שפיריות

שפיריות \ אהוד קלפון

שפיריות ( Odonata ) שייכות למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת החרקים ולמשפחת השפיריים. לפני מיליוני שנים חיו בעולם שפיריות ענקיות שגודלן היה 70 ס"מ, והיום הן רק עשירית מזה, כלומר 7 ס"מ. כך היה גם עם חרקים אחרים שהתקיימו כאן, עוד לפני הזוחלים הגדולים.

לשפיריות יש ראש גדול, עיניים גדולות מורכבות, שרואות לכל הכיוונים, כפי שזה קיים אצל החרקים הטורפים, בטן צרה, ושני זוגות כנפיים שונות. הן טורפות חרקים במעופן באוויר, והן עפות למרחקים. ממעקבים שנעשו על תנועת השפיריות, התברר שהן נודדות למרחקים הכי ארוכים בעולם החרקים. למשל אחד ממסלולי הנדידה של השפיריות הוא מהודו למזרח אפריקה, ולדרום היבשת בסתיו, ובחזרה להודו מעל לאוקיינוס ההודי בעונת האביב.

זהו מסלול של 14 אלף ק"מ בשנה, שנעה על ידי בארבעה דורות. השפיריות מטילות ביצים במזרח אפריקה, המתפתחות לשפיריות שנודדות לדרום היבשת, וכך בחרה עד להודו.

התפתחותן תלויה במקווי מים, שם מוטלות הביצים שמהן יוצאים הזחלים. הם גדלים וניזונים במים, עד להופעת השפיריות הבוגרות שעוזבות את המים ועפות באוויר.

בארץ נפוצה מאוד שפירית הארגמן (Trithemis annulata ) במקווי מים וביצות, ונראית פעילה בשעות היום בחודשי האביב והקיץ. גופה מצויד בצבעי אזהרה בולטים, המרתיעים חרקים טורפים מלהתקרב.