טרמיטים

טרמיטים \ אהוד קלפון

החודש (נובמבר 2010 ), נודע על מתקפת טרמיטים באופקים בנגב, הפוגעים בבתים רבים שנבנו מעץ. הם מכרסמים את העץ, ונוברים גם בארונות וברהיטים בתוך הבתים. בארצות הברית שבה בונים בתי מגורים מעץ, יש נזקים גדולים מטרמיטים, המפוררים את היסודות והקירות. בארצנו שבה בונים בתים בעיקר מביטון ובלוקים, הנזקים מעטים. מומחים לבניית בתים מעץ טוענים שאם מטפלים בעץ בחומרים כימיים מתאימים הם יהיו עמידים בפני נזקי הטרמיטים לשנים רבות.

טרמיטים ( Isoptera ), הם חרקים בעלי גלגול חסר, ואינם נמלים. בעולם מוכרים 2600 מיני טרמיטים שחיים בלהקות המונות מאות עד מיליוני פרטים, באזורים טרופיים וסובטרופיים. בארץ, הם חיים בעיקר לאורך מישור החוף ובאדמות חוליות בנגב. מחזור חייהם מתחיל בהפריית המלכה באוויר על ידי זכר אחד, ואז הם נוחתים על הקרקע ומאבדים את כנפיהם. הם חודרים לקרקע והמלכה מטילה ביצים מופרות, שמהן בוקעות לרוות לבנות. הן גדלות ומשילות את העור (מתנשלות) חמש פעמים עד לבגרותן. חלקן תהיינה פועלות הבונות את מחילות הקן ומאכילות את הלרוות ואת המלכה. חלק אחר יתפתח לטרמיטים לוחמים, בעלי ראש גדול וגפי פה רחבים, שיגנו על הקן.

יהיו גם כאלה מעטים, שיבקעו מהביצים עם כנפיים, ויתפתחו לטרמיטים פוריים (זכרים ומלכות), הבולטים בצבעם השחור. בגלגול חסר, כמו אצל טרמיטים, יש ביצה שממנה בוקע יצור זעיר הנקרא "נימפה" הדומה לבוגר, ובגלגול מלא כמו אצל פרפרים למשל, יש ביצה, זחל, גולם ובוגר.

הטרמיטים הלוחמים, הם חזקים במיוחד, עם גפי פה רחבים, המסוגלים לנשוך כל מי שמנסה לחדור לקן, בעיקר נמלים. הם עיוורים, ועומדים בשורות עורפיות בתוך המחילות, ונלחמים כל אחד בתורו. הפועלות עולות למעלה אל פני האדמה, אוכלות רקבובית, גללי בעלי חיים, תאית עצים עשירה באנרגיה, ונוברות בתוך קירות בתים עשויים מעץ. בקיבה של הטרמיטים, חיים חיידקים, אצות ופרוטיסטה למיניהם, המפרקים את התאית (צלולוזה) לסוכרים. יש טרמיטים המגדלים פטריות על גללי החרקים בקן. הם אוכלים את הפטריות ופולטים את הנבגים הנובטים לגן של פטריות.

בתוך הקן חיים ביחד טרמיט זכר "מלך" המפרה את ה"מלכה", בניגוד למלכת הנמלים המופרית רק פעם בחיים, ושומרת את תאי הזרע במשך כל חייה. הזכר מת לאחר ההפריה מחוץ לקן. באפריקה יש קנים המגיעים לעומק של חמישה מטרים, ומגדלי בוץ המגיעים לגובה של תשעה מטרים. מגדלי מחייה אלה, מאפשרים גם זרימת אוויר לאורך המחילות בקן. לעתים, חיות בקן אחד בהרמוניה, מספר מלכות, המטילות ביצים ומגדילות את האוכלוסייה לממדים גדולים. צבע הטרמיטים בדרך כלל לבן, וגם הנימפות הבוקעות מהביצים הן לבנות. הם רגישים לאור השמש, לכן הם בונים מחילות מחול ורוק על האדמה ועל קירות הבתים, ונעים בתוכן ממקום למקום.

אנשים שגרים בבתים צמודי קרקע, רצוי שישימו לב אם יש מחילות בוץ על הקירות החיצוניים של הבית, ובסביבתם הקרובה, כדי לדעת להתגונן מנזקי הטרמיטים. אם מטפלים רק בטרמיטים שהתגלו בעץ מכורסם, הבעיה נשארת, כי הקן הנמצא בעומק האדמה לא נפגע, וממשיך לספק טרמיטים העולים אל פני השטח ואל הבית.