רקפת מצויה

רקפת מצויה \ אהוד קלפון

רקפת מצויה Cyclamen persicum היא גיאופיט עם פקעת רב שנתית, ממשפחת הרקפתיים. שלושה שבועות נמשכת פריחתו של פרח יחיד, אולם פריחת השדה במלואו נמשכת מינואר עד ראשית אפריל. גבעול הרקפת כפוף בקצהו והוא נושא פרח הפוך שראשו כלפי מטה. הסיבה לכך היא, הגנה על אברי הרבייה שבתוך הפרח מפני הגשם. כדי שהחרקים ימצאו את הכניסה לפרח לשם האבקתו, הפרח מצויד בטבעת בצבע סגול, הבולטת מרחוק ומכוונת את החרקים אל הפתח שבראש הפרח ההפוך. בניגוד לפרחים אחרים הנפתחים ביום ונסגרים בלילה (כלניות), פרחי הרקפות נשארים פתוחים במהלך כול זמן הפריחה.

פקעת הרקפת מכילה מזון רב, וגם רעל ציקלמינין, ובעלי החיים אינם אוכלים אותה. הפקעת נמצאת בתרדמה במשך כול החודשים היבשים של השנה ומתעוררת לפעילות לאחר רדת הגשמים החזקים הראשונים של החורף. בפרח יש חמשת אבקנים, בדור הפנימי, מול עלי הכותרת. מכאן שפרח הרקפת מורכב מחמישה עלי גביע, חמישה עלי כותרת וחמישה אבקנים. בזמן הגשמים ישנם חרקים המוצאים מחסה בתוך הפרח ההפוך. השחלה המופרית, מתפתחת להלקט עם זרעים רבים, הנפתח כשהוא בשל והזרעים מתפזרים.

טרף העלה דמוי הלב בגוונים של סגול, יושב על פטוטרת ארוכה היוצאת מגבעול קצר. הרקפות נפוצות מאוד בצל, בין עצי החורש, על מצוקים ובין שיחי בתה בכול מזרח הים התיכון. היום יש זנים רבים של רקפות בני כלאיים בגוונים שונים, שמגדלים בתרבות בגינות הנוי.

גבעת הרקפות שברמת מנשה אינה היחידה בארץ המכוסה כולה ברקפות פורחות. אפשר לראות ריכוזים גדולים גם בנחל כלך (שוויצריה הקטנה), ליד נחל אלכסנדר, ביער בית קשת, בנחל תבור, ביער אודם שברמת הגולן ועוד.

אם רוצים ליהנות מעוד מרבדי פרחים באותו יום טיול, אז כדאי לרדת מרמת מנשה דרך משמר העמק, צומת מגידו שמאלה, לנסוע על כביש הסרגל עד למנחת המטוסים הקטן שבעמק יזרעאל (הפנייה שמאלה) ושם ללכת ברגל בתוך חורשת האיקליפטוס. סמוך למנחת המטוסים, בין העצים, יש מרבדים גדולים של כלניות בצבעים שונים (אדום, סגול, לבן, ורוד), כולן מאותו מין בוטני והצבעים הם תוצאה של הכלאות טבעיות בין הפרחים הצפופים שבחורשה הזאת. הפריחה מקדימה במקומות הנמוכים לראשית ינואר ומתאחרת עד לראשית מרץ במקומות הגבוהים.