דינוזאורים עם נוצות

דינוזאורים עם נוצות \ אהוד קלפון

חוקרים גרמנים טוענים, שחלק מהדינוזאורים היו מכוסים נוצות, שנים רבות לפני שהחלו להסתגל לתעופה. החוקרים מאוניברסיטת בון (Bonn) ואוניברסיטת גוטינגן ( Gottingen) שבדקו את התופעה, פרסמו על כך מאמר בכתב העת Science בתאריך 2014. 10. 30 . הם טוענים שהדינוזאורים שהיו מכוסים נוצות, פיתחו יכולת להקרין צבעים שעזרו לתקשורת ביניהם ולהגנתם. עד כה חשבו שהאבולוציה של הנוצות הייתה קשורה לאדפטציה לתעופה, אך החוקרים היום טוענים שהתכונה הזו של צבעי נוצות מצויה גם בראיית צבעים. הדינוזאורים עם הנוצות הבחינו בצבעים הבסיסיים, אדום, ירוק וכחול ויתכן שגם ראו אור אולטרה סגול, על ידי רצפטור נוסף, כפי שהעופות והזוחלים הפעילים בשעות היום מסוגלים לראות כיום.

הנוצות מאפשרות החזרת אור, וזה מה שמייצר את הצבעים (צבעים פיזיקאליים). לעומתם, ליונקים כולל האדם, יש ראייה פחות מפותחת להבחנה בצבעים, כי במקורם, היונקים חיו במחילות חשוכות באדמה (בתקופת הדינוזאורים), ואחר כך הם היו בעלי חיים ליליים במהלך האבולוציה, שלא הזדקקו לאור וצבעים. הנוצות הצבעוניות אצל העופות, מאפשרות להעביר מסרים ויזואליים, הרבה יותר מאשר צבע הצמר המכסה את גוף היונקים.

הנוצות מאפשרות לעופות לשמור על חום גוף קבוע (ביחד עם תכונות אחרות), וכך היה אצל הדינוזאורים עם הנוצות שהפכו ליצורים בעלי דם חם בניגוד לזוחלים. הרעיון שהעופות והדינוזאורים היו קרובים, הוצע כבר במאה ה 19 במקביל לזמן שצ'ארלס דרווין עשה את מסעותיו ומחקריו ברחבי העולם. חלפו 130 שנה מאז עד להוכחה הראשונה שהעופות הם צאצאי הדינוזאורים, על ידי מציאת מאובנים של דינוזאורים עם נוצות בסין. זה אפשר לחוקרים להניח שהעופות הם צאצאים של דינוזאורים טורפים מהסוג תרופודים (Theropods ) שהלכו של שתי רגליים אחוריות כשהקדמיות היו זעירות. תרופודים היו מכוסים נוצות לפני שהדינוזאור בשם ארכיאופטריקס (Archaeopteryx ) החל לעוף.