רגנרציה בפלנריה

רגנרציה בפלנריה \ אהוד קלפון

מחקר שהופיע ב 2011. 5. 13 בכתב העת Science , מתאר התחדשות תאים ורקמות בתולעת שטוחה בשם פלנריה - Planaria השייכת למחלקת טורבלריה - Turbellaria . תולעים אלו, מצוידות בתאים הנקראים ניאובלסטים – Neoblasts שזוהו כאחראים על הרגנרציה (התחדשות) של כל הרקמות בגופן.

התולעים מכילות תאי גזע פלוריפוטנטים – Ploripotent stem cells , הנקראים cologenic neoblasts . תא אחד כזה מסוגל לחדש את כל רקמות הגוף של התולעת.

החוקרים הוכיחו במעבדה, שתולעת שרוב תאיה נהרסו, מסוגלת לחדשם בכל הגוף, ותאי ניאובלסט, יכולים לעבור דיפרנציאציה לכל סוגי הרקמות. מכאן שתאים הנקראים cNeoblast הם תאי גזע פלוריפוטנטים המסוגלים לחדש כל רקמות התולעת.

המשך המחקרים בתאים ניאובלסטים, שאותם אפשר לבודד, עשוי לעזור לחוקרים להבין מה עושה תאים אלה לפלוריפוטנטים, ואיך תאי גזע עשויים להביא לרגנרציה של רקמות ואברים ביונקים ובגוף האדם. המטרה היא להגיע לכך שאדם יוכל לחדש אברים שנפגעו בגופו ממחלה או מתאונה. למשל, חידוש תאי בטא בלבלב שהפסיקו לייצר אינסולין בחולי סוכרת נעורים, חידוש תאי רשתית העין המתנוונים וגורמים לעיוורון, חידוש תאי עצב בעמוד השדרה, חידוש גפיים ועוד.

תאי גזע - Stem cells, הם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך, שעדיין לא עברו דיפרנציאציה (התמיינות), לכן הם מסוגלים לייצר תאים מכל הסוגים, בכל הרקמות והאברים בגוף. אפשר להשתמש בתאי גזע עובריים או מרקמות בוגרות. במהלך התפתחות העובר ברחם, הם מיוצרים בעיקר בכבד ובטחול, ונעים במחזור הדם למח העצמות, ובשעת הלידה הם נמצאים גם בחבל הטבור. כיום, עיקר תאי גזע המיועדים להשתלה, נלקחים ממח העצם.

יש תולעי פלנריה באורך של 1 מ"מ ויש באורך של 20 מ"מ. גוף התולעת מורכב משלוש שכבות: שכבה חיצונית- אקטודרם, שכבה פנימית – אנדודרם, ושכבה אמצעית – מזודרם. אין לה חללים בגוף, ורק מפתח פה המוביל לצינור העיכול ללא פתח יציאה. יש בתאיה 240 גנים המאפשרים רגנרציה. היא חיה במים וקולטת חמצן ופולטת פחמן דו חמצני על ידי דיפוזיה. היא תולעת הרמפרודיתית כלומר יש

בגופה אברי מין זכריים ונקביים, והיא יכולה להתרבות ברבייה אל מינית וגם ברבייה מינית. פלנריה ים תיכונית – Schmidtea mediterranea תמיד הייתה היצור המועדף על ידי החוקרים בלימוד התחדשות התאים והרקמות.

תאי גזע עובריים ביונקים הם תאים פלוריפוטנטיים, שיכולים ליצר את כל סוגי התאים והרקמות בגוף.

לחוקרים היום, ידוע רק מעט על המכניזם המולקולארי, והתהליכים שהופכים את תאי הגזע העובריים לפלוריפוטנטים. אך יכולים במעבדה להביא את גרעיני התאים הסומאטיים בגוף האדם למצב של חוסר דיפרנציאציה, ולהפוך אותם פלוריפוטנטיים לצורכי ריפוי מחלות.