זבוב הבית

זבוב הביתאהוד קלפון

זבוב הבית – Musca domestica , מלווה את האדם במסעותיו מזה אלפי שנים. הוא ניזון מגללי בעלי חיים, חומרי רקב ואשפה אורגנית, והוא עלול להעביר גורמי מחלות לאדם, בבואו במגע עם מזונותיו או במגע ישיר עם עורו. על מנת להימנע ממתקפת זבובים בעונה החמה, רצוי להתמקד במניעת התרבותם ולא בריסוסים כימיים נגדם. למשל, משחררים לסביבה, זכרי זבובים עקרים, המפרים את הנקבות (רק פעם אחת), ומוטלות ביצים לא מופרות שמהן לא בוקעות רימות, והאוכלוסייה דועכת. מקורות חשובים להפצת זבובים, הם שדות חקלאיים עשירים בגללי בעלי חיים וחומרים אורגניים, שבהם מגדלים גידולי שלחין (בהשקיה) בקיץ.

זבוב הבית שייך למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת החרקים, לסדרת הזבובאים, למשפחת הזבוביים, לסוג זבוב, ולמין זבוב הבית. אורכו כשישה מ"מ, עיניו מורכבות מ 2000 עיניות בכל אחת, בעל שש רגליים וכנפיים המותאמות לתעופה מהירה. בין החרקים מבחינים בין בעלי חדק המוצצים את מזונם, כגון זבובים יתושים ודבורים, ובעלי גפי פה המכרסמים את מזונם, כגון חגבים, חרגולים, גמלי שלמה ועוד. לזבוב הבית יש גלגול מלא הנמשך כשבוע ימים: הנקבה מטילה כ 100 ביצים לבנות, בהטלה אחת, על רקבובית, ומטילה במשך חייה כ 1000 ביצים. מהביצים בוקעות רימות, הניזונות מחומר אורגני וגללי בעלי חיים, בטמפרטורה אופטימאלית שנעה בין 20 ל 40 מ"צ. מעל ומתחת לטמפרטורות אלו, מתעכבת התפתחות הרימות, ומחזור החיים לא נמשך. לאחר שהרימות ניזונות מחומרים אורגניים, או מגללים, הן הופכות לגלמים, שמהם בוקעים זבובים בוגרים.

הזבובים מסוגלים מיד לעוף ולחפש מזון לעצמם, ומקומות מתאימים להטלת ביצים. תוחלת החיים של זבוב הבית נעה בין 30 ל 50 יום, על פי תאי הסביבה, וזמינות המזון. הזבובים מגיעים אלינו עם שש רגליים וחדק, עמוסי חיידקים מערימות הזבל, והם עלולים להעביר לנו מחלות דרך מגע עם מזונותינו, או במגע ישיר עם עורנו. ככל שיש יותר נחיתות על המזון ועל העור, עולה הסיכוי לזיהומים בגורמי מחלות, כגון מחלות דרכי העיכול והעיניים. באפריקה הטרופית למשל, נוסף על זבוב הבית הרגיל, נפוץ זבוב גדול בשם צה צה המוצץ דם אדם, ומעביר לו טפיל בשם טריפנוזומה - Trypanosoma הגורם למחלת השינה. "זבוב הפנים" שחי באזורים טרופיים, עלול להעביר תולעת בשם תלאזיה – Thelazia לעיניו של אדם. באוסטרליה, מתים כשלושה מיליון כבשים מדי שנה, ממתקפת זבובים, המטילים ביצים בעורם. מיתוך הביצים בוקעות רימות הניזונות מבשר הכבש החי, ופולטות רעל אמוניה שממנו מתים הכבשים.