חילזון פולש מסוכן

חילזון פולש מסוכן \ אהוד קלפון

לאחרונה אנו עדים, על תפוצת חילזון אפריקאי ענק (Achatina fulica ) מחוץ לאפריקה הטרופית. בני אדם הפיצו אותו, בעיקר בדרום ארה"ב, בברזיל ובדרום מזרח אסיה, וכעת הוא הובא על ידי חובבי חלזונות גם לישראל. זהו אחד מחלזונות היבשה הגדולים ביותר בעולם, שאורכו נע בין 10 ל 20 ס"מ ורוחבו כשישה ס"מ. ביציו צהובות, צבע גופו חום כהה ופסים מגוונים מעטרים את קונכייתו הארוכה. באזור הטרופי של מזרח אפריקה, הוא משתלב בסביבתו ואינו גורם לנזקים. אך באזורים אחרים שאליהם הוא פלש, הוא התגלה כמזיק קשה לגידולים חקלאיים, כגון גידולי גן ירק, נוי, משתלות ועוד. יש אנשים המגדלים חלזונות אלה בביתם, בגלל גודלם הענק, אורך חייהם (כשש שנים), התרבותם המהירה גם בתנאי שבי בטרריום, וצרכיהם מינימאליים.

מאידך, אם רק חילזון אחד ימצא את דרכו אל החופש בטבע, הוא יסתגל מהר לסביבתו החדשה, יטיל כאלף ביצים בשנה, יתרבה במהירות ויהפוך למזיק עיקש שיהיה קשה להדבירו ולהפטר ממנו. הוא גם משמש פונדקאי לתולעים ומזיקים שונים, שיכולים להעביר מחלות לאדם ולבעלי חיים בבית ובמשק החי. מכאן שחל איסור מוחלט להכניסו לארץ, לגדלו בבית או בבתי הספר, בגלל נזקיו הרבים וריח רירו הלא נעים.

מערכת הרכיכות, המונה כמאה אלף מינים (עם המאובנים), כוללת בתוכה חלזונות, צדפות ודיונונים. רובם חיים בים ובמים מתוקים ומיעוטם מתקיימים ביבשה. החילזון, הוא הרמפרודיטי (דו מיני), כך שכל חילזון מייצר ספרמטוזואידים (תאי זרע) וגם ביציות, המופרות על ידי תאי זרע של חילזון אחר. מכאן שכל חילזון מעביר תאי זרע המיוצרים בגופו, אל חילזון אחר והוא מקבל תאי זרע מאחר, להפריית ביציותיו. הטלת הביצים, נעשית בגומה קטנה, שהוא חופר בעומק של כחמישה ס"מ באדמה וכעבור כחודש ימים, בוקעים מהביצים חלזונות זעירים. חיים בעולם קרוב ל 45 אלף מיני חלזונות. הם נכנסים לתרדמת חורף בארצות הקור ולתרדמת קיץ בארצות החום.

בגוף החילזון יש משטח שרירי גלי (כעין רגל), שבו יש בלוטות המפרישות ריר בבסיסו. הריר מאפשר תנועה חלקה של ה"רגל" על עצמים יבשים ומחוספסים ומופרש ריר מחלקים אחרים של הגוף השומר עליו מפני יובש. בחלק הקדמי, נמצא הראש עם זוג מחושים ארוכים, המסתיימים בעיניות וזוג מחושים קצרים, המשמשים כאברי הרחה ומישוש. בפיו של החילזון יש מגרדת משוננת, המאפשרת לו לגזור חלקי צמח ולשחוק אותם לפני בליעתם. יש חלזונות עם קונכייה כמו שבלול השדה, וחלזונות חסרי קונכייה כמו חשופית. הקונכייה הבנויה כמו סליל וגדלה עם גוף החילזון, והוא אינו יכול להתנתק ממנה. היא בנויה מסידן פחמתי (חומר גירי), המופרש מהגוף וגם מחומר חלבוני. לחילזון יש שק קרביים המכיל את מערכת העיכול, מערכת הנשימה, מערכת הרבייה ומערכת העצבים.

החילזון האפריקאי הענק, פעיל בכל ימות השנה, באזורים טרופיים של מזרח אפריקה. אך בארצות סובטרופיות שחונות, הוא נאלץ להסתגל לתנאים הקשים של הקיץ הארוך והיבש, על ידי כניסה לתרדמה, כמו יתר החלזונות המקומיים. במהלך חייו, הוא זקוק לגיר רב לבניית קונכייה הגדלה, לכן הוא מגרד גיר בכל מקום אפשרי ובולע אותו. מבין החלזונות הימיים, יש הרביבורים (צמחוניים) כגון צלחית הניזונה מאצות ים ויש קרניבורים (אוכלי בשר) כמו ארגמונים הניזונים מצדפות וחלזונות ים. אך החלזונות היבשה, ניזונים ברובם מצמחים או מרקב של חומרים צמחיים.