חולדה רעילה

חולדה רעילה \ אהוד קלפון

לאחרונה התגלתה באפריקה חולדה במשקל קילוגרם אחד, היורה חיצי רעל ביצורים מתקרבים ומבריחה טורפים גם בגודל כלבים וחתולים. חוקרים מאוקספורד ומקניה טוענים, שזה יונק השלייה היחיד, המפיק רעל מצמחים רעילים לצורכי הגנה. מאמר על מחקר זה התפרסם בשלושה באוגוסט 2011 בכתב העת המדעי Proceeding of the Royal Society .

שם החולדה African Crested Rat והרעל מופק על ידה מעץ בשם Acokanthera , שממנו מכינים הציידים במזרח אפריקה את חיצי הרעל לצייד. החולדה לועסת ענפים וחלקי גזע רעילים בעזרת החותכות החדות והרוק שבפיה, ואינה נפגעת מהרעל בזמן הלעיסה. תמיסת הרוק הרעילה מועברת לשערות חלולות על עורה, האוגרות את הרעל הנוזלי, עד לשיגורן כחצים. על פי החוקרים, נפגעו בעלי חיים גם בגודל חתולים וכלבים, ונחש שטורף את החולדה עלול למות מהרעלה.

החולדה - Ratus , היא מין מכרסם השייך למחלקת היונקים, לסדרת המכרסמים ולמשפחת העכבריים. סדרת המכרסמים היא הגדולה במחלקת היונקים, הכוללת קרוב 2200 מינים, המהווים 40% מכלל מני היונקים בעולם. משפחת העכבריים הכוללת עכברים וחולדות, היא הגדולה בסדרת המכרסמים, הנפוצה בכל היבשות חוץ מאנטארקטיקה.

בין המכרסמים - Rodents נמנים גרבילים, דרבנים, קביות, בונים, סנאים, נברנים, אוגרים, ירבועים, חולדות, עכברים ועוד. נמצאו מאובנים של מכרסמים מלפני 60 מיליון שנים, שנפוצו בעולם לאחר העלמות הדינוזאורים. החולדה המצויה, צבעה שחור, אורכה נע בין 15 ל 20 ס"מ ועוד 20 ס"מ זנב. היא נבדלת מעכבר בעיקר בגודלה, שהוא כמעט פי שלושה מעכבר מצוי. היא פעילה בשעות הלילה וניזונה מהחי ומהצומח (אומניבורוס) עם העדפה לדגניים.

כאשר לחולדות יש מזון בשפע, הן מסוגלות להתרבות ולהמליט גורים רבים לאורך כל השנה וכאשר אין די מזון, תהיה רק המלטה אחת בשנה. הרבייה מתחילה בגיל שלושה חודשים, יש כחמש המלטות בשנה ושישה גורים בכול המלטה. עם התרבות אוכלוסיית המכרסמים במעונו של האדם, מתרבים גם הנחשים הניזונים מהם.

החולדות מסוגלות לחיות על עצים, בתוך לולים, ברפתות, בתעלות ביוב ובתוך בתים. כאשר הן עוברות עם אוניות סוחר וחודרות לארצות אחרות, ולבתי גידול חדשים, הן מסוגלות לשנות את האופי האקולוגי של הסביבה. הן גם מסוגלות להעביר מחלות שונות לאדם, כפי שקרה פעמים רבות בהיסטוריה ובפרט במאה ה 14 באירופה ובאסיה.

בין השנים 1347 לבין 1351 המגפה השחורה תקפה את תושבי אירופה ואסיה וגרמה למותם של מיליוני בני אדם. באירופה בלבד נפגעו כמחצית מהאוכלוסייה, בפאנדמיה שנגרמה על ידי חיידק בשם - Yersinia pestis , שהופץ על ידי פרעוש בשם - Xenopsylla cheopsis שחי בגוף החולדה. החיידקים תקפו את בלוטות הלימפה של האדם וגרמו לזיהומים קשים שהביאו למותו, בתקופה שלא הייתה אנטיביוטיקה (שפותחה רק בתחילת המאה העשרים).

החולדות ניזונות גם מזרעי האורנים, לאחר שהן מכרסמות ומסירות את הקשקשים מסביב לאצטרובלים. מכאן שיערות האורנים מספקים בתי גידול נוחים להתרבות אוכלוסיית החולדות. אפשר לראות בתחתית האורנים, אצטרובלים שכורסמו על ידי החולדות. הן מטפסות בקלות על העצים ועל קירות מחוספסים, ומסוגלות להגיע לגגות הרעפים בקומות העליונות של הבתים.

יש אוכלוסיה די גדולה של חולדות שחיות בתעלות הביוב ולעתים הן מכרסמות את צינורות הפלסטיק של האסלות וחודרות לבתים. גם עכברים נפוצים מאוד בסביבות המחייה של האדם, ומתרבים מהר בשדותיו ובביתו. תקופת ההיריון של עכבר הבית (מצוי) כשלושה שבועות, ובהמלטה אחת יש כחמישה עד עשרה גורים. עכבר מצוי נפוץ בכפרים חקלאיים, במחסני מזון, ליד ממגורות תבואה, בשדות ובעיר, והוא עלול לשאת חיידקים רבים גורמי מחלות באדם.