טחבית וכדרורית

טחבית וכדרורית \ אהוד קלפון

הטחבית (Porcallio ), והכדרורית (Armadilium), שייכות לאיזופודה (סרטנים) יבשתיים וניזונות מרקב צמחים ובמיוחד מצמחים עשירים בחלבונים כמו קטניות. שניהם סרטנים שהסתגלו לחיי יבשה, אולם הם קשורים לבתי גידול לחים ומוצלים כגון מתחת לאבנים, מתחת לקרשים, בערמות של חומר של אורגני ועוד.

לטחבית המצויה יש גוף שטוח עם שלד חיצוני ומשתלבת בצבעה עם האדמה. הגוף בנוי מראש - חזה, מבטן, מרגליים שוות ומפרקים (סגמנטים). הפרק הראשון מאוחה עם הראש, זוג הגפיים הראשון הפך לאברי הפה ושאר הפרקים נשארו חופשיים. הרגליים משמשות להליכה וגם כאברי נשימה. לאורך הגוף החיצוני, יש רשת של צינורות אוויר החודרת לתוך רגלי הבטן (מעין טרכיאות), ופעולת הדיפוזיה של הגזים (בתהליך הנשימה), נעשית בדפנות צינורות האוויר.

רוב האיזופודים חיים במים מלוחים, חלקם חיים במים מתוקים ורק הטחביות הם סרטני יבשה אמיתיים, כי הם התנתקו לגמרי מהמים. סרטנים אלה מקבלים את המים לגופם דרך העלים הרקובים שהם אוכלים, משתיית מים באופן ישיר דרך הפה ומקליטת מים דרך האנוס (פי הטבעת). הטחביות חיות מתחת לסלעים, בבתי גידול לחים ומוצלים, לעתים בקבוצות גדולות. אורך הגוף הוא 16 מ"מ, רוחבו 6 מ"מ, הוא בנוי משלד חיצוני, מפרקים, מבטן המסתיימת בטלסון (אנוס) וראש עם עיניים מורכבות ומחושים.

חלק מהאיזופודים הימיים מחזיקים את הצאצאים (הבוקעים מהביצים), צמודים למחושים הארוכים שלהם ונעים איתם ממקום למקום, עד שהם עומדים ברשות עצמם. גם הטחביות שרק בקעו מהביצים, נשארות בקרבת ההורים לזמן מה. הן ניזונות מרקבובית צמחית ופולטות פסולת מהגוף בעיקר בצורת אמוניה. שני הסגמנטים הראשונים של הבטן הם הפרקים הגניטליים ובהם נמצאים פתחי המין. לזכר יש זוג אשכים צינוריים בקדמת הבטן, ותאי הזרע נוצרים בחלק האטום של צינור הזרע. כל צינור זרע מתפתל בגוף ובסוף הוא חודר לתוך הפניס. מאחר שיש לו שני אברי פניס, יש גם שני צינורות זרע החודרים כל אחד לפניס אחר ומעביר אליו את תאי הזרע (הוא משתמש כל פעם באיבר פניס אחד וכך לסרוגים).

לנקבה יש זוג שחלות לאורך הבטן, שם נוצרות הביציות ושק ביצים שנוצר מזוג סגמנטים גניטליים, (איחוי של זוג גפיים), שם היא מחזיקה את הביצים. בזמן ההזדווגות של הזכר עם הנקבה, מתארך צינור הזרע של הזכר עם הפניס שחודר לתוך שק הביצים של הנקבה. תהליך ההזדווגות נמשך מספר דקות, שבמהלכו מזרים הזכר תאי זרע לשק הביצים ומפרה אותן. מהביצים המופרות יבקעו אחר כך טחביות זעירות.

הכדרורית (Armadilium ) היא קרובת משפחה של הטחבית, הן דומות במבנה הגוף ובצורת הרבייה, ניזונות מרקב של צמחים, חיות בבתי גידול לחים ומוצלים. אם הופכים אבן וחושפים כדרורית לאור השמש, היא מיד הופכת לכדור, בזמן שהטחבית אינה יכולה להפוך לכדור, אלא בורחת למקום מוצל ולח.

הרבייה של הטחביות ושל הכדרוריות היא מחודש פברואר עד לאוקטובר. בזמן זה יכולות להיווצר אוכלוסיות גדולות במקום מצומצם, דבר שמפחית את מקורות המזון ואת קצב הרבייה. בחודשי החורף הקרים של נובמבר דצמבר וינואר הן אינן מתרבות.