקרני ואין לכנות צמח קוצני בשם קוץ. הם שייכים לקבוצה גדולה של צמחים חד שנתיים שזרעיהם נובטים עם רדת גשמי הסתיו, מוציאים גבעולים ועלים בחורף, פורחים בראשית האביב, עושים פרות וזרעים במהלכו של אביב ונובלים בסופו. הצמחים הקוצניים (החד שנתיים) הבולטים בשדות ובצדי דרכים בזמן זה, הם ברקנים, גדילנים, חוחים, דרדרים, ועוד.

הברקן הסורי הוא צמח חד שנתי נפוץ בכל הארץ, הנראה ירוק בחורף ובאביב, ומת זקוף בקיץ. בקרקפת הברקן יש חפים ( שהם עלים או קשקשים) המקיפים אותה. החפים ארוכים, קוצניים, מסתעפים וצבעם סגול. במרכז הקרקפת יש פרחים צינוריים בצבע ארגמן סגול, הפורחים מחודש מארס עד יוני. עלי הברקן גזורים וקוצניים והעורקים שלאורך העלים צבעם לבן.

הגדילן הוא צמח חד שנתי עשבוני קוצני, בעל תפרחת ארגמנית המוקפת בקוצי מעטפת ארוכים. העלים התחתונים גדולים מאלה שבחלק העליון של הצמח, ולאורך עורקיהם בולט הצבע הלבן. קל לראות שאצל הברקן, קוצי המעטפת הם ארוכים, מסועפים ולא סימטריים, וקוצי המעטפת של הגדילן הם סימטריים, ישרים ולא מסועפים.

חוח עקוד הוא צמח עשבוני חד שנתי קוצני, ממשפחת המורכבים הנפוץ בשדות ובצדי דרכים. הוא פורח בצהוב עד סוף האביב ואז הוא מתייבש ומת זקוף. הוא נפוץ בשדות החקלאיים ובצדי דרכים כמו שכתוב "תחת חיטה יצא חוח" (איוב,ל"א,40).

הזרעים נובטים עם רדת גשמי הסתיו והחורף, הצמחים נשארים נמוכים בחורף וגדלים לגובה באביב. הקוצים נמצאים בקצות העלים וגם לאורך כל הגבעול (שזה סימן היכר לחוחים). בתפרחת הצהובה יש רק פרחים לשוניים, ואומנם לרוב המורכבים יש קרקפת המורכבת מפרחים צינוריים במרכז, ולשוניים בהיקף. מידי יום נפתחים פרחים חדשים ונובלים אחרי כמה שעות.

הפריחה של החוח העקוד נמשכת מחודש מאי עד סוף יולי. יש עוד צמחים עשבוניים חד שנתיים קוצניים המסיימים את חייהם בעונה זו, כגון צמח הקיפודן שהתפרחת הכדורית שלו דומה לקיפוד, חרחבינה מכחילה, דרדר הקורים, קיצנית עטופה, קורטם דק ועוד.

ראשית סיוון נוגע בשבועות (ביום השישי) וסופו נוגע בתמוז החם . על פי התלמוד, בסוף חודש סיוון תמה תקופת ניסן ומתחילה תקופת תמוז. על פי חלוקה זו סומנו ארבעה חודשים שמתחילים ארבע עונות: תקופת ניסן, תקופת תמוז, תקופת תשרי ותקופת טבת. במקורות אחרים חילקו את ארבע עונות השנה כך: חצי כסלו, טבת וחצי שבט – חורף. חצי שבט, אדר וניסן – אביב. אייר, סיוון, תמוז, אב ואלול – קיץ. תשרי, חשוון וחצי כסלו – סתיו. ויש גם חכמי תלמוד אחרים שמחלקים את השנה לימות הגשמים , וימות החמה.