גמל שלמה

גמל שלמה \ אהוד קלפון

גמל שלמה ( Sphodromantis viridis) הוא חרק מועיל לאדם, כי הוא טורף חרקים ומאזן את אוכלוסייתם. הוא אינו נושך את האדם, אינו גורם נזקים, ואינו מעביר מחלות. הבולט מכול המינים בארץ, הוא גמל שלמה ירוק. הוא יושב על ענף עץ או שיח כשהוא מוסווה היטב ללא תנועה, ואורב לחרקים. יש לו שתי רגליים קדמיות גדולות, המצוידות בשתי שורות קוצים, שבעזרתן הוא צד מגוון גדול של חרקים בזריזות רבה.

בהרבה מקומות בעולם וגם בארץ גמל שלמה הוא חרק מוגן שאסור לפגוע בו, בגלל התועלת הרבה שהוא מביא לאדם במלחמתו במזיקים, לגידולים החקלאיים. לזכר יש מחושים יותר ארוכים מאלו של הנקבה, בטנו ארוכה וצרה וכנפיו ארוכות מאורך בטנו. בטן הנקבה רחבה ואורך כנפיה הם כאורך בטנה. עונת ההזדווגות בין הזכר לנקבה מתחילה באביב ולאחר מכן מת הזכר או נטרף. הנקבה מטילה בין 200 ל300 ביצים במרוכז בתוך ריר מוקצף, וגם היא מתה מיד או זמן מה לאחר מכן. הפקעת נקרשת באוויר, ושומרת על הביצים כחודש ימים עד לבקיעתן. מהביצים יוצאים גמלי שלמה זעירים בהירים חסרי כנפיים והגלגול שלהם הוא חסר (כלומר אין שלבי הזחל והגולם).

הצעירים ניזונים מכנימות עלים, זחלי חרקים וגם טורפים אחד את השני (יש קניבליזם ביניהם בכל דרגות התפתחותם). תקופת הגידול נמשכת מהאביב עד לסתיו ואז חל עיכוב בגדילתם בחודשים הקרים של החורף. בראשית האביב, הם מגיעים לבגרות מלאה ומוכנים להזדווג, להטיל ביצים, להעמיד דור חדש ולעבור מן העולם.

בעולם מתקיימים קרוב ל 2000 מינים, באזורים טרופיים, סובטרופיים ובאזורים ממוזגים. המינים הגדולים מגיעים לגודל של 15 ס"מ והמינים הקטנים מגיעים לגודל של סנטימטר אחד בלבד. הצבעים שלהם נעים מירוק בהיר עד לורוד. גמלי שלמה מסווים את עצמם היטב כדי לשרוד נגד טורפים כגון ציפורים, עטלפים וזוחלים למיניהם.

סוג של גמל שלמה, שחי באפריקה ובמזרח אסיה, נראה בדיוק כמו הפרח שעליו הוא עומד. חרקים רבים רואים רק את הפרח ומתקרבים אליו מרחוק כדי למצוץ צוף ולאסוף את האבקה, וכאשר הם נוחתים על גמל שלמה המוסווה בפרח, הם מיד נטרפים על ידו.

לגמלי שלמה יש ראש משולש עם עניים מורכבות ענקיות הרגישות לכל תנועה ממרחק של 15 מטרים. כאשר הוא תופס חרק, הוא נושך אותו באזור הצוואר והראש כדי לשתק אותו ומיד מתחיל לאכול אותו בעזרת שני זוגות לסתות הלעיסה. הוא ניזון מחגבים, חרגולים, צרצרים, חיפושיות, פרפרים, עכבישים, וגם טורף גמלי שלמה אחרים. יש לו זוג כנפי חפייה וזוג כנפי תעופה קרומיות מקופלות, אולם הוא אינו מטיב לעוף. הוא נקרא באנגלית (Praying Mantis ) כשהמונח Mantis בא מיוונית ופירושו נביא או איש קדוש "המתפלל" (Praying ) בתנועות רגליו הקדמיות.