יתוש הנמר

יתוש הנמר \ אהוד קלפון

יתוש הנמר האסיאתי ( Aedes albopictus) מקורו באזורים טרופיים וסובטרופיים של דרום מזרח אסיה ומשם התפשט לאירופה ולארה"ב. היום הוא נמצא גם בארץ, מהגליל המערבי עד מרכז הארץ וממשיך להתפשט. כדי למנוע את המשך תפוצתו, רצוי לא להשאיר מים עומדים בגינות, ליד בתים, או בכלים זרוקים המחזיקים מים מגשמי החורף.

היתוש הזה (בניגוד לקולקס או היתוש המצוי), יכול להשלים את מחזור חייו בגלגול מלא (מטמורפוזה), במעט מים עומדים. נקבת יתוש הנמר, מטילה את ביציה על פני המים, בניגוד לנקבת היתוש המצוי, המטילה את ביציה בתוך המים. הביצים עמידות בתנאי מזג אוויר, כולל יובש, והן יכולות להישאר במצב של חוסר פעילות עד שהגשם ירטיב אותן ואז תתחיל פעילותן. מהביצה בוקע זחל, שנע במים ומתפתח לגולם, שממנו בוקע יתוש בוגר.

יתוש הנמר (שהוא מנומר), מצויד בזוג אחד של כנפיים ובולט בצבעו השחור, עם פסים לבנים על החזה ועל הרגליים. יתושים אלה פעילים ביום, בניגוד ליתוש המצוי הפעיל בשעות החשכה. הם עוקצים, נושכים ומוצצים דם מבני אדם ומיונקים נגועים ומעבירים מחלות טרופיות לאנשים בריאים. הם מסוגלים להעביר מחלות קשות כגון, דנגי, צ'יקונגוניה וקדחת הנילוס המערבי.

קדחת דנגי –Dengue Fever - קלה בהדבקה ראשונה וקשה מאוד בהדבקה שנייה. המחלה נגרמת על ידי וירוס בשם - Flavivirus ומספיקה עקיצה אחת של היתוש, כדי לעביר מיליוני וירוסים לאדם בריא ולהדביקו במחלה. הנגיפים מתרבים בדם האדם ואחרי כשבוע מתפרצת המחלה הדומה לשפעת.

הסימפטומים של המחלה הם בעיקר כאבי שרירים, כאבי ראש, כאב גרון, חום, פריחה ודימום מרירית האף. אין חיסון נגד המחלה והיא עוברת מעצמה כעבור מספר ימים.

קדחת צ'יקונגוניה - Chikungunya - נפוצה במזרח אסיה ובאפריקה. יתושי הנמר הטורדניים והאגרסיביים, מעבירים בעקיצתם, נגיפים מאנשים חולים לאנשים בריאים. הנגיפים אינם עוברים באופן ישיר מאדם לאדם, אלא באמצעות היתושים. המחלה מתבטאת בחום גבוה, בכאבי פרקים וראש, בקושי לישון ועוד. אין חיסון כנגד המחלה, החולפת אחרי מספר ימים, אך העייפות וכאבי הפרקים נמשכים שבועות וחודשים.

קדחת הנילוס המערבי – West Nile Virus - היא מחלה ויראלית, המועברת על ידי יתושים, מעופות נודדים לבני אדם. היתושים עוקצים ומעבירים את הנגיפים למאה וחמישים מיני עופות ויונקים וגם לבני אדם. אם דם נגוע בנגיפי קדחת, מועבר לאדם בריא, כעבור שבוע תופיע אצלו המחלה המתבטאת בחום גבוה, בכאבי ראש ושרירים, בחוסר תיאבון ובחילות, בבעיות שינה ועוד. ברוב המקרים, המחלה קלה ועוברת מאליה אחרי כמה ימים, אך במקרים קשים, יכולה להתפתח אנמיה, דלקת קרום המוח וחוט השדרה. מאחר שאין תרופה נגד המחלה, כי אנטיביוטיקה אינה פועלת על וירוסים, לכן חשוב להימנע מהדבקה. החוקרים גילו, שהנגיפים יכולים לשרוד בגופן של קרציות, בעונה שאין פעילות של יתושים.