נרקיס מצוי

נרקיס מצוי \ אהוד קלפון

נרקיס מצוי Narcissus tazetta , הוא גיאופיט בעל בצל חד שנתי, ממשפחת הנרקיסיים, המקדים לפרוח בחורף. הוא גדל בשדות בוציים בעמקים ובין הסלעים בהרים. קליפות הבצל כהות, העלים צרים דמויי סרגל, ויוצאים לפני הפרחים. גובה עמוד התפרחת כחצי מטר, ומסתיים בסוכך. הפרחים מופיעים לעתים כיחידים או בשניים. גם הסוכך וגם הפרח הבודד מלווים בחפה קרומי. הפרחים ריחניים וצבעם בדרך כלל, לבן או צהוב.

בלוע העטיף נמצאת העטרה, בצורת טבעת. יש שישה אבקנים קבועים בצינור העטיף, השחלה תחתית והצלקת מורמת מעל למאבקים. הצוף מופרש בבסיס צינור העטיף ומצטבר בתוכו. בפרי נוצרים זרעים רבים בצבע שחור, הערוכים זה על גבי זה ונפוצים על ידי נמלים.

הגלדים החיצוניים בבצל מתרוקנים ממזונם בעונה אחת ומתייבשים לאט. בפנים הבצל מופיעים גלדים מעובים מלאי מזון המהווים את הבצל החדש של העונה (שנוצר מניצן). מכאן שכול הגלדים הנוצרים בשנה אחת, מתרוקנים בשנה השנייה ואפשר לראות את הבצל הישן ביחד עם הבצל החדש. הגלדים של הבצל החדש נוצרים מעל לבסיס הגלדים של השנה הקודמת. על מנת שהבצל יישאר במקומו ולא יעלה מעל פני האדמה הוא מצויד בשורשים מתכווצים המושכים אותו כלפי מטה.

עלי הנרקיס הרכים עטופים בחותלת קרומית המגנה עליהם כאשר הם בוקעים מתוך האדמה. הפרחים מופיעים באזורי הים התיכון מדצמבר עד פברואר ואינם נסגרים בשעות הלילה. ריכוזים צפופים של נרקיסים אפשר לראות בתל אנפה בעמק החולה, בדרום הכרמל סמוך לצומת אליקים, בנחל אלכסנדר, על רכסי הכורכר בשרון, בערוצי הנחלים בצפון הנגב, בשדה הפתוח שליד מטעי קיבוץ יגור ועוד.