צמחים פורחים בקיץ

צמחים פורחים בקיץ \ אהוד קלפון

בחום וביובש של הקיץ יש עדיין צמחים פורחים בגליל ובכרמל בפרט במפנים הצפוניים והצפון מערביים. אפשר ללכת לטייל גם בעונה זו וליהנות מהצמחים המאחרים לפרוח וגם מנופים השונים. מה אפשר לראות בשולי החורש ובמחשופי הבתה.

אחד הצמחים הבולט בפרחיו הלבנים הגדולים, הוא הצלף הקוצני. הוא מוזכר בספרות התלמודית (אביונה), ומכונה "עז באילנות" משום שקשה לעקור אותו. אל תנסו לקטוף פרח כי קוציו של הצמח כפופים כלפי פנים, ואפשר להידקר מהם כשמחזירים את היד מתוך הצמח.

זהו בן שיח ממשפחת הצלפיים שמשיר את עליו ומתייבש בסוף הקיץ. פרחיו הלבנים נפתחים בערב ונובלים בבוקר והפריחה נמשכת מאפריל עד סוף יוני. הניצנים הסגורים של הפרחים (פקע), משמשים למאכל. שלמון יפואי (משפחת השלמוניים), הוא צמח חד שנתי שפרחיו (הלבנים ורודים), נישאים בתוך קרקפת בקוטר של ס"מ אחד.

הוא פורח ממאי עד ספטמבר וגדל בצדי דרכים, בכל המזרח התיכון. דרדר הקורים הוא צמח חד שנתי קוצני ממשפחת המורכבים, שפריחתו הצהובה נמשכת מאפריל עד יולי. עכנאי שרוע ממשפחת הזיפניים, הוא צמח רב שנתי מכוסה זיפים ושערות, הגדל בבתות במזרח הים התיכון. הגבעולים הצומחים באביב, נושאים עלים ופרחים הנפתחים ליום אחד בצבע ורוד ולמחרת הפרחים הופכים כחולים. הפריחה נמשכת מחודש מרץ עד אוגוסט.

חרחבינה מכחילה (משפחת הסוככיים) הוא צמח קוצני, עם פרחים קטנים הערוכים בקרקפות. הוא נפוץ בבתות ופורח מחודש מאי עד אוגוסט. אזוב מצוי (זעתר) ממשפחת השפתניים, הוא בן שיח נמוך שעליו מדיפים ריח משמן אתרי ומשמש כתבלין.

העלים היוצאים בקיץ קטנים מעלי האביב, התפרחות כדוריות צפופות והפריחה נמשכת מאפריל עד ספטמבר. הוא גדל בבתות, במקומות סלעיים בכל האזור. גידולו בטבע הולך ומצטמצם בעקבות קטיף רב שלעתים הוא מסחרי. היום זהו צמח מוגן שאסור בקטיף באופן מוחלט.

בוצין מפורץ ממשפחת הלועניתיים, הוא צמח דו שנתי, המפתח בשנה הראשונה שושנת עלים רחבה ובשנה השנייה צומחים גבעולים נושאי פרחים צהובים. השם הוא ארמי (בוצינה) שפירושו מנורת מאור, כי גבעוליו פרושים לצדדים כמו מנורת הקנים. הוא נפוץ בצדי דרכים ובמקומות סלעיים כמעט בכל מקום. קיפודן מצוי ממשפחת המורכבים, הוא צמח רב שנתי קוצני עם קרקפות קוצניות ופרחים בצבע כחול. הוא דומה במראה קרקפותיו הכדוריות לקיפוד ומכאן שמו. הוא פורח מחודש מאי עד יולי ונפוץ מאוד באזור.

שומר פשוט ממשפחת הסוככיים, הוא צמח רב שנתי שעליו גזורים ופרחיו הצהובים מסודרים כסוכך. הוא גדל בבתות ובאדמות טרשים במזרח הים התיכון. משתמשים בו לתעשיית סוכריות, למשקאות, ופריחתו נמשכת מיוני עד חודש ספטמבר.

קורטם דק ממשפחת המורכבים, הוא צמח חד שנתי קוצני, בעל פרחים צינוריים בצבע ארגמן- ורוד. הפרחים שבהיקף הקרקפת, הם פרחים זכריים ובמרכז יושבים הפרחים הנקביים. הפריחה נמשכת מחודש מאי עד אוגוסט והוא נפוץ בשטחים פתוחים בכל מקום בקרקעות גיריות רדודות.

גזר קפח ממשפחת הסוככיים, הוא צמח דו שנתי. בשנה הראשונה יש לו עלים גזורים ירוקים היוצרים מזון בתהליך הפוטוסינתזה ואוגרים אותו בשורש. בשנה השנייה הוא משתמש במאגר המזון שבשורש המעובה על מנת ליצור את תפרחת הסוכך ואת הזרעים.

קיצנית עטופה (כרתית) - צמח רב שנתי קוצני ממשפחת המורכבים, בעל קרקפת צהובה. הוא גדל בבתות ובחורשים פתוחים בגליל ופורח מסוף יוני עד אוגוסט. קיצת מסולסלת (מורכבים), הוא צמח חד שנתי קיצי בעל פרחים צהובים. הוא נפוץ בצדי דרכים ובמקומות פתוחים ופורח מיוני עד ספטמבר. הוא עולה חדש בארץ, מוצאו מאמריקה הצפונית וגם קרובת משפחתו הקיצת הקנדית עלתה לארץ והתאקלמה יפה.

סולנום שעיר ממשפחת הסולניים הוא צמח רעיל מאוד הפורח באביב. פרחיו זעירים לבנים, הפירות ענבה והפריחה נמשכת עד סוף הקיץ. סולנין הוא חומר רעל הנמצא ברקמות כל משפחת הסולניים, ובעלי החיים אינם אוכלים אותו. עוקץ העקרב (זיפניים), הוא צמח חד שנתי הפורח ממאי עד ספטמבר והוא נפוץ בצדי דרכים.

פגם מצוי (פגמיים), הוא שיח בתות המגיע עד לגובה של מטר אחד, בעל ריח חריף ביותר הנובע משמן אתרי הנמצא בתוך בלוטות שקופות שבכל חלקיו. הפרחים צהובים והפריחה נמשכת מחודש פברואר עד סוף יוני.