קרציות ופרעושים

קרציות ופרעושים \ אהוד קלפון

בעלי חיים רבים בטבע וגם במשק החי ובבית, נושאים קרציות ופרעושים, שחלקם עלולים להיות פונדקאים של חיידקים גורמי מחלות אצל בני אדם. אחת המחלות שהתגלתה בארה"ב בשנת 1970 בעיירה ליים (Lyme) בקונטיקט, נקראת "מחלת ליים" על שם העיירה שבה נתגלתה. הגורם למחלה הוא חיידק בשם בורליה ( (Borreliaשהפונדקאים שלו הם קרציות ופרעושים החיים על מכרסמים, על העור של איילות ביער ועל ציפורים למיניהן.

לקרצייה יש גלגול מלא מביצה, דרך לרווה נימפה ועד לבוגר. הקרציות והפרעושים ניזונים מדמם של בעלי חיים רבים ומדם האדם. כאשר הקרציות נושכות את אדם, הן מעבירות לתוכו הרבה חיידקים השייכים לקבוצת Spirochaeta Borrelia . הבקטריה בורליה אינה גורמת ליונקים ולעופות לחלות במחלה וגם לא לקרציות ולפרעושים הנושאים אותה.

אולם כאשר קרציות או פרעושים הנושאים את חיידקי הבורליה, נושכים אדם ומוצצים את דמו, הם מעבירים לו את החיידקים שיגרמו לו לחלות במחלת ה "ליים" Lyme Disease .

חיידקים אלה, חיים בתוך המעי של הקרצייה, מגיעים לבלוטות הרוק שלה ומשם לגפי הפה. כאשר הם נושכים בעלי חיים או בני אדם, הם מעבירים להם את החיידקים הגורמים רק לאדם לחלות. ידועים כעשרים מינים של בורליה הגורמים למחלות שונות וגם למחלת "ליים"(Lyme ) אצל האדם. למחלה זו יש כמה שלבים ובכל אחד מהם, מופיעים תסמינים שונים אצל האנשים החולים. הדבר הראשון הוא נשיכתו של אדם על ידי קרציות נושאות החיידקים ומציצת דמו.

החיידקים חודרים לעור, גורמים לו לעיגול אדום שהולך וגדל כשהמרכז מבהיר וההיקף מאדים עוד יותר. העור באזור העקיצה הוא חם, אולם אינו כואב. מספר ימים אחרי הנשיכה וחדירת החיידקים, האדם מרגיש עייפות, צמרמורת, חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים ונפיחות של בלוטות הלימפה. סימפטומים אלה יכולים להופיע שבוע או שבועיים אחרי העקיצה. אם נעקצים על ידי פרעושים או קרציות, שאינם נגועים בחיידקים אלה, מופיע אומנם אודם בעור, אולם הוא אינו גדל ונעלם אחרי יומיים. אם לא מטפלים מיד בחיידקי הבורליה הגורמים למחלת "ליים" , הסימפטומים הנ"ל יופיעו כעבור שבועיים, וכעבור כמה חודשים המצב בגוף יחמיר.

החיידקים יתפשטו בגוף, וישפיעו על תפקודם של אברים שונים. יש תחושה של גפיים רדומים, כאבים בידיים, ברגליים ובפרקים, יש חום עם כאבי ראש ושיתוק בשריר הפנים. אם גם אז לא מטפלים במחלה, כעבור מספר חודשים הכאבים הופכים להיות כרוניים, עם פגיעה בכבד, בכליות ובמערכת העצבים המרכזית. כדי להימנע מעקיצות של קרציות ופרעושים, חייבים לטפל בבעלי החיים שבבית , בבעלי חיים שמגדלים במשק החי ולא לאפשר למכרסמים להיכנס לבתים.

מסתבר שמחלת ה "ליים" נפוצה מאוד באתיופיה, שם היא מועברת מבעלי חיים לאדם. במדינת קליפורניה, חלו 60 אנשים בתוך שבוע, מאז שבילו את חופשתם בתוך צריפים מעץ ביער, שם נטפלו אליהם קרציות שהגיעו מאיילות. בארה"ב לבד נדבקים 10,000 אנשים במחלת ה "ליים" בכל שנה. בשלבים המוקדמים של המחלה, אפשר לטפל בה בעזרת אנטיביוטיקה (פניצילין, טטרציקלין) ללא סיבוכים ובעתיד מתכננים לפתח חיסון נגד המחלה.