גלגול מלא וחסר

גלגול מלא וחסר \ אהוד קלפון

הפרפרים מרשימים בצבעיהם העזים והמגוונים, בגודלם ובצורתם. כדי להגיע לשלב הפרפר הבוגר הצבעוני,הוא עבר דרך ארוכה של מטמורפוזה וגלגול מלא מביצה, דרך זחל וגולם. לאחר ההפריה, הנקבה מטילה מאות ביצים על גבי צמחים המתאימים לגידול צאצאיה.

היא מדביקה את הביצים בדרך כלל על עלים צעירים ורכים וכעבור כמה ימים הביצים בוקעות ומהן יוצאים זחלים זעירים, שגודלם מילימטרים אחדים. הזחלים מתחילים לאכול את חלקי העלים הרכים המצויים בשפע לידם. מכאן שיש התאמה מלאה בין מיני הפרפרים ומיני הצמחים המועדפים עליהם, להטלת ביציהם וגדילת זחליהם.

למשל הפרפר לבנין הכרוב יטיל ביצים רק על עלי הכרוב הרכים. הזחלים בוקעים מהביצים ומיד אוכלים את עלי הכרוב הערבים לחיכם. כמובן שהנזק לכרוב הוא רב והחקלאים לא שמחים עם הופעת הלבנין בגן הירק שלהם. הזחלים הרעבים אוכלים ללא הפסקה, גדלים ומתנשלים מספר פעמים, עד הגיעם לגודלם המרבי.

החומר הכיטיני הקשיח העוטף את גופם (בהשוואה לעור) אינו אלסטי ואינו מתרחב, לכן הוא נקרע ונושר בצורת נשל. יוצא מזה שגוף הזחל מסוגל להמשיך לגדול וליצור כיסוי חדש עד לנשל הבא. כעבור מספר שבועות של זלילת עלי כרוב, הזחל הגדול מתחיל להאט את פעילותו, מפסיק לאכול והופך לגולם. שלב זה של גלגולו והתפתחותו חשוב מאוד, כי מהגולם יבקע פרפר בוגר של לבנין הכרוב, אחרי כמה שבועות. לפני התגלמותו, הזחל בוחר פינה מוגנת על הכרוב, שבה הוא מתיישב ועובר תהליך ההתגלמות. במהלך השבועות שבהן הוא נמצא בשלב זה, חלים בו שינויים גדולים (בתהליך המטמורפוזה) על לבקיעת הבוגר. פרפר לבנין הכרוב, בוקע עם גוף המורכב מראש, חזה ובטן. בראש יש עיניים מורכבות, זוג מחושים דק וגפי פה. מהחזה יוצאות שש רגליים וזוג כנפיים, בחלק האחורי של הגוף נמצאת בטן דקה וארוכה. לתהליך הזה המתחיל מהביצה, דרך הזחל, הגולם עד לפרפר (הבוגר) קוראים "גלגול מלא" זה קיים אצל חרקים רבים אך לא אצל כולם.

למשל טוואי המשי עובר מטמורפוזה דומה וכן פרפרי יום ופרפרי לילה. לעומתם חגבים, חרגולים, ארבה, שפירית ועוד עוברים תהליך מקוצר הנקרא "גלגול חסר". התהליך מתחיל בהטלת ביצים שמהן בוקעות נימפות. בשלב הנימפה אפשר לראות בקווים כלליים את מראהו של הבוגר, בזמן שבגלגול מלא אין שום דמיון בין הזחל לפרפר הבוגר. למשל הנימפה של החגב היא חגב קטן בעל שש רגליים, ראש, חזה ובטן, אולם חסר עדיין כנפיים וחסר אברי רבייה. גם הוא גדל ומשיל את הכיסוי הכיטיני הקשיח העוטף את גופו, מספר פעמים עד לגודלו המלא.

ההבדל הוא, שנשל הנימפה נושר כשהוא שלם ולא בקרעים כמו אצל הזחל של הפרפר. בשלב הנימפה יש זלילה גדולה של עלים, נשלים אחדים וגדילה והמעבר לבוגר נראה חלק וישיר. מכאן שבגלגול חסר אין מטמורפוזה כמו שזה קיים בגלגול מלא.

פרפרי לבנין הכרוב, נראים קטנים עם כנפיים עדינות, אך הם עפים בלהקות למרחק של מאות קילומטרים, על מנת להגיע אלינו מהצפון, בחודש אוקטובר. בארה"ב למשל, יש פרפר בשם דנאית (מונארך), העושה דרך של כמה אלפי קילומטרים לאורך החוף המזרחי.