שרביטן מצוי

שרביטן מצוי אהוד קלפון

מי שמטייל בימים אלה של אמצע כסלו (דצמבר) בטבע, יראה ענפים דקים, של צמח השרביטן נוטים כלפי מטה, כשהם עמוסי פירות אדומים. הענפים הירוקים חסרי העלים, עושים את פעולת ההטמעה, והפירות האדומים, נאכלים בהנאה על ידי ציפורים, המפיצות את הזרעים. מהמפרקים שלאורך השרביט, יוצאים מקבצים של כשלושה אצטרובלי פרחים. כל אצטרובל, כולל פרחים זכריים, נושאי גרגרי אבקה הנמצאים בהיקף, ופרח נקבי אחד במרכז, היוצר זרע אחד מביצית אחת. השרביטן שייך לחשופי הזרע, כי הביציות אינן מתפתחות בתוך שחלה, והחפים האדומים העסיסיים, אינם עוטפים לגמרי את הזרע, ומשאירים את חלקו חשוף (בניגוד לשחלה היוצרת פרי סגור).

שרביטן מצוי ( Ephedra campylopoda ), נפוץ מאוד באזורנו והוא גורם נזק לעצים ושיחים שעליהם הוא מטפס. הוא נפוץ בכל החבל הים תיכוני, בבתות וגריגות שבהרים הסלעיים (בחוף גדל שרביטן ריסני). בכרמל , בחוף, ובגליל התחתון, רואים עצים שנפגעו משרביטי השרביטן, שמנעו מהם את אור השמש, כגון עץ זית, עץ חרוב, עוזרר קוצני, עצי ברוש גבוהים ושיחי בר שונים.

בגבעות טבעון – אלונים נופית, אפשר לראות עצי לבנה רפואי, אשחר ארץ ישראלי, אלת המסטיק, קידה שעירה, ושיחי נוי בגנים, מכוסים בענפיו של שרביטן מצוי. זהו צמח ירוק – עד, השייך לסדרת הגנטניים, למשפחת השרביטניים, לסוג שרביטן והמין שרביטן מצוי (נקרא על שם שרביטיו). הענפים הירוקים מבצעים פוטוסינתזה במקום העלים החסרים, וכך הוא שומר על מאזן המים לאורך הקיץ היבש. במפרקים אפשר לראות קשקשים דקים, שהם שרידי העלים המנוונים.

הצמח פורח מחודש מרץ עד יוני, ופרחיו חד מיניים. לפרח הזכרי (אבקני) יש אבקן אחד בעל מספר שקי אבקה, והפרח הנקבי (עליני), מכיל ביצית אחת עטופה במעטה אחד. אחרי ההאבקה וההפריה של הפרח הנקבי, נוצר מעין פרי בית גלעין שזרעו חשוף במקצת, האופייני לחשופי הזרע.

הוא נמצא במאובנים שגילם נע בין 10 ל 30 מיליון שנה, והוא צעיר מיתר חשופי הזרע שהופיעו כבר לפני מאה שלושים מיליון שנה. אפשר לומר שהוא מהווה עוד שלב בשרשרת ההתפתחות האבולוציונית, שבין חשופי הזרע למכוסה הזרע. מצמח השרביטן מפיקים תרופה בשם אפדרין העוזרת לאנשים בעלי רגישות אלרגית בדרכי הנשימה.