ארבה המדבר

ארבה המדבר \ אהוד קלפון

המכה השמינית בין עשר המכות, היא פלישת הארבה לארץ מצרים ואכילת צמחיית הבר וגידולי השדה (ספר שמות, פרק י, פסוקים 12 – 15 ). הארבה הוא חגב שחי בסודן ומידי כמה שנים אוכלוסייתו גדלה מאוד והוא עף צפונה למזרח התיכון ולצפון אפריקה.

יש מינים שונים של חגבים נודדים, אך מין הארבה הפולש לארץ ישראל ולסביבתה, הוא חגב סודני מדברי בשם ארבה המדבר - Schistocera gregaria . שמות החגבים המוזכרים בתנ"ך הם: ארבה, ילק, חסיל וגזם.

מאז ומתמיד, פשטו להקות ארבה גם על ארץ ישראל, וגרמו נזקים ליבולי החקלאים, ולרעב כבד בארץ. הפלישות שתועדו, בגלל נזקיהן הרבים, היו בשנים, 1827, 1838, 1866, 1915 בזמן מלחמת העולם הראשונה, ובשנת 2004 הגיעה להקת הארבה האחרונה, לאילת, נעה צפונה לאורך הערבה עד לפאתי ים המלח והתפזרה.

חגבי הארבה, חיים רק במקומות חמים, שם גדלים ומתפתחים החגבים הצעירים הרגישים לקור. מכאן שהנדידה צפונה נעשית רק כאשר האוכלוסייה גדלה ומתעצמת מאוד, וכאשר יש תנאים אקלימיים מתאימים. החגבים הצעירים חייבים להתפתח באזורים חמים כמו סודן, כדי להגיע לבגרות, לכן נאספות להקות עצומות לפני הנדידה לצפון אפריקה ולמזרח התיכון.

מבחינים בין חרקים בעלי גלגול מלא כגון, פרפרים,רפרפים, יתושים וזבובים, לבין חרקים בעלי גלגול חסר כגון חגבים, מיני ארבה, חרגולים, גמלי שלמה, פרעושים ועוד.

במחזור חיים של גלגול מלא יש ביצה, זחל (או רימה), גולם ובוגר, ובגלגול חסר יש ביצה שממנה בוקע חרק זעיר (בשם נימפה), חסר כנפיים. במהלך גדילתו, הוא מגדל כנפיים ובסוף הוא מתפתח לבוגר. נקבת הארבה מטילה ביצים רבות, הבוקעות כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות. מהביצים יוצאים חגבים צעירים ללא כנפיים, האוכלים וגדלים במשך כחודש ימים, עד הפיכתם לבוגרים המסוגלים לעוף ולהתרבות.

הזמן העובר בין הטלת ביצים עד הגעה לבוגרים המצוידים בכנפיים, הוא חודש וחצי עד חודשיים ימים. הארבה נודד בהמוניו מידי כמה שנים לארץ ישראל , מכסה את עין הארץ ואוכל כל צמח ירוק ורענן. בעבר הוא היה מביא כליה לגידולים חקלאיים וגרם לרעב בארץ, אך מאז למדו להילחם בו ולהציל את היבולים.