מקור הפרחים

מקור הפרחים \ אהוד קלפון

ידוע שהפרחים שייכים לצמחים מכוסה זרע, כלומר הם בעלי שחלה סגורה ומוגנת בתוך בסיס העלי של הפרח. לעומתם, יש צמחים חשופי זרע כלומר הם חסרי שחלה סגורה, כמו באצטרובלים של אורנים. במשך שנים, החוקרים רצו להבין איך נוצרו הפרחים במהלך האבולוציה, ואיך הם התפתחו מחשופי הזרע. לדעתם, לפני 400 מיליון שנים לא היו קיימים צמחי פרחים בכדור הארץ, והם נוצרו רק לפני 150 מיליון שנים. בחשופי זרע כמו אורנים יש אצטרובלים זכריים ואצטרובלים נקביים, לעומת פרחים רבים המורכבים מחלקים זכריים כגון אבקנים, וחלקים נקביים כמו שחלה ועלי באותו הפרח. כדי להבין את המקור ליצירת פרח דו מיני, החוקרים למדו את המבנה של חלקי הריבוי בעצים חשופי זרע הגדלים בנמיביה ובאנגולה בשם Welwitschia mirabilis שחיים למעלה מאלף שנים.

לעצים האלה יש אצטרובלים נקביים יוצרי זרעים, ואצטרובלים זכריים יוצרי אבקה, אך התגלו באצטרובלים הזכריים מעט שחלות לא פוריות עם צוף. על פי החוקרים, זה מעיד על ראשית הניסיון האבולוציוני ליצור פרח דו מיני שלא התפתח הלאה ונכשל. בהמשך הבדיקות, הם גילו בעצים האלה, ובחשופי זרע אחרים, גנים הזהים לאלו האחראים ליצירת הפרח (במכוסי זרע), ומאורגנים באותו הסדר. כלומר שהפעלת גן אחד מפעיל גן שני שלידו וכך הלאה.

העובדה שנמצאים גנים דומים בחשופי זרע ובמכוסי זרע, מלמדת שהמקור של שניהם הוא אותו מקור צמחי קדמון. מאמר על כל התפרסם בתאריך 2017. 2. 24 בכתב העת המדעי Journal New Phytologist