עכבישים בכל מקום

עכבישים בכל מקום \ אהוד קלפון

העכבישים חיים היום כמעט בכל אזורי האקלים בכדור הארץ, ממדבריות צחיחים עד ליערות גשם טרופיים, ואזורים ממוזגים קרים. הם נמצאים בשדות, בגינות, ביערות, בבתים ובמים, וניזונים בעיקר מחרקים. הם שייכים לפרוקי רגליים, למחלקת ארכנידה (Arachnida), לסוג Latrodectus , ולכולם יש שמונה רגליים.

עכבישי הבית הסתגלו לחיות בתנאים המוגבלים שבו, ואינם חיים מחוצה לו. כדי למנוע מעכבישי הגינה לחדור לבית, יש לאטום כל סדק או מרווח, כי לקראת הימים הקרים הם מחפשים מסתור בבתים, עד לצאתם באביב לרבייה בגינה.

העכבישים הארסיים ביותר בעולם, והמסוכנים לאדם הם העכביש הנודד הברזילאי, עכביש המשפך האוסטרלי, ואלמנה שחורה.

בארץ נפוץ עכביש ארסי בשם ששן חום Loxosceles rufescens , הנקרא כך בגלל שיש לו שש עיניים במקום שמונה ליתר העכבישים. הוא נושך בני אדם בעיקר בעונת הרבייה בשעות החשיכה, ומתחבא ביום. גודלו נע בין 2 ל 7 ס"מ, והוא מסתתר בסדקים בבתים, ברהיטים, מתחת לשטיחים ובתוך ארונות. נשיכתו גורמת לשלפוחיות ולגירוי בעור ורעלו עלול לפגוע ברקמות ובתאי הדם האדומים. ברוב המקרים הגוף מתגבר על הפגיעה ומתרפא בעצמו, אך יש מקרים הנזקקים לעזרה רפואית.

אלמנה שחורה ואלמנה חומה נפוצים באזורים חמים ובארץ, הם ארסיים וטווים רשת קורים. הם פעילים בלילה, וניזונים מחרקים הנלכדים ברשתם. האלמנה החומה נפוצה הרבה יותר מהשחורה וחיה בעיקר בבתים באזורים עירוניים. האלמנה השחורה נפוצה באזורים יבשים, בפינות מוסתרות מחוץ לבתים. נקבת האלמנה שחורה Latrodectus mactana , צבעה שחור מבריק, ארסית מאוד ואורכה 14 ס"מ.

הזכר אינו ארסי, ואורכו כחצי מאורכה של הנקבה. הזכר הבוגר טווה חוטים, שעליהם הוא מניח תאי זרע (ספרמטוזואידים) ומעביר אותם לגוף הנקבה.

שניהם מגיעים לבגרות מינית בגיל שלושה חודשים. בחלק מהמקרים, נקבת

האלמנה השחורה טורפת את הזכר עם גמר ההפריה (קניבליזם מיני).

הביצים שבגוף הנקבה, מופרות על ידי תאי הזרע והיא מטילה אותן בתוך שק ביצים מוגן (שגודלו כשני ס"מ), המהווה עבורן מיקרו- אקלים מתאים להתפתחותן. כעבור 30 יום, בוקעים מהביצים עכבישים זעירים לבנים, שיהפכו שחורים בהתבגרותם. הנקבה מסוגלת ליצר כתשעה שקי ביצים בשנה, ובכול שק עד 700 ביצים.

תופעת הקניבליזם קיימת בקרב כל העכבישים והם טורפים את הצעירים ואחד את השני. כאשר מרעידים את רשת האלמנה השחורה, היא עלולה לנשוך ולהחדיר ארס לגוף. הארס המרוכז, גורם לכאב שרירים שחולף אצל אנשים בריאים בתוך שלושה ימים, לעומת אחרים הנזקקים לטיפול רפואי יותר ממושך.

הארס של אלמנה שחורה מתפשט ברקמות הגוף, בניגוד לאלמנה החומה שארסה נשאר ממוקד למקום הנשיכה. ארס האלמנה השחורה, מרוכז הרבה יותר מארס צפע, אלא שבכול נשיכה היא מחדירה כמות זעירה של ארס שאינה מסכנת את האדם.

עכביש ארוך רגליים שחי לפני 300 מיליון שנים, התגלה לאחרונה במאובנים. גודל גופו אחד ס"מ, אך שמונה רגליו ארוכות פי שש מאורך גופו. הוא חי על עלים ביערות, עוד לפני הדינוזאורים, וצאצאיו של היום אינם שונים מהמאובנים. צוות חוקרים בינלאומי, הצליח ליצור הדמיה תלת ממדית של המאובן ולהשוותו למינים קיימים, והדמיון ביניהם רב.

אפשר למצוא היום מינים דומים על עלים בגינות ובשדות. החוקרים טוענים שהאבולוציה שלהם מהמים אל היבשה, התרחשה מוקדם, ומאז ועד היום לא חל בהם שינוי.

החוקרים פרסמו על כך, מאמר בכתב העת Nature , בתאריך 2011. 8. 23 . חוקרים אנגלים, גילו מאובנים של עכבישים כאלה בסקוטלנד מלפני 400 מיליון שנים, שלא השתנו באותם המינים החיים עד היום.