חולדה חסרת טוחנות

חולדה חסרת טוחנות \ אהוד קלפון

החולדות שייכות למחלקת היונקים, לסדרת המכרסמים, למשפחת העכבריים ולסוג חולדה. הן מצוידות בשיניים קדמיות לכרסום וגזרת מזון, ושיניים אחוריות לשחיקת זרעים קשים ומזונות מהצומח. אך החולדה שהתגלתה ביער הלח בהרי אינדונזיה חסרה שיניים טוחנות, וניזונה מתולעי אדמה כגון שלשולים. חוקרים מאוניברסיטת אונטריו בקנדה גילו חולדה זו, בעלת החדק הארוך על אדמת היער, והופתעו לראות שהיא שונה במבנה שיניה ממכרסמים רגילים.

שמה המדעי Paucidentomys vermidax , והיא נפוצה רק ביערות אינדונזיה. בני משפחתה מצוידים בשיניים אחוריות, מכאן שמין זה (ורמידקס) איבד את השיניים האחוריות במהלך האבולוציה. החוקרים פרסמו מאמר המתאר מין זה בכתב העת Journal Biology Letters בתאריך 2012. 8. 22 . החולדות (Rattus) הן היונקים הנפוצים ביותר בכדור הארץ ומתקיימות בתנאי אקלים מגוונים ואף קיצוניים.

באפריקה התגלתה חולדה היורה חיצי רעל ביצורים מתקרבים ומבריחה טורפים. חוקרים מאוקספורד ומקניה טוענים, שזה יונק השלייה היחיד, המפיק רעל מצמחים רעילים לצורכי הגנה. שם החולדה African Crested Rat והרעל מופק מעץ בשם Acokanthera , שממנו מכינים הציידים במזרח אפריקה את חיצי הרעל לצייד. החולדה לועסת ענפים וחלקי גזע רעילים בעזרת החותכות החדות והרוק שבפיה, ואינה נפגעת מהרעל בזמן הלעיסה. תמיסת הרוק הרעילה מועברת לשערות חלולות על עורה, האוגרות את הרעל הנוזלי, עד לשיגורן כחצים. מאמר התפרסם ב 2011. 8. 3 בכתב העת Proceeding of the Royal Society .

סדרת המכרסמים היא הגדולה במחלקת היונקים, הכוללת קרוב ל3000 מינים, המהווים חצי ממיני היונקים בעולם. החולדה המצויה הנפוצה בארץ, צבעה שחור, אורכה נע בין 15 ל 20 ס"מ ועוד 20 ס"מ זנב. היא פעילה בשעות הלילה וניזונה מהחי והצומח עם העדפה לדגניים. כאשר לחולדות יש מזון בשפע, הן מסוגלות להתרבות ולהמליט גורים לאורך כל השנה. הרבייה מתחילה בגיל שלושה חודשים, עם חמש המלטות בממוצע בשנה, וחמישה גורים בכול המלטה. כאשר הן עוברות לארצות אחרות ולבתי גידול חדשים, הן מסוגלות לשנות את האופי האקולוגי של הסביבה.

הן גם יכולות להעביר מחלות לאדם כפי שקרה פעמים רבות בהיסטוריה ובפרט במאה ה 14 באירופה ובאסיה. בין השנים 1347 ל 1351 המגפה השחורה (שהיא מחלת דבר) תקפה את תושבי אירופה ואסיה, וגרמה למותם של 75 מיליון בני אדם.

באירופה של אז מתו 25 מיליון בני אדם שהיוו כמחצית מאוכלוסייתה. זו הייתה פאנדמיה (כלל עולמית), שנגרמה על ידי חיידק בשם ( Yersinia pestis ), שהופץ על ידי פרעושים בשם (Xenopsylla cheopsis ) שחיים בגוף החולדות. החיידקים תקפו את בלוטות הלימפה של האדם וגרמו לאינפקציות קשות שהביאו למותו בתקופה שלא הייתה אנטיביוטיקה.

גם היום, החולדות עלולות לשאת חיידקים רבים המסכנים את האדם. מכרסמים ליד הבית, מזמינים נחשים, ועלולים להעביר חיידקים למזונות גלויים. כאשר הם מעטים, הם משתלבים במארג האקולוגי של הסביבה, אך כאשר הם מתרבים מאוד במשקים חקלאיים ובשדות הם הופכים למטרד.

החולדה המצויה ניזונה גם מזרעי אצטרובלים של אורנים, לאחר שהיא מכרסמת ומסירה את הקשקשים. מכאן שיערות אורנים מספקים בתי גידול נוחים להתרבות אוכלוסיית החולדות. אפשר לראות על האדמה מתחת לעצי האורן, אצטרובלים שכורסמו על ידי חולדות באופנים שונים. הן מטפסות בקלות על עצים ועל קירות מחוספסים של בתים, ומסוגלות להגיע עד לגגות הרעפים ולקומות העליונות. יש חולדות שחיות בתעלות ביוב, ולעתים הן מכרסמות את צינורות הפלסטיק של האסלות וחודרות לבתים. למניעת תפוצתן חייבים לעשות טיפול סביבתי כולל, ולא רק טיפול מקומי של כל בית בנפרד.