עכבישים

עכבישים \ אהוד קלפון

עכביש ארוך רגליים שחי לפני 300 מיליון שנים, התגלה לאחרונה במאובנים. גודל גופו אחד ס"מ, אך שמונה רגליו, ארוכות פי שש מאורך גופו. הוא חי על עלים ביערות, עוד לפני הדינוזאורים, וצאצאיו של היום אינם שונים מהמאובנים. צוות חוקרים בינלאומי, הצליח ליצור הדמיה תלת ממדית של המאובן ולהשוותו למינים קיימים, והדמיון ביניהם רב. אפשר למצוא היום מינים דומים על עלים בגינות ובשדות. החוקרים טוענים שהאבולוציה שלהם מהמים אל היבשה, התרחשה מוקדם, ומאז ועד היום לא חל בהם שינוי. תמיהתם הגדולה של החוקרים היא, שעל אף גופו העדין של העכביש ורגליו הדקיקות, נמצאו 32 מאובנים של אותו מין בסלעים, במקומות שונים בעולם. החוקרים פרסמו על כך, מאמר בכתב העת Nature , בתאריך 2011. 8. 23 . חוקרים אנגלים, גילו מאובנים של עכבישים כאלה בסקוטלנד, מלפני 400 מיליון שנים, שלא השתנו במינים של היום. המינים המוכרים היום, הם אוכלי - כל (אומניבורים), שאינם ארסיים ואינם נושכים.

העכבישים שייכים לפרוקי הרגליים, ולכולם יש שלד חיצוני קשיח המגן עליהם. משום שגופם גדל, הם חייבים מדי פעם להשיל את השלד החיצוני, שאינו גמיש ואינו מתרחב, ולגדל שלד חדש מתחתיו.

אפשר למצוא עכבישים כמעט בכל מקום, במדבריות חמים וצחיחים, ביערות גשם טרופיים, ובאזורים סובטרופיים, וממוזגים. חלק מהעכבישים חיים בבית ובגינה וחלקם צוללים במים וצפים על פניהם. יש עכבישים שטווים קורים ולוכדים בעזרתם את טרפם ויש כאלה שרודפים אחרי הטרף.

בעולם מוכרים קרוב ל 40 אלף מיני עכבישים, המייצרים קורים (שהם חוטים חלבוניים קשיחים) בחלק התחתון של הבטן, אולם לא כולם בונים רשת מלכודת. חלקם משתמשים בחוטים לעטיפת הטרף, או לצורכי טיפוס. מינים מסוימים משתמשים בקורים לבניית פקעות, המשמשות להגנת הביצים עד לבקיעתן. לרוב העכבישים יש כמות מסוימת של ארס, אולם רק 30 מינים בעולם מאוד ארסיים, ומסוכנים לאדם.

בארץ, חיים כמה מאות מינים, ושניים מהם ארסיים במיוחד, אלמנה שחורה ושישן חום. גוף העכביש מורכב מראש - חזה (מחוברים) ובטן, ואין מחושים. יש להם שמונה רגליים ושמונה עניים, אך ראייתם מוגבלת. העכבישים הטווים רשת חוטים, חשים בתנודות הקורים, כאשר נלכד חרק, המנסה להיחלץ מהם. רק כחצי ממיני העכבישים בעולם טווים חוטים במטרה ללכוד חרקים. הם מוצצים את המיצים הפנימיים של החרקים, ומשאירים את השלד החיצוני הקשיח. חלק מהעכבישים יוצרים חוטים, רק על מנת לנוע עליהם ממקום למקום.

האלמנה השחורה, Latrodectus tredecimguttatus רעלה מרוכז ומכאיב מאוד לאדם, היא נייחת וטווה את רשתה בפינה חשוכה. צבע גופה שחור עם כתמים אדומים. גודל הזכר כחצי מגודל הנקבה, רגליו ארוכות, והוא אינו נושך ואינו ארסי. הנקבה מטילה 300 ביצים בתוך שק עשוי חוטים, שם הן נשארות באינקובציה במשך כשלושים יום עד לבקיעתן. הזכר מגיע לבגרות כעבור חודשיים וחצי והנקבה כעבור שלושה חודשים. לאחר שהזכר, מפרה את הנקבה, היא טורפת אותו, אולם אם היא שבעה, הוא מצליח להתחמק ולהפרות נקבה נוספת שבודאי תטרוף אותו. הנקבה מסוכנת במיוחד כאשר היא שומרת על שק הביצים, אז היא נושכת כל מי שמתקרב אליה. היא ניזונה מחרקים הנלכדים ברשתה הדביקה.

שישן חום Loxosceles rufescens הוא עכביש ארסי לאדם, ונפוץ באזור הים התיכון וברחבי הארץ. הוא נקרא שישן כי יש לא שש עיניים (במקום שמונה), גודלו 1.5 ס"מ והוא מתחבא ברהיטי הבית.

טרנטולה – (פרוונית שחורה), Chaetopelma olivaceum הוא העכביש הגדול ביותר בארץ, וגופו שעיר ומכוסה פרווה. הנקבה גדולה מהזכר, היא מטילה קרוב ל 800 ביצים ושומרת עליהן כשבעה שבועות עד לבקיעתן. צבע העכביש שחור חום, גודלו עד שישה ס"מ, הוא פעיל בעיקר בלילה, וחי מתחת לסלעים ועלים יבשים. הוא ניזון מחרקים, יש לו חיים ארוכים, ואינו מזיק לאדם שבמעונו הוא חי. רוב העכבישים בעולם מועילים בזה שהם טורפים חרקים ורק מיעוטם מסוכנים לאדם.

העכבישים הארסיים, הבולטים בעולם, הם "העכביש הנודד הברזילאי" הנחשב לארסי ביותר בדרום אמריקה. אורכו כ 18 ס"מ, והוא נודד בלב יערות הגשם. עכביש ארסי זה, פלש גם לערים, והוא גורם לתמותת של בני אדם רבים מדי שנה. עכביש ארסי אחר, הוא "עכביש המשפך האוסטרלי", הנחשב לאחד הארסיים ביותר בעולם. גודלו רק כשלושה ס"מ, צבעו שחור חום, אך הוא מצויד בשיניים חדות הננעצות בכל יצור מזדמן, וגורם לתמותה בקרב בני אדם באוסטרליה.