טוואי האלון ותהלוכן האורן

טוואי האלון ותהלוכן האורן \ אהוד קלפון

טוואי האלון - (Thaumetoposea processionea ): בחורש הכרמל והגליל אפשר לראות קנים של טוואי האלון על ענפי אלון מצוי. לאחר פעילות החורף והאביב, של הטוואי, רואים בראשית הקיץ, קנים מלאי גללים של זחלים שכבר עזבו אל האדמה.

טוואי האלון שייך למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת החרקים ולסדרת הפרפרים הכוללים 100 אלף מינים. לכל הפרפרים בסדרה זו יש גלגול מלא, כלומר ביצה, זחל, גולם ובוגר (פרפר). בתוך סדרת הפרפרים, מבחינים בפרפרי יום כגון זנב סנונית ולבנין הכרוב ופרפרי לילה כגון טוואי האלון, שבתאי השקד ועוד.

משפחת הטוואים כוללת את טוואי האלה, טוואי הברוש, טוואי המשי ועוד רבים אחרים. כל פרט במשפחת הטוואים טווה פקעת ומתגלם בתוכה. נקבת טוואי האלון מטילה את ביציה בחודש נובמבר על ענפים דקים של אלון מצוי וכעבור כמה ימים בוקעים זחלים זעירים, הניזונים מעלי האלון. הזחלים אוכלים עלים וטווים קורים, שמהם בונים קן עבור כל הזחלים. החלל שבתוך הקן מהווה מיקרו אקלים נוח עבור הזחלים ובפרט עבור הזחלים הצעירים. לאחר שהזחלים מגיעים לגודלם המרבי, הם יורדים לאורך גזע העץ אל האדמה ושם כל זחל טווה פקעת סביבו ומתגלם בה. הגלמים נשארים באדמה עד לסתיו ומהם יוצאים פרפרי טוואי האלון. בעונת הסתיו נעשית ההפריה בטוואים ולאחר מכן מתחילה הטלת ביצים על ענפי האלונים והגלגול חוזר על עצמו.

תהלוכן האורן - (Thaumetopoea wilkinsoni): זחלי הטוואי הנראים על חלק מעצי האורן בזמן זה של ראשית האביב ( אמצע פברואר ), גורמים נזק לאורנים ומסוכנים לבני אדם. על כן רצוי להכיר את מחזור חייהם ואת נזקיהם על מנת להיזהר מפניהם.

תהלוכן האורן הנקרא גם טוואי התהלוכה, שייך למשפחת הפרפרים (הטוואים). הוא הגיע בראשית המאה העשרים מקפריסין והתפשט ביערות האורן בארצות המזרח התיכון. אפשר להתחיל לתאר את מחזור חייו מכל שלב, אולם חשוב מועד הופעת הזחלים בחורף, הגורמים נזקים לעצים ולאדם. בעונת הסתיו (אוקטובר) בוקעים הפרפרים מהגלמים הנמצאים מתחת לאדמה ועושים את דרכם החוצה לאוויר העולם.

התפקיד היחיד של הפרפרים הבוגרים, הוא להעמיד צאצאים חדשים ולעבור מן העולם. הם אינם ניזונים כי גפי הפה שלהם מנוונים. הזכר מפרה את הנקבה ומת והנקבה מטילה עד 200 ביצים על מחטי עץ האורן ומתה. כעבור כחודש וחצי בוקעים מהביצים זחלים זעירים, המתחילים מיד לאכול את עלי האורן וגורמים לעץ נזק רב. הזחלים פעילים ואוכלים בשעות הלילה ומתחבאים ביום בתוך קורים שהם טווים מסביב לעצמם. כאשר הם גומרים לאכול את העלים הנמצאים מסביבם, הם עוברים ביחד למקום אכילה חדש. לאחר חודש וחצי של אכילה וגדילה, הם בונים ביחד קן קבוע על ענף אורן, שבו הם יחיו עד לירידתם מהעץ.

במשך שעות היום הם מבלים בתוך הקן, ובלילה הם יוצאים לפעילות. בכל יציאה מהקן הם נעים בטור (כמו בתהלוכה) כשזחל אחד מחזיק בקצהו של הזחל שלפניו. לאחר כשלושה חודשי אכילה, גדילה והתפתחות, הם עוזבים את הקן (במרץ או אפריל) ונעים בתהלוכה ארוכה לאורך גזע האורן עד לקרקע (מכאן שמם). הזחל שנע ראשון, מפלס את דרכו בתוך האדמה וכולם נעים אחריו. הם מתמקמים בעומק של כעשרה ס"מ ושם הם עוברים בהדרגה לשלב הגולם. הגלמים נשארים מתחת לאדמה עד לסתיו (לאוקטובר) ואז יוצאים הפרפרים (הטוואים) מהגלמים ומהאדמה, מטילים ביצים ומתחילים דור חדש.

הנזקים הנגרמים לעצים הם מהזחלים האוכלים את העלים וגורמים להתייבשות ענפים שלמים ואף למותם של העצים.

הנזקים הנגרמים לבני אדם הם מחצי מיליון השערות הזעירות הרעילות (שעל כל זחל), הגורמות לדלקות בעור בעיניים ובדרכי הנשימה. הנזק העיקרי הוא במגע עם הזחלים אולם השערות נמצאות באוויר שמתחת לאורנים הנגועים, על הקנים ועל קרקע היער.