מחיי העכבישים

מחיי העכבישים \ אהוד קלפון

ארכנופוביה, הוא פחד האדם מעכבישים. הם נמצאים בביתו, בגינתו, ובכל מקום שבו הוא חי. הם חיים באזורים מגוונים כגון, מדבריות חמים וצחיחים, יערות גשם טרופיים, אזורים סובטרופיים וממוזגים. חלק מהעכבישים חיים על פני המים, וחלקם מסוגלים אף לצלול לתוכם. יש עכבישים שטווים קורים ולוכדים בעזרתם את טרפם ויש כאלה שרודפים אחרי הטרף. העכבישים שייכים לקבוצה הנקראת פרוקי רגליים, ולכולם יש שלד חיצוני קשיח המגן עליהם. היות וגופם גדל, הם חייבים מדי פעם להשיל מעליהם את השלד החיצוני, שאינו גמיש ואינו מתרחב, ואחר מתפתח תחתיו.

בעולם מוכרים קרוב ל 40 אלף מיני עכבישים, אך מניחים שמספרם רב הרבה יותר. כל העכבישים מייצרים קורים (שהם חוטים חלבוניים קשיחים) בחלק התחתון של הבטן, אולם לא כולם בונים רשת מלכודת. חלקם משתמשים בחוטים לעטיפת הטרף, או לצורכי טיפוס.

מינים מסוימים משתמשים בקורים לבניית פקעות, המשמשות להגנה הביצים עד לבקיעתן. לרוב העכבישים יש כמות מסוימת של ארס, אולם רק 30 מינים הם מאוד ארסיים, ומסוכנים לאדם.

בארץ חיים כמה מאות מינים, כמעט בכל מקום. אחד הנפוצים ביותר, הוא עכביש הבית, שעקיצתו כואבת וגורמת לעור נפוח ואדום. כל העכבישים טורפים, והם מהווים חלק במערכות האקולוגיות בטבע. גוף העכביש מורכב משלושה חלקים: ראש - חזה (מחוברים) ובטן, ולכולם שמונה רגליים ושמונה עניים, אך ראייתם מוגבלת.

העכבישים הטווים רשת חוטים, חשים בתנודות הקורים, כאשר נלכד חרק, המנסה להיחלץ מהם. רק כחצי ממיני העכבישים בעולם טווים חוטים במטרה ללכוד חרקים. הם מוצצים את המיצים הפנימיים של החרקים, ומשאירים את השלד החיצוני הקשיח. חלק מהעכבישים יוצרים חוטים, רק על מנת לנוע עליהם ממקום למקום.

נשיכתו של העכביש הנקרא "אלמנה השחורה", מסוכנת, כי רעלו מרוכז. האלמנה השחורה נייחת וטווה את רשתה בפינה חשוכה. צבע גופה שחור ובטנה אדומה. גודל הזכר כחצי מגודל הנקבה, רגליו ארוכות, והוא אינו נושך ואינו ארסי. הנקבה מטילה 300 ביצים בתוך שק עשוי חוטים, שם הן נשארות באינקובציה במשך כשלושים יום עד לבקיעתן. הזכר מגיע לבגרות כעבור חודשיים וחצי והנקבה כעבור שלושה חודשים.

לאחר שהזכר מפרה את הנקבה, היא טורפת אותו, אולם אם היא שבעה, הוא מצליח להתחמק ולהפרות נקבה נוספת שבודאי תטרוף אותו. הנקבה מסוכנת במיוחד כאשר היא שומרת על שק הביצים, אז היא נושכת כל מי שמתקרב אליה. היא ניזונה מחרקים הנלכדים ברשתה הדביקה.

טרנטולה הוא העכביש הגדול ביותר בארץ וגופו שעיר ומכוסה פרווה. הנקבה מטילה קרוב ל 800 ביצים ושומרת עליהן כשבעה שבועות עד לבקיעתן. לעכביש הטרנטולה יש חיים ארוכים ואינו מזיק לאדם.

רוב העכבישים בעולם מועילים בזה שהם טורפים חרקים ורק מיעוטם מסוכנים לאדם. העכבישים הארסיים ביותר בארץ, הם אלמנה שחורה ושישן חום, אך העכבישים הארסיים, הבולטים בעולם, הם "העכביש הנודד הברזילאי" הנחשב לארסי ביותר בדרום אמריקה. אורכו כ 18 ס"מ, והוא נודד בלב יערות הגשם. עכביש ארסי זה, פלש גם לערים, והוא גורם לתמותת 500 בני אדם מדי שנה בכל דרום אמריקה.

עכביש ארסי אחר, הוא "עכביש המשפך האוסטרלי", הנחשב לאחד הארסיים ביותר בעולם. גודלו רק כשלושה ס"מ, צבעו שחור חום, אך הוא מצויד בשיניים חדות הננעצות בכל יצור מזדמן, וגורם לתמותה בקרב בני אדם באוסטרליה.