עופות דינוזאורים

עופות דינוזאורים \ אהוד קלפון

על פי הממצאים של חוקרי הדינוזאורים בעולם, העופות הראשונים היו דינוזאורים עם כנפיים. יכולת התעופה של העופות, התפתחה כנראה כאשר עופות קדומים או דינוזאורים עם כנפיים, טיפסו על עצים תוך נפנוף כנפיים וגם קפצו מעצים גבוהים כשהם פורשים כנפיים לריחוף. הכנפיים הקדומות אפשרו לבעלי חיים לטפס על עצמים לגובה ומשם לקפוץ ולרחף. תכונה זו נתנה להם יתרון על פני דינוזאורים אחרים שלא היו מסוגלים לכך ועזרה להם לשרוד.

בכתב העת Science כותב החוקר ד"ר קנת דיאל מארה"ב שגוזלי החוגלה מסוגלים לעלות במהירות על גזע עץ בשיפוע תלול, תוך נפנוף בכנפיהם. באמצע יוני 2007 חוקרים סינים דיווחו על מציאת שלד דינוזאור מאובן הדומה לעוף. הם מעריכים, שבעל החיים המאובן, ששמו erlianensis Gigantoraptor חי לפני 85 מיליון במונגוליה ומשייכים אותו למין חדש. אורכו של היצור החדש, כשמונה מטרים, גובהו 3.5 מטרים ומשקלו בזמן חייו היה טון וחצי. מקורו ארוך וחסר שיניים, היו לו שלוש אצבעות בכל רגל, זנב ארוך וגפיים קדמיות ארוכות מאוד שהיו מכוסות נוצות. מניחים שעוף זה ניזון מהחי ומהצומח, על פי מבנה המקור והגולגולת.

המאובן החדש, נוגד את התיאוריה המקובלת עד כה, לגבי התפתחות העופות. ההשערה הייתה שהדינוזאורים שהתפתחו לעופות, היו קטני ממדים, השתייכו לקרניבורים (אוכלי בשר) ובמהלך האבולוציה הלכו וקטנו עוד יותר ומתוכם התפתחו העופות הראשונים.

אחת הדוגמאות הידועות בעולם, הוא שלד מאובן של דינוזאור עוף בשם ארכיאופטריקס, שאורכו היה 50 ס"מ עם זנב ארוך. הוא היה מצויד בכנפיים מכוסות נוצות, בשיניים רבות ושלד של דינוזאור טורף. השלד הענק שהתגלה לאחרונה, שייך לעוף שחי לפני 85 מיליון שנה, בזמן שארכיאופטריקס הקטן חי לפני 150 מיליון שנה (בתקופת היורה). מאובן אחר של שלד עוף שהתגלה באוסטרליה, שייך ליצור שחי לפני שישה מיליון שנה ושקל חצי טון.

הדינוזאורים מוגדרים כזוחלים שנכחדו לפני 65 מיליון שנים. הם היו זוחלים יבשתיים מטילי ביצים, שהתקיימו בו זמנית עם קבוצות אחרות של בעלי חיים קדומים כגון הדו חיים ויצורים פרימיטיביים יותר. מרבית מיני הדינוזאורים נכחדו מבלי שהתפתחו מהם יצורים אחרים. יוצאי הדופן הם העופות שהתפתחו ישירות מאחד או מכמה מינים של דינוזאורים.

המאובנים הראשונים של דינוזאורים התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה והשם דינוזאור פירושו "לטאה נוראית". נמצאו מאז, מאובנים של מינים רבים שאורכם נע ממטר אחד עד ארבעים מטרים.

הדינוזאורים שלטו בכדור הארץ החל מלפני 210 מיליון שנה, ברצף של 150 מיליון שנה עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנה. בתחילה הופיעו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגליים ומאוחר יותר הופיעו גם דינוזאורים שחיו על גדות נחלים וחופי אגמים שהלכו על ארבע גפיים. היה ביניהם גוון רב כגון בעלי שריון וחסרי לוחות מגן, בעלי קרניים, טפרים חזקים או שיניים ענקיות של טורפים אוכלי בשר ואחרים היו צמחוניים. חלקם היו מהירי תנועה וחלקם כבדים ואיטיים.

הדינוזאורים היו זוחלים יבשתיים בעלי "דם קר", שכנראה היו מטילי ביצים. משערים שמטאוריט שפגע בכדור הארץ, גרם לכיסוי האטמוספרה בשכבה עבה של אבק, שמנעה את חדירת קרני השמש, העולם התקרר וזה הביא להכחדת הדינוזאורים. מאחר שנמצאו קינים מאובנים ובהם ביצי דינוזאורים, זה נוגד במידת מה את השערת הכחדת הדינוזאורים שהיו בעלי "דם קר". כידוע, הדגירה על ביצים נעשית כדי לחממן (מעל לטמפרטורת האוויר), על ידי בעלי חיים בעלי "דם חם", כמו העופות בימינו, שהם צאצאי הדינוזאורים. לפני 65 מיליון שנה, כל הדינוזאורים נעלמו בתוך פרק זמן קצר מאוד (יחד עם יותר מ-80% מהמינים האחרים).

מאובני דינוזאורים נתגלו לראשונה, בשנות העשרים של המאה התשע עשרה ומאז, נמצאו מאובנים של מינים רבים המוצגים במוזיאונים. הדינוזאורים שלטו בעולם במשך 150 מיליוני שנים והראשונים הופיעו לפני 210 מיליוני שנים. הם היו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגלים. רק כעבור מיליוני שנים הופיעו דינוזאורים שהלכו על ארבע גפיים. בחלקם, היו שוכני גדות נחלים וחופי אגמים וביצות, אך לא חיו ושחו בתוך המים.

בין הדינוזאורים, היו בעלי שריון והיו חסרי שריון ומגן. היו קלי תנועה והיו מסורבלים בתנועתם. היו בעלי קרניים, ציפורניים חזקות או שיניים רבות וחדות ואחרים היו לטרף לקרניבורים (אוכלי בשר). היו בעלי זנב גדול וכבד, שעזר לשיווי משקל של אלה שנעו על שתים. גפיהם האחוריות היו גדולות מאוד והקדמיות שימשו לאחיזת הטרף.

יש חוקרים הטוענים שאי אפשר להתייחס להכחדת הדינוזאורים כאל אירוע בודד, משום שבו זמנית הוכחדו בעלי חיים רבים ובהם סוגים רבים שחיו בים. לכן עדיין חייבים להסביר מדוע נכחדו בעלי חיים מכל הסוגים ולא רק דינוזאורים. משערים שבתולדות כדור הארץ, היו לפחות חמש הכחדות גדולות, של יצורים למיניהם.