התחממות כוכב ארץ

התחממות כוכב ארץ \ אהוד קלפון

חוקרים רבים טוענים שמאז ראשית שנות השבעים של המאה העשרים, אנו חיים בשנים החמות ביותר מזה אלפי שנים. מאז 1980 היו עשרים שנים חמות מעל לממוצע ומאז 1998 היו שלוש שנים חמות מאוד. כדור הארץ מעולם לא התחמם במהירות כזאת כפי שזה קרה במהלך 30 השנים האחרונות. ההתחממות המהירה היא תוצאה של אפקט החממה הנגרם משריפת דלק ופחם בתעשייה ובמכוניות. עם חלוף השנים הולך ועולה ריכוז CO2 באוויר, שהוא גז הלוכד את קרני השמש בחלק התחתון של האטמוספרה (טרופוספרה) ומעלה את הטמפרטורה של כדור הארץ.

הגזים הנוספים המצטברים באטמוספרה וגורמים נזקים לשכבת האוזון ולאיכות האוויר הם מיתן וגזי CFC - Chlorofluorocarbons. חישבו ומצאו שאם נכפיל את אחוז הפחמן הדו חמצני באוויר, הטמפרטורה בכדור הארץ תעלה בשתיים עד חמש מעלות צלזיוס. זה יביא בעקבותיו להגברת הבצורת והתמעטות מי השתייה המהווים פחות מאחוז אחד מכלל המים שבכדור הארץ.

עלולות להיות יותר שרפות ביערות, כמו שהיה בקיץ (05) בפורטוגל ובספרד, הקרחונים עלולים להפשיר בהרים ובקטבים, ומפלס המים בימים ובאוקיינוסים יעלה. אם רק שכבת הקרח שעל האי גרינלנד תימס, מפלס המים עלול לעלות לגובה של שישה מטרים ולהציף את החופים הנמוכים ברחבי העולם.

כדי למנוע קטסטרופה גלובאלית לפלנטה היחידה שעליה יכול האדם לחיות (בהווה), חייבים להפחית באופן הדרגתי את השימוש בשריפת דלק ופחם ושרפות אחרות.

חייבים למצוא מקורות אנרגיה חלופיים שאינם מזהמים את האטמוספרה וצריכים להגביר את השימוש באנרגיה סולרית לחימום ולהפקת חשמל כפי שמתכננים כעת בקליפורניה. הם עומדים להקים חוות סולריות במדבר להפקת חשמל בהספק של 800 מגה ואט. צריך גם לנצל את אנרגיית הרוח, את אנרגיית גלי הים, האנרגיה הגיאותרמית, סוללות חשמליות וגז מימן להנעת מכוניות וניצול אנרגיה גרעינית להפקת חשמל.

כדור הארץ הוא הגדול מבין כוכבי הלכת של מערכת השמש ורק בו יש חיים, על פי מה שידוע לנו עד היום. הוא נוצר לפני כחמישה מיליארד שנים וסמוך לזמן זה נוצר הירח המקיף אותו. צורתו היא כדור אליפטי פחוס בקטבים, שם הרדיוס הוא 6356 ק"מ ובקו המשווה הרדיוס הוא 6378 ק"מ.

היבשה תופסת שליש משטח כדור הארץ ושני שליש מכוסים מים. הר האוורסט מהווה את הנקודה הגבוהה ביותר בכדור הארץ ( 8,850 מטרים מעל פני הים) והנקודה הנמוכה ביותר היא תהום מריאנה הנמצאת בעומק האוקיינוס בגובה של 10,911 מטרים מתחת לפני הים.

כדור הארץ מסתובב סביב צירו במהירות של חצי ק"מ לשנייה ונע במהירות של 29 ק"מ בשנייה במסלול אליפטי מסביב לשמש.

עונות השנה נגרמות בשל הנטייה של ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור סיבובו סביב השמש. לכן זווית פגיעת קרני השמש משתנה במהלך השנה. כאשר הוא נע מסביב לשמש, נטייתו גורמת לכך שבקיץ יש בהמיספרה הצפונית יותר שעות אור ובהמיספרה הדרומית יש מעט אור ולהיפך.

כאשר יש אור מלא בקוטב הצפוני יש חושך מלא בקוטב הדרומי ולהפך. האטמוספרה של כדור הארץ מורכבת בעיקר מחנקן (78%), חמצן (21%), ארגון כמעט אחוז אחד וכמויות קטנות של גזים אחרים ובראשם פחמן דו חמצני (CO2 ). בגובה שבין 20 ל 30 ק"מ נמצאת באטמוספרה שכבת אוזון (O3 ) המגנה על החי והצומח מפני קרינה אולטרה סגולית מזיקה המגיעה ישירות מהשמש. כל כוכבי הלכת ביחד המהווים רק 2% מהמסה של השמש.

מערכת השמש כוללת את מרקיורי (כוכב חמה), ונוס (נוגה), ארץ, מארס (מאדים), חגורת אסטרואידים, יופיטר (צדק) הגדול מכל כוכבי הלכת גם יחד, סטורן (שבתאי), אורנוס, נפטון, פלוטו, וכוכב לכת עשירי הנמצא כעת בתהליך של קבלת אישור הצטרפותו למערכת כוכבי הלכת של השמש.