חודש תשרי

חודש תשרי \ אהוד קלפון

תשרי שפירושו התחלה, מציין את ראש השנה לפי המסורת, בזמן שעל פי הלוח המקראי זה החודש השביעי מניסן. באקלים של ארץ ישראל יש שתי התחלות, בשתי עונות שונות, עם שינויים משמעותיים בטבע ובחקלאות. הטבע המתעורר נמצא בשיא פריחתו בחודש ניסן "החודש הזה ראש חודשים ראשון הוא לחודשי השנה" (שמות י"ב- ב' ) והטבע גם מתעורר לשינויים שחלים בו מחודש תשרי, "חג האסיף בצאת השנה" (שמות כ"ג- ט"ז ) כלומר עם צאת הקיץ בתשרי בא הסתיו.

ראש השנה חל באחד בתשרי, יום הכיפורים בעשרה בו והימים שביניהם נקראים "עשרה ימי תשובה" או "בין כסה לעשור". חודש תשרי נקרא "ירח איתנים" (מלכים א', ח', ב'), אולי הוא מציין את איתני הטבע העומדים להתעורר ולהתעצם לקראת הסתיו והחורף. הוא גם נקרא "החודש השביעי", ("החודש השביעי באחד בחודש", ויקרא, כג'- כד' ) וכמובן השם "תשרי" שהוא אחד מהשמות הבבליים שהביאו איתם עולי בבל לארץ ישראל. בחודש תשרי (ב22 בספטמבר), מתאזנים היום והלילה (מכאן "מאזניים"), מספר שעות האור שווה למספר שעות החושך בשוויון סתווי.

בחודש תשרי יש יותר חגים ומועדים מכל חודש עברי אחר ואלו הם: ראש השנה, צום גדליה, עשרה ימי תשובה, שבת שובה (שהיא "שבת תשובה" שבין ראש השנה ויום כיפור), יום הכיפורים, חג הסוכות, שמחת תורה ושמיני עצרת. ביום הראשון של ראש השנה, יש מנהג לצאת אל הנהרות ואל הימים כדי לומר את תפילת "תשליך", (" ותשליך במצולות ים את כל חטאותיהם ",ספר מיכה, ז'- י"ט). החצבים מקבלים את פני החג בפרחים לבנים הפתוחים לסרוגים (מלמטה למעלה) רק ליום אחד בשעות האור ובערב הם נסגרים.

מה נראה, מה נשמע ומה נחוש בסביבה הטבעית בראשית הסתיו בתשרי? זה סוף האסיף של התבואה וחבילות הקש מהשדות, תחילת מסיק הזיתים, החריש בשדות השלף בעיצומו ותם בציר הענבים בכרמים.

זה סוף עונת גידולי המקשה, ראשית קטיף הכותנה והחמניות, תחילת גדיד התמרים בעמקים וזמן הבשלת הרימונים. הסתיים מחזור חיים של רוב הצמחים החד שנתיים ומתחיל מחזור חיים חדש של זרעיהם הנובטים בגשמי הסתיו. נדידת הציפורים בעיצומה והנמלים הזכרים המצוידים בכנפיים, נמצאים ב"מעוף הכלולות" אחר המלכות.

קרני אור השמש רכות לעיניים בגלל זווית קרינתן, האוויר נעשה קריר וצלול בערבים ורואים שקיעות גדולות וצבעוניות מעבר לאופק הכרמל. החצב והחבצלת פורחים , האוויר צלול מאבק הקיץ וקרירות נעימה בערבים, מבשרים את ניצני הסתיו. בשמים חולפות ציפורים שהגיעו מהצפון הרחוק ושומעים ציוצים מיוחדים שאינם נשמעים בקיץ. קולו של התור נדם כי הוא הקדים לנדוד דרומה ובאביב הוא ישוב בחזרה. רק קולה המונוטוני של הצוצלת ממשיך להדהד במרחב בכל עונות השנה.

חבצלת החוף פורחת במלוא הדרה ובסתיו היא מוציאה הלקטים עם זרעים שחורים שיתפזרו בסופות החורף. השמים בהירים ורק עננים יחידים מצליחים להגיע שלמים בשלל צורות אמנותיות, עם דמויות מיתולוגיות. הצופיות יונקות צוף מפרחי גינות הנוי.

הזכר הבולט בצבעיו העזים, מרפרף מעל הפרח ושולח את לשונו הארוכה עד לצופנים ויונק מהם צוף. מיד מופיעה צופית נקבה דלת צבעים ומרפרפת בכנפיה במהירות באוויר, כשהיא יונקת צוף מפרחי היביסקוס אדומים.

הצללים מתארכים גם בצהרי היום כי השמש הנמיכה בזווית קו הרקיע. גם ימי החמסין היבשים באים להכריז על גסיסת הקיץ והופעת הסתיו. יום חם מתחלף ביום קריר, יום בהיר ביום מעונן ויום לח ביום יבש, זאת עונת הסתיו ותהפוכותיה. גם שנה חדשה נכנסת עם צפונותיה, האם תביא גשמי ברכה בעקבותיה, או ימים שחונים, ללא מטר, בכנפיה.

משיב הרוח ומוריד הגשם, היא ברכת הסתיו והחורף, שמחליפה את ברכת מוריד הטל של הקיץ. חג האסיף חולף ועיני כולם נשואות לשמים כדי לראות סימנים לענני גשם שיביאו עימם שפע לשנה החדשה.

להקות גדולות של חסידות חולפות מעל עמק החולה ובקעת הירדן בדאייתן דרומה, דורסים למיניהם חולפים בשריקות צורמניות וציפורי שיר קטנות מופיעות לפתע בגינות הנוי.

האנשים המחוברים אל הטבע ואל השדות, יש הרגשה של סתיו בכל פינה ומקום. יש שמחה מהולה בעצב, כי הקיץ חלף ועימו הרגשת החופש, הים והחול הזהוב. אולם מגיע אוויר צלול ונעים ותחושות רומנטיות של סתיו בטבע ובשירים.

לאורך גדות הנחלים הפטל נותן את פריו וצמחיית המים בשיא יופייה. היא תראה נבולה בחורף דווקא כשהצמחים החד שנתיים פורחים בשדות שמסביב. זה הזמן לחדש את הקשר עם הטבע על כל גווניו, עם תום הקיץ הצורב.