כוכב הלכת ארץ

כוכב הלכת ארץ \ אהוד קלפון

קוטר כדור הארץ בקו המשווה הוא 12,756 ק"מ, והיקפו בקו המשווה 40,000 ק"מ. שלושה רבעים משטחו מכוסים מי אוקיינוסים, צבעו נראה כחול מהחלל, על כן הוא מכונה "הכוכב הכחול". 97% מהמים הם מלוחים, ורק 2.5% הם מים מתוקים שמהם 70% נמצאים במצב של קרח. ארץ נמצא במרחק 150 מיליון ק"מ מהשמש, יממתו בת 24 שעות (זמן סיבוב עצמי) ושנתו בת 365 ימים (זמן הקפה אחת סביב השמש).

הוא אחד מארבעת כוכבי הלכת המוצקים (כוכב חמה, נוגה, ארץ, ומאדים), בניגוד לארבעת כוכבי הלכת הגזיים (צדק, שבתאי, אורון, ונפטון). הוא עטוף באטמוספרה המורכבת מ 78% חנקן, 21% חמצן, 0.03% פחמן דו חמצני ועוד, המוחזקת בכוח משיכה רב ואינה נעלמת בחלל כמו בכוכב חמה. בגובה שבין 25 ל 30 ק"מ מעל פני כדור הארץ, נמצאת שכבת אוזון 03 – העוצרת את הקרינה האולטרא סגולית המזיקה המגיעה מהשמש. עונות השנה נגרמות עקב נטיית ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור מילקה (שהוא מישור מסלול כדור הארץ בתנועתו מסביב לשמש).

תשעת כוכבי הלכת כולל פלוטו (התשיעי במרחקו מהשמש) נוצרו לפני 4.5 מיליארד שנים. החיים בכדור הארץ נוצרו לפני 3.5 מיליארד שנים כיצורים חד תאיים בסביבה מימית. השכבה החיצונית של כדור הארץ שעובייה נע בין 10 ל 50 ק"מ היא מוצקה, השכבה שמתחת אלסטית וצמיגה, והליבה העשויה מברזל וניקל, חלקה נוזלית (החיצונית) וחלקה (הפנימית) מוצקה.

עד לפני 180 מיליון שנים כדור הארץ היה מורכב מיבשה אחת בשם פנגיאה, ואוקיינוס אחד. אז התבקעה היבשה, והתחילו להיווצר יבשות שנדדו והתרחקו אחת מהשנייה (הנמשכת גם כיום). ל"ארץ" יש ירח אחד, הנמצא במרחק של 384,000 ק"מ ממנו.