יקרונית התאנה

יקרונית התאנה \ אהוד קלפון

החיפושית הנקראת יקרונית התאנה – Batocera rufomaculata שייכת למערכת פרוקי הרגלים, למחלקת החרקים, לסדרת החיפושיות, ולמשפחת היקרוניתיים. בעולם חיים 30,000 מיני יקרוניות, ובארץ יש 120 מינים. מקור יקרונית התאנה מאפריקה הטרופית, ומשם הגיעה לארץ בשנות הארבעים של המאה העשרים, והתפשטה בכל מטעי התאנים. לעתים היא מתרבה מאוד, וגורמת נזקים לעצים המתייבשים ונובלים, ולעתים אוכלוסייתה מצטמצמת מאוד, ואינה מהווה סכנה, כמו בשנים האחרונות. אורכה כשבעה ס"מ, צבעה אפור בהיר, יש לה מחושים ארוכים בראש, בפרט לזכר שמחושיו עוברים את אורך גופו, ומכאן שמה האנגלי Longhorn Beetle . יש לה גלגול מלא, הכולל ביצה המוטלת בקליפת העץ, זחל הנובר בלבה ומתגלם לחודש, מהגולם בוקע בוגר, שהיא יקרונית התאנה שחיה כחודש ימים, ומקימה דור אחד בשנה.

כושר תעופתה מעולה, בגלל הכנפיים המותאמות לכך, ובעולם היא תוקפת כשלושים מיני עצים, כולל עצי מנגו. אורך הזחל 8 ס"מ, רוחבו 2 ס"מ, וראשו עגול. הוא נובר בתוך ליבת העץ, שבה הוא מתגלם וממנו בוקע הבוגר. החיפושיות הבוגרות עפות ומתרבות, רק מחזור חיים אחד בשנה. בזמן שהזחלים נוברים ואוכלים את לבת העץ, נושרת נסורת מחור הגזע אל האדמה, וכך אפשר לדעת שיש מתקפה של יקרונית על העץ.

כדי להציל את העץ מהתייבשות וכמילה מוחלטת, רצוי לגלות את חדירת היקרונית מוקדם. אז לוקחים חוט ברזל עם צמר גפן, טבול בספירט או באלכוהול, ומחדירים לחור הנבירה שבגזע, וסותמים אותו. פעולה זו עשויה להמית את הזחל בגזע ולהפסיק את ההתקפה על העץ.

ידוע לנו על 220 מיני חרקים, שפלשו לארץ מרחבי העולם, ורובם מזיקים לחקלאות. למשל, יקרונית התאנה, יקרונית השיטה, חדקונית הדקל, הנוברת בעצי תמר, ועלולה לגרום לריקבונם ולמותם, ועוד רבים אחרים.