צרצר הבית

צרצר הבית \ אהוד קלפון

בעולם חיים כיום 1500 מיני צרצרים, בעיקר באזורים הטרופיים של אפריקה, ואסיה ונפוצים גם במזרח התיכון. בארץ מוכרים בעיקר שני מינים: צרצר הבית וצרצר השדה.

צרצר הבית – Achita domesticus שייך למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת החרקים, לסדרת החגבאיים, למשפחת הצרצריים, הסוג והמין צרצר הבית. מאחר שהם קרובים לחגבים, גם להם יש רגליים אחורית ארוכות המותאמות לקפיצה לרוחק. מכאן שצרצר יכול ללכת בעזרת שש הרגליים, לקפוץ בעזרת רגליו האחוריות, ולעוף בעזרת זוג הכנפיים האחוריות. אף על פי שיש לו שני זוגות כנפיים, רק האחוריות מיועדות ומותאמות לתעופה.

אורכו של צרצר בוגר כשני ס"מ, צבעו חום בהיר, וגופו מחולק לראש, חזה ובטן. בראש יש שני מחושים דקים, שאורכם כאורך הגוף, יש שתי עיניים מורכבות, וגפי פה המיועדים לנגוס בחומר אורגני צמחי וגם לטרוף חרקים. לנקבה יש צינור הטלה בקצה הבטן שדרכו היא מטילה עד 100 ביצים, הבוקעות כעבור שבועיים. יוצאות נימפות זעירות הדומות במבנה לצרצר בוגר, אך ללא כנפיים. כלומר יש כאן גלגול חסר בן שני שלבים, כמו שזה קיים אצל חגבים וחרגולים, בניגוד לגלגול מלא הכולל 4 שלבים שהם ביצה, זחל, גולם ובוגר.

הנימפות אוכלות וגדלות, ובגיל חודשים יש להן כנפיים והופכות לבוגרות המוכנות להפריה והטלת ביצים. צרצרים מגיעים לבגרות כעבור שלושה חודשים, וחיים עוד כשלושה חודשים. הם פעילים בשעות החשכה, באביב, בקיץ ובסתיו. רק צרצרים זכרים משמיעים קולות צרצורים, כדי לקרוא לבנות הזוג, וכדי להבריח זכרים אחרים מתחום מחייתם.

קולות הצרצור מופקים מחיכוך בין קצות הכנפיים המשוננים. ככל שעולה הטמפרטורה, כך עולה עוצמת הצרצור ותדירות הצרצורים. יש חוקרים הטוענים שאפשר לדעת את גובה הטמפרטורה באוויר, על פי תדירות הצרצורים. הם מצאו שצרצר מצרצר 10,000 פעמים בשעה, וצרצר שלא מצא בת זוג, עשוי לצרצר ברציפות במשך שעות, עד להגעתה, או להמשיך הלאה.

כאשר הנקבה מופיעה, הוא משמיע צרצורי חיזור עדינים, שעוצמתם נמוכה. צרצורי הלילה של הצרצרים בבית או בגינה, מפריעים לאנשים רבים, אך בסין העתיקה אהבו מאוד את הצלילים המונוטוניים המרגיעים, לכן הם גידלו אותם בכלובים קטנים בבתים.