בוצין מפורץ

בוצין מפורץ \ אהוד קלפון

השם המדעי של בוצין מפורץ הוא Verbascum sinuatum , ממשפחת הלועניתיים, הכוללת 16 מינים בארץ. זהו צמח עשבוני דו שנתי, המפתח בשנה הראשונה שושנת עלים גדולה, הנשארת ירוקה לאורך כל הקיץ, ובשנה השנייה צומח גבעול מסועף, שענפיו מסודרים כמנורת הקנים.

הוא גדל כמעט בכל הארץ, ונפוץ בצדי דרכים, בהרים ובמקומות מכוסים אשפה. העלים והגבעולים מכוסים שערות אפורות, העוזרות בשמירה על המים בצמח. העלים התחתונים של שושנת העלים גדולים מאוד (גודל העלה 40 ס"מ), והעלים שעל הגבעולים קטנים מאוד (מספר ס"מ).

הפריחה הצהובה נמשכת מחודש מאי עד ספטמבר, וכל פרח נפתח ליום אחד ונושר. הפרחים מתחילים להיפתח עם שקיעת החמה, ופורחים כל הלילה עד לעליית חום קרני השמש לקראת הצהריים. לפרח יש חמישה עלי גביע קצרים ירוקים, וחמישה עלי כותרת מאוחים בבסיסם, צהובים ועגולים. האבקנים מכוסים שערות בצבע ארגמן ועמוסי אבקה, אך אין צוף בפרחים.

השם "בוצינה" בארמית פירושו מנורה למאור, כי גבעולי הצמח פרושים לצדדים כמנורת שבעת הקנים, והשם בוצין הוא נר דולק, כי כל פרח צהוב יושב על הגבעול כנר. מי שרוצה לראות פריחה הדורה של בוצין שיצא לשדה בשעות הבוקר, לפני עליית חמה לגובה השמים, והתחממות קרניה הגורמות לנבילת עלי הכותרת ולנשירתם.

תפרחת בוצין

ענפי בוצין פרושים כמנורה