חיידקים בגוף האדם

חיידקים בגוף האדם \ אהוד קלפון

מחקרים רבים מראים, שאצל האדם יש חיידקים טובים לא אלימים, הנחוצים לבריאות גופו, מפרקים את מזונותיו, משפרים את חיסונו, וחיים בדו קיום במערכותיו. גילו שיש יותר חיידקים מועילים מאשר תאים בגוף, והיחס ביניהם הוא 10 :1 . מוכרים לפחות 4000 מיני חיידקים, המתקיימים בהרמוניה במערכות הגוף של האדם, המונים ביחד 100 טריליון חיידקים (מיליארד זה אלף מיליון, טריליון זה אלף מיליארד).

על פי חוקרי אוניברסיטת קולוראדו בארה"ב, לכל אדם יש מגוון חיידקים ייחודי לו. הם בודקים האם זו חותמת אישית המתקיימת מלידה, או שאוכלוסיית החיידקים מתפתחת עם השנים. בתוך הפה למשל חיים 600 מיני חיידקים, בידיים 100 מינים, במערכת העיכול 1000 מינים, בעור מינים רבים וכן הלאה. חשוב לחוקרים להכיר את מגוון החיידקים, הקשר האפשרי למחלות, והאם יש הבדל בכמות החיידקים בין בני אדם השונים.

גילו שחיידקי הפה לא שרדו בעור יבש, אך שרדו בעור שומני במצח ובקרקפת, וכן יש הבדל קטן במגוון החיידקים המתקיימים בפה של בני אדם שונים. הם מצאו שבעור הקרקפת, השיער, המצח, האף החיצוני, ובאוזן החיצונית, יש בקטריה דומיננטית אחת, ובעור הרגליים יש בקטריה דומיננטית אחרת.

יש חיידקים רגילים, שהפכו מסוכנים לאדם, כי הם פיתחו עמידות נגד סוגי האנטיביוטיקה העומדים לרשותנו היום. החיידק הנקרא סטפילוקוקוס אוריאוס ( Staphylococcus aureus) הפך להיות גורם ראשי בזיהומים בבתי חולים בארה"ב, וגם למותם של אלפי חולים. כאשר הוא נכנס לזרם הדם, הוא עלול לגרום למגוון זיהומים קשים, מהעור דרך הריאות, הכליות, הלב השרירים ועוד.

חיידק אחר בשם baumannii Acinetobacter הפך לאחרונה להיות עמיד לתרופות אנטיביוטיקה, וקשה מאוד לטפל בו. לאחרונה מדווחים חוקרים בארה"ב, שחיידק זה נעשה נפוץ יותר בבתי חולים בצורתו המסוכנת. האגודה למחלות זיהומיות באמריקה, מציינים במיוחד שני חיידקים שפיתחו עמידות נגד אנטיביוטיקה: Staphylococcus aureusוגם Enterococcus faecium . כמה זנים של החיידקים שעברו מוטציות, אינם מושפעים משום חומר אנטיביוטי וכבר מהווים בעיה לחולים.

על פי מעקב החוקרים, היו בשנת 2002 עשרה חולים שנדבקו בחיידק שפיתח עמידות לאנטיביוטיקה, בהיותם בבית חולים צבאי בוושינגטון. בשנת 2004 המספר העלה ל 279 ואחר כך זה ירד ל 177 מקרים כתוצאה ממלחמה עיקשת בחיידק. באוקטובר 2007 הייתה שוב עליה בארה"ב, במספר האנשים שנדבקו בחיידקים המסוכנים בבתי חולים בבתי ספר, בגני הילדים ובמקומות ציבוריים אחרים. גם בארץ התגלו מספר מקרים של חולים שנדבקו בחיידק סטפילוקוקוס. על מנת להימנע ככל האפשר מהדבקה, צריך לשמור על היגיינה אישית ולרחוץ ידיים היטב.

מערכת החיסון ( Immune System ), תפקידה להגן על הגוף מפני אורגניזמים שונים, גורמי מחלות. חיסון (Immunization ), היא היכולת של הגוף להתנגד לגורמי זיהום כמו חיידקים וכדומה. התנגדות זו, באה מנוגדנים ותאי דם לבנים, הנמצאים בדם. אנטיגן הוא חלבון זר המזוהה על ידי המערכת החיסונית בגוף, המייצרת נוגדן למלחמה כנגדו. נוגדן הוא חלבון, המיוצר על ידי מערכת החיסון, כתגובה לפלישת אנטיגנים לגוף, כגון חיידקים.

החיידקים הנקראים "טורפים" (Flash Eating Bacteria ) אינם סוגים חדשים שצנחו עלינו פתאום ממקומות לא מוכרים, אלא הם שוכנים בתוכנו וחיים עמנו במהלך החיים, מבלי לגרום למחלות קשות. החיידקים שהופכים להיות פתאום מסוכנים וטורפים את רקמות הגוף הם בעיקר מהסוגים "סטרפטוקוקוס" , "סטפילוקוקוס" וכן "מנינגוקוקוס". החיידק סטרפטוקוקוס יושב לעתים בגרונו של האדם ועלול לגרום לדלקת קלה. אולם לפעמים (נדיר) הוא הופך לחיידק טורף הפוגע ביתר רקמות הגוף ועלול לגרום לקריסת מערכות אם לא מטפלים בחולה מיד. מאחר שאין שום חיסון, או כל דרך למנוע התקפה, חשוב זיהוי מהיר וטיפול מהיר על מנת להציל חיים.

על פי הפרסומים, נפגעים בעיקר אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה, קשישים וילדים, ומתוכם קרוב ל 10% מהנדבקים נפטרים. החיידקים ההופכים להיות אלימים וטורפים, מוגנים היטב מפני המערכת החיסונים של גופנו, לכן אין מי שיעצור אותם מלהתקדם ולהרוס את רקמות הגוף. זה יכול להתחיל בפצע פשוט בעור שבו יש חיידקי סטרפטוקוקים, שיכולים להעמיק ברקמות עד למערכת הלימפה ולפגוע בה. הם יכולים להופיע בדלקת גרון רגילה, ומשם הם עלולים להתפשט במהירות לכל הגוף. חיידקי סטרפטוקוקוס - Streptococcus pyoge מוכרים כחיידקים אלימים, שגרמו למותם של מיליוני בני אדם מאינפקציות, לפני שנמצאה תרופת הפניצילין.

החיידקים הם ממלכה בפני עצמה, ורבים מהם חיים בגוף האדם בתנאים אנ-אירוביים, כלומר ללא חמצן. החיידקים הם יצורים מיקרוסקופים חד תאיים, המתקיימים במושבות או כתאים בודדים. הם נמצאים בכל מקום על פני כדור הארץ, במים, באוויר, באדמה, במעיינות גופרית, במים מלוחים ומתוקים ובמעיינות מים חמים.

בגוף האדם חיים פי עשרה חיידקים מתאי הגוף ורובם נמצאים במערכת העיכול ועל העור. בגרם אחד אדמה יש 40 מיליון חיידקים ובסמ"ק אחד של מי שתייה יש מיליון חיידקים. רובם מועילים ורק מיעוטם פתוגניים גורמי מחלות כגון, כולרה, עגבת, שחפת, אנתרקס, צרעת ועוד. מאז שגילו את האנטיביוטיקה, הייתה תקווה שהתרופה תגן על האדם מפני מחלות הנגרמות על ידי חיידקים. אולם במהלך השנים, התברר שהחיידקים מפתחים זנים חדשים התוקפים את החי והצומח. השימוש בתרופות אנטיביוטיקה, גרם לפיתוח עמידותם נגדן במהלך השנים.

לחיידקים יש כוח הסתגלות וכוח עמידה בתנאים קיצוניים והצליחו לשרוד את תהפוכות כדור הארץ, לאורך שלושה מיליארד שנים. בתא בקטריאלי אין גרעין, יש בו כרומוזום אחד מעגלי עם די.נ.אי. וגם שוטון המאפשר לו לנוע בתוך חומר נוזלי. החיידקים קולטים חומרי מזון מהסביבה שבה הם חיים, המאפשרים להם להפיק אנרגיה, לבנות את חלקי התאים ולהתרבות.

חוקרי המיקרוביולוגיה לומדים לזהותם, להכיר את תכונותיהם, את המחלות שהם גורמים וגם את רגישותם ועמידותם לתרופות חדשות. נעזרים בחיידקים בחקלאות, בעשיית מוצרי חלב, בתעשיית היין, בתחמיצים שונים, בפרוק כתמי נפט במים, ביצירת חלבונים והורמונים בהנדסה גנטית ובתעשיות ביו-טכנולוגיות.