במעמקי הים

במעמקי הים \ אהוד קלפון

האוקיינוסים והימים מכסים 70% משטח כדור הארץ ובהם חיים 90% מכלל מיני היצורים הקיימים בעולם. במעמקי הים עד ארבעה ק"מ התגלו אלפי מינים של יצורים שלא היו מוכרים, ומניחים שעד העומק המקסימאלי עוד ימצאו רבים אחרים. בעומק הים עד שישה ק"מ, סמוך ליפן, התגלה עכביש בגודל שבעה מטרים, ובעומקים אחרים התגלו דיונונים, תמנונים, תולעי שפופרת, כוכבי ים, מלפפוני ים ויצורים מיקרוסקופיים רבים. התגלה גם דיונון ענק בעל עין אחת בקוטר 25 ס"מ, שהיא העין הגדולה ביותר הקיימת בקרב בעלי החיים בעולם. החוקרים גילו שהעין הגדולה (שאינה נחוצה בחושך), מסוגלת לקלוט קרינה הנפלטת מיצורים זעירים המלווים לווייתנים הטורפים את הדיונון. מנגנון זה מאפשר לדיונון התרעה, ממרחק 170 מטרים, המאפשרת לו להתחמק מהסכנה. הלווייתנים לעומת זאת, משתמשים במערכת סונאר כדי לגלות את הדיונונים ממרחק ניכר. החוקרים מעריכים שעדיין רב הנסתר על הנגלה במעמקי הימים והאוקיינוסים, ואלפי יצורים ילכו ויתגלו בצלילות מחקר הנעשות כיום ברחבי העולם.

השבוע, ביום שני 2012. 3. 26 הצליח ג'יימס קמרון להשלים משימת צלילה של 11 ק"מ באוקיינוס השקט, בעומק העובר את 8,850 המטרים של גובה פסגת האוורסט. ג'יימס קמרון שביים סרטים גדולים כמו טיטאניק וצלל לאוניה השקועה בעומק ארבעה ק"מ, השלים השבוע בגפו את הצלילה העמוקה ביותר, ושהה על קרקעית האוקיינוס שלוש שעות. בינתיים, מהתרשמותו הראשונה, הוא מתאר מישור רחב שומם, ללא דגים ותמנונים, רק יצורים זעירים מתקיימים בו. בצלילות שנעשו אל ידי חוקרים שונים, התגלו לווייתנים בעומק שלושה ק"מ, דגי מים עמוקים בשבעה ק"מ, ויצורים בגודל עד שלושה ס"מ, בעומק של 11 ק"מ.

בשקע מריאנה הנמצא במערב האוקיינוס השקט, מזרחית לאיי מריאנה, נמצאת התהום העמוקה ביותר באוקיינוסים. על האיים הנקראים על שם מריאנה מלכת ספרד שחייה במאה השבע עשרה, הקימו הספרדים מושבה בשנת 1668 , שבה ישבו שנים רבות.

הצוללת בשם Deep Sea Challenger שבה צלל קמרון, נבנתה בקפידה במשך שנים, בסידני אוסטרליה, בתמיכה כספית של נשיונל ג'יאוגרפיק, ג'יימס קמרון עצמו ויצרני רולקס. מטרתם הייתה לצלם סרט עם הרבה מצלמות, בעזרת תאורה שבאה מהצוללת, ולאסוף דגימות קרקע, יצורים חיים, חיידקים ועוד. אורכה של הצוללת שבעה מטרים, משקלה 11 טון, והיא מסוגלת לעמוד בלחץ של 1000 אטמוספרות בשיא עומק הים. גופו של קמרון היה מוגן גם על ידי חליפה ממתכת להגנה כפולה, מפני הלחץ העצום של המים.

שקע מריאנה בנוי כתעלה קשתית שאורכה 2550 ק"מ, ורוחבה 69 ק"מ. הלחץ ההידרוסטאטי (של המים) בעומק השקע הוא 1000 אטמוספרות ועל פני המים אטמוספרה אחת. זה אומר שעל כל ירידה של 10 מטרים בעומק הים, מתווספת אטמוספרה אחת. גם הטמפרטורה בתחתית השקע היא של שתי מעלות צלזיוס מעל האפס וחושך תמידי שורר במעמקים.

קדמו לקמרון, חוקר שוויצרי עם קצין צי אמריקאי, שצללו יחדיו בשנת 1960 לעומק זה, ושהו על קרקעית האוקיינוס כעשרים דקות. הצלילה של קמרון, עשויה להועיל לחוקרים בתחומים שונים, שילמדו את הממצאים שהתגלו, ועוד יתגלו. הבמאי רב הפעלים, גם יפיק סרט בתלת מימד, על המראות והיצורים שהוא צילם בעומק הים.

יש חוקרים הטוענים שהמים על פני כדור הארץ התהוו מהתפרצויות געשיות מבטן האדמה, שיצרו אטמוספרת גזים של מתאן, אמוניה ואידי מים. כאשר כדור הארץ התקרר, התעבו אדי המים, וירדו גשמים שמילאו את העמקים שהפכו לאוקיינוסים. חוקרים אחרים טוענים שהמים הגיעו עם אסטרואידים עמוסי מים קפואים, שפגעו בכדור הארץ.