נובל על טלומרים

נובל על טלומרים \ אהוד קלפון

בראשית אוקטובר 2009 פורסמו שמותיהם של שלושה זוכי פרס נובל ברפואה, כולם מארה"ב: Elizabeth Bkackburn , Jack Szostak, Carol Greider,. ז'אק מבית ספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד , אליזבת מאויברסיטת קליפורניה, וקרול מאוניברסיטת ג'ון הופקינס.

הם גילו את האנזים טלומרז , Telomeraseהיוצר ומשכפל את ה DNA של הטלומרים Telomeres הנמצאים בקצה הכרומוזום, ומגנים עליו משחיקה. רצף הDNA של הטלומרים מיוחד להם. אפשר להשוות את הטלומרים לקצות שרוך נעל, המחוזקים במכסים קשיחים, השומרים נגד פרימה והתפרקות של השרוך. אנזים הוא חלבון, המתחיל ריאקציות ביוכימיות בתא, ואינו מיוצר או מתכלה במהלך הריאקציה הביוכימית.

בתוך התא נמצא גרעין, שבו מרוכזים הכרומוזומים, שהם מאגרי המידע הגנטי העוברים מהורים לצאצאים. המידע נמצא במולקולות DNA הנושאות את הגנים שהם קבוצות של זוגות בסיסים.

על מנת לגדול, תאי גופנו צריכים לשכפל את עצמם בתהליך המיטוזה, ולהתחלק לשני תאים חדשים. תפקיד הטלומרים הוא לוודא שהאינפורמציה הגנטית עוברת בהצלחה מדור אחד לדור שני, למנוע איבוד רצף זוגות בסיסים בקצות הכרומוזומים, ולמנוע מהכרומוזומים מלהתלכד יחדיו. בכל חלוקה טבעית של התא, מאבדים הטלומרים זוגות בסיסים מקצה אורכם. כאשר הכרומוזומים מתקצרים מאוד, ומגיעים לגודל קריטי, שאינו מאפשר חלוקה, התא מת.

ככל שטלומרים מתקצרים, התאים מזדקנים, וככל שפעילותם רבה, הם מאריכים ימים. תאים סרטניים למשל, מתחלקים בלי סוף, מבלי להישחק ולמות, כי הטלומרז פעיל כל הזמן ביצירת טלומרים, המגנים על הכרומוזומים שלהם מפני שחיקה והתפרקות. התאים הסרטניים, משתמשים למעשה באנזים טלומרז כדי לשמור על חלוקתם הבלתי פוסקת.

כאשר התא עומד להתחלק, מולקולות ה DNA המכילות את ארבעת הבסיסים היוצרים את הקוד הגנטי, משוכפלים על ידי האנזים פולימרז. התברר שרצף ה DNA של הטלומר קיים אצל רוב בעלי החיים והצמחים, כולל אצל האדם. החוקרים גילו, שרצף הDNA בטלומרים, מושך אליו חלבונים, היוצרים כיפת הגנה בקצה השביר של הכרומוזום. מחקר זה, מוסיף אספקט חדש להבנת פעילות התאים, הבנת הגורמים למחלות, וכיוון פוטנציאלי למציאת תרופות חדשות למחלות שונות.