חיפושית מטרידה

חיפושית מטרידה \ אהוד קלפון

מאין באות להקות של חיפושיות חומות בשם- Maladera matrida המטרידות אותנו במהלך הקיץ? זוהי חיפושית זבלית חומה בשם מלאדרה מטרידה, שהתגלתה בארץ בשנת 1983 , ונפוצה בכול המזרח התיכון . אורכה 10 מ"מ, היא פעילה בשעות הערב והלילה וישנה בכל שעות היום. הזכר קטן בהרבה מהנקבה, קצה בטנו מעוגלת ולנקבה יש שתי לוחיות אלסטיות בקצה הבטן הנפתחות להטלת ביצים ולכן בטנה נראית ישרה.

החיפושיות האלו יוצאות בשעות הערביים מאדמה לחה שבה יש גידולי שדה שונים ומתאספות בלהקות גדולות לצורכי הפריה ותזונה. בסביבתנו, יש שדות מושקים בקיץ, ליד נחל ציפורי, המשמשים מקום אידיאלי להתרבות החיפושיות החומות המגיעות בלהקות גדולות לישובי הסביבה.

הנקבה מטילה מאות ביצים בשורשי צמחים באדמה לחה עשירה בחומר אורגני, הזחלים הבוקעים מהביצים, אוכלים את שורשיהם של גידולי הגן והשדה, וגם של הדשאים. הבוגרים לעומת זאת ,כלומר החיפושיות עצמן, ניזונות מעלים של צמחי גן ירק ומעלים של עצי מטע ופרדס וגורמים להם נזקים. לחיפושיות החומות (מלדרה מטרידה) אין אויבים טבעיים בארץ, הן מתרבות מהר ואוכלוסייתן הולכת וגדלה.

שדות מושקים בקיץ וגדות נחלים, הם מקומות מחייה והתרבות מתאימים לכל הקיץ. הנקבה מושכת את הזכרים בעזרת ריח, הנובע מתרכובת של פרומונים מיניים הנמצאים על הכיסוי הכיטיני שעל גופה.

אם נפיץ ריחות חזקים בגינת הבית, למשל של נרות מסוימים, או של צמחים בעלי שמנים אתריים מרוכזים, הם עשויים להפריע למשיכה שבין הזכרים לבין הנקבות. זה עשוי להבריח את החיפושית "מטרידה" שתבחר לבלות במקום אחר בשעות הערב והלילה.

החיפושית הצעירה היוצאת מהאדמה בפעם הראשונה לאחר שלבי הגידול, צבעה בהיר. תוך יום אחד היא מקבלת גוון חום בהיר ולאחר ימים נוספים, היא מקבלת גוון חום כהה. להקות החיפושיות החומות מתחילות להופיע כבר בחודש מאי, אולם הן הולכות ומתעצמות לקראת סוף הקיץ. חיפושיות אלו, אינן מסוכנות לאדם, אינן עוקצות ולא נושכות (הן צמחוניות). טרדתן העיקרית נובעת מפלישות בלתי צפויות של להקות ענקיות לחצרות מוארות, לגינות, למרפסות, וגם לתוך הבתים. אל תדרכו על החיפושיות הנופלות על הרצפה, כי הריח עז, חריף ולא נעים.

אם תרצו להזמין חברים לשבת אתכם בגינה מוארת, בערב של קיץ, רצוי שלא תופתעו מפלישה פתאומית של החיפושיות האלה. אפשר להשתמש בריסוס רגיל נגד חרקים, על מנת לרסס את פינת הישיבה בחוץ, עוד לפני הגעת החיפושיות והאורחים. עדיף לחשוב מראש על רפואה מונעת, מאשר להתמודד עם הבעיה המופיעה באופן פתאומי בקיץ.