צמחים ניזונים מיצורים חיים

צמחים ניזונים מיצורים חיים \ אהוד קלפון

בעולם החי והצומח יש מגוון רחב של דרכי קיום. יש יצורים אוכלי עשב, ויש טורפים, יש צמחים טפילים על צמחים ויש טורפי בעלי חיים. הצמחים הירוקים מהווים בסיס לקיום כל חי, ובסיס לפירמידת מזון בטבע, על ידי קליטת אנרגיה מהשמש ויצירת חומר אורגני. הצמחים הטורפים לעומת זאת, נהנים משני עולמות: הם מבצעים פוטוסינתזה ליצירת סוכרים וחומר אורגני, וגם ניזונים מבעלי חיים. רוב הצמחים קולטים מינראלים וחנקן דרך שורשיהם מהאדמה, אך הצמחים הטורפים קולטים אותו מהתפרקות חלבוני היצורים, שאותם הם מעכלים.

הצמחים הטורפים, התפתחו בעיקר באזורי ביצה ויערות טרופיים גשומים מאוד, שם נשטפו המינראלים והחנקן מהקרקע. עקב כך, הם סיגלו לעצמם דרך ייחודית להשגת חנקן מחלבוני חרקים, הנמצאים באזורים אלה בשפע, שאותם הם מעכלים. צמחים אלה גם פיתחו מנגנוני לכידה, עיכול וספיגת היצורים לתוך התאים.

קיימים מאות מיני צמחים טורפים שפיתחו אנזימים לפירוק השלד הקשיח של חרקים ועיכולם. העיכול בצמחים אלה, נעשה לאט מאוד, ונמשך בדרך כלל מספר ימים עד לסיום הספיגה. מלכודות הצמח נוצרות מעלים ירוקים הלוכדים ומעכלים, וגם מטמיעים באור ויוצרים סוכרים. עלים של צמח טורף בשם כדנית, הפכו לכד לכידה עם מכסה. הוא מושך בצבעיו ובריחותיו את החרקים, הנכנסים לכד ואינם יכולים לטפס החוצה, כי הם מחליקים על הדפנות. בתחתית הכד יש נוזל, המכיל אנזימי עיכול, המפרקים את החרקים ומאפשרים את ספיגתם בתאי הצמח. לצמחים טורפים יש בלוטות עיכול המפרישות אנזימים המפרקים את הטרף (בעיקר חרקים).

יש מספר צורות ודרכי לכידה: במלכודת עלי סגירה, יש שני עלים הנסגרים בעזרת חיישנים, המופעלים על ידי הטרף, שנלכד ביניהם, כגון אצל דיונאה – Dionaea. במלכודת דבק נדבקים החרקים, ואינם יכולים לברוח, כמו בטללית, או בדרוסרה – Drosera. ויש מלכודת גלישה ונפילה, בצורת שופר או כד כמו בשופרית, או אצל הליאמפורה- Heliamphora . בשפת הכד יש צופנים רבים, המפרישים צוף מתוק, שממנו נהנים החרקים שעפים להם, ואחרים נופלים לכד, נלכדים ומתעכלים. כד לכידה כזה נשאר פעיל בצמח במשך עונה אחת ונובל.

במלזיה גדל צמח טורף המטפס לגובה של שישה מטרים, בעל כדים גדולים מלאים הרבה נוזלים, שאורכם 35 ס"מ, ורוחבם 16 ס"מ. בתוך נוזלי הכדים נמצאו צפרדעים, חרקים שונים, ובעיקר נמלים, בשלבי עיכול שונים. צמח טורף, יוצא דופן מכולם, הוא כדן גדול שהתגלה לאחרונה על הר ויקטוריה בפיליפינים, שבנוזלי כדיו הגדולים, נמצאו חרקים, עכברים וחולדות. בוטנאים בריטים שגילו אותו, ממשיכים לבדוק את מבנהו ותכונותיו, ביחד עם עוד זני כדנים טורפים שנמצאו באותו אזור. הצמחים הטורפים שגדלו בעבר בארץ, בביצת החולה נכחדו, והמוכרים שבהם היו נדיד המים ונדיד עדין. צמח הלוף למשל, אינו נכלל בין הצמחים הטורפים כי אינו מעכל את החרקים הנלכדים בפרחיו.

יש בארץ אנשים המגדלים צמחים טורפים לצורכי נוי, שהובאו מרחבי העולם, אך צמחים אלה חייבים לגדול בתנאים מיוחדים, הדומים למקומות גידולם הטבעי. צריך לדעת מהי הטמפרטורה המתאימה, קרקע הגידול ללא מינראלים, השקיה במים מזוקקים כמו מי גשם, לחות האוויר לפחות 60% , ובלי חשיפה לקרינה ישירה של השמש. כמוכן צריכים להאכיל את הצמחים הטורפים ביצורים מהחי כגון תולעים חרקים וכדומה.