פרחי בר בחום הקיץ

פרחי בר בחום הקיץ \ אהוד קלפון

בימי הקיץ היבשים והחמים, יש עדיין צמחים פורחים בגבעות אלונים נופית, בגליל, ובכרמל, בפרט במפנים הצפוניים, והצפון מערביים. בעונת הקיץ מסתיים מחזור חיים של צמחים חד שנתיים, השדות צהובים ושדופים, ובצדי הדרכים בולטים שלדי צמחים קוצניים, שעדיין עומדים מתים זקופים. עם בוא גשמי החורף, שלדי הצמחים מתפרקים וזרעיהם נובטים. עונת הקיץ באקלים שלנו, כוללת את החודשים סיוון, תמוז, אב ואלול.

מה אפשר לראות בשולי החורש ובמחשופי הבתה בחודשים אלה: צמח בולט בפרחים גדולים ולבנים, הוא הצלף הקוצני. בספרות התלמודית הוא מכונה "אביונה", וגם "עז באילנות", כי קשה לעקורו בגלל עומק שורשיו. זהו בן שיח ממשפחת הצלפיים שמשיר את עליו ומתייבש בסוף הקיץ. פרחיו נפתחים בערב ונובלים בבוקר, והפריחה נמשכת מאפריל עד סוף יוני. הניצנים הסגורים של הפרחים, משמשים למאכל.

שלמון יפואי (משפחת השלמוניים), הוא צמח חד שנתי שפרחיו (הלבנים ורודים), נישאים בתוך קרקפת בקוטר של ס"מ אחד. הוא פורח ממאי עד ספטמבר וגדל בצדי דרכים.

דרדר הקורים הוא צמח חד שנתי קוצני ממשפחת המורכבים, שפריחתו הצהובה נמשכת מאפריל עד יולי. עכנאי שרוע ממשפחת הזיפניים, הוא צמח רב שנתי מכוסה זיפים ושערות, הגדל בבתה, ופורח ממרץ עד אוגוסט. הגבעולים הצומחים באביב, נושאים עלים ופרחים ורודים, הנפתחים ליום אחד ולמחרת הם הופכים כחולים.

חרחבינה מכחילה (משפחת הסוככיים), הוא צמח בתה קוצני, עם פרחים קטנים, ערוכים בקרקפות, הפורחים ממאי עד אוגוסט. אזוב מצוי (זעתר) ממשפחת השפתניים, הוא בן שיח בתה וסלעים, שעליו מדיפים ריח משמן אתרי ומשמש כתבלין. עלי הקיץ קטנים מעלי האביב, התפרחות כדוריות צפופות והפריחה נמשכת מאפריל עד ספטמבר. הצמח מוגן בגלל הקטיף הרב בטבע.

בוצין מפורץ ממשפחת הלועניתיים, הוא צמח דו שנתי, המפתח בשנה הראשונה שושנת עלים רחבה, ובשנה השנייה צומחים גבעולים נושאי פרחים צהובים. השם הארמי "בוצינה" פירושו מנורת מאור, כי גבעוליו פרושים לצדדים כמו מנורת הקנים. הוא נפוץ בצדי דרכים ובמקומות סלעיים, כמעט בכל הארץ. קיפודן מצוי ממשפחת המורכבים, הוא צמח רב שנתי קוצני עם קרקפות קוצניות, ופרחים בצבע כחול. הוא דומה במראה קרקפותיו הכדוריות לקיפוד ומכאן שמו. הוא פורח מחודש מאי עד יולי ונפוץ מאוד באזורנו.

שומר פשוט, ממשפחת הסוככיים, הוא צמח רב שנתי שגדל בבתות סלעיות, עליו גזורים, ופרחיו הצהובים מסודרים כסוכך. משתמשים בו לתעשיית סוכריות, למשקאות, ופריחתו נמשכת מיוני עד חודש ספטמבר.

קורטם דק ממשפחת המורכבים, הוא צמח חד שנתי קוצני, בעל פרחים צינוריים בצבע ארגמן- ורוד. הפרחים שבהיקף הקרקפת, הם פרחים זכריים ובמרכז יושבים הפרחים הנקביים. הפריחה נמשכת מחודש מאי עד אוגוסט והוא נפוץ בשטחים פתוחים בכל מקום בקרקעות גיריות רדודות. לאחרונה הצליחו חוקרים להפיק אינסולין מאחד ממיני הקורטם.

גזר קפח ממשפחת הסוככיים, הוא צמח דו שנתי. בשנה הראשונה יש לו עלים גזורים ירוקים, היוצרים מזון בתהליך הפוטוסינתזה ואוגרים אותו בשורש. בשנה השנייה הוא משתמש במאגר המזון שבשורש המעובה, על מנת ליצור את תפרחת הסוכך ואת הזרעים. קיצנית עטופה (כרתית) - צמח רב שנתי קוצני ממשפחת המורכבים, בעל קרקפת צהובה. הוא גדל בבתות ובחורשים פתוחים בגליל, ופורח מסוף יוני עד אוגוסט. קיצת מסולסלת (מורכבים), הוא צמח חד שנתי קיצי בעל פרחים צהובים, הבולט בפריחתו בצדי דרכים ובמקומות פתוחים, מיוני עד ספטמבר.

סולנום שעיר ממשפחת הסולניים, הוא צמח רעיל מאוד הפורח באביב. פרחיו זעירים לבנים, הפירות ענבה, והפריחה נמשכת עד סוף הקיץ. סולנין הוא חומר רעל הנמצא ברקמות כל משפחת הסולניים, ובעלי החיים אינם אוכלים אותו. עוקץ העקרב (זיפניים), הוא צמח חד שנתי נפוץ בצדי דרכים, הפורח ממאי עד ספטמבר.

פגם מצוי (פגמיים), הוא שיח בתות המגיע עד לגובה של מטר אחד, בעל ריח חריף ביותר, הנובע משמן אתרי הנמצא בתוך בלוטות שקופות שבכל חלקיו. הפרחים צהובים והפריחה נמשכת מחודש פברואר עד סוף יוני.