קני ציפורים ומזג האוויר

קני ציפורים ומזג האוויר \ אהוד קלפון

מאז ומתמיד סקרנו הציפורים את האדם, שרצה לגלות את סוד מעופן וחלם לעוף כמותן. אך עדיין מחפשים רמזים להתנהגותן, ליכולת ניווטיהן בשמים, לדרכי בניית קניהן ולתקשורת ביניהן.

לאחרונה, גילו חוקרים אמריקאים שיש קשר בין גודל קן הציפור לבין מזג האוויר. מאמר על כך התפרסם בכתב העת The Biologist ב 15 באפריל 2013 . המחקר מראה שהציפורים בונות קנים בגדלים שונים, בהתאם למזג האוויר השורר באותם ימי בנייה. מסתבר שהקנים נבנים בדרכים מתוחכמות, לא רק להטלת ביצים ודגירה עליהן.

בשנים האחרונות, יש התעניינות גוברת בהבנת דרכי בניית קני הציפורים, בהרכבם, בהתנהגות הציפורים בעת בנייתם, ביכולת בידודם, ובתקשורת שבין בני הזוג. התגלה שקני הציפורים אינם נבנים בדיוק באותה הדרך בכל שנה ועונה. בימים קרירים באביב, הקנים יהיו מרופדים היטב, ובימים חמימים הם יהיו יותר אווריריים.

לעתים, בראשית האביב הימים חמימים, והציפורים בונות קנים קלים. אך במקרה שהאוויר מתקרר, הקן אינו שומר על החום ואין בקיעת ביצים. זה מראה שאחד התפקידים העיקריים של הקן הוא לשמור על החום העובר מהציפור לביצים בדגירה, הנמשכת ברוב המקרים בין שבועיים לשלושה שבועות. הנקבה מטילה את ביציה מיד עם השלמת בניית הקן, המתאים למזג האוויר של אותם הימים. הציפורים אינן יכולות לחזות אם יחולו שינויים במזג האוויר, ועל טיב הקן תלויה הצלחת רבייתן.

חוקרים מאוקספורד טוענים שבניית הקן אינה רק עניין של אינסטינקט, אלא גם תולדה של יכולת התפתחותית וצבירת ניסיון. הציפורים מתאימות את התנהגותן על פי השינויים שחלים באקלים של אזור מחייתן. החוקרים גם גילו שקבוצה גדולה של ציפורים פותרת בעיות טוב יותר מקבוצה קטנה. למשל קבוצה של 30 ציפורים פותרת בעיות טוב מקבוצה בת 20 וכך הלאה. הם טוענים שבקבוצה גדולה יש יותר סיכויים להימצאות ציפור אחת מבריקה שתוביל לפתרון בעיות מאשר בקבוצה קטנה.

מחלקת העופות נבדלת מיתר בעלי החוליות, בזה שרק לעופות יש נוצות. אך הם הומיאותרמיים (בעלי טמפרטורת גוף קבועה) כמו היונקים, בעלי מטבוליזם גבוה, מצוידים במקור ללא שיניים, מטילים ביצים עם קליפה קשה, ולהם מבנה אנטומי משותף והתאמות פיזיולוגיות מיוחדות. הם גם דו רגליים, עצמותיהם חלולות, ושלדם קל וחזק ומותאם לתעופה. יש להם ראייה חדה וטובה יותר מכל בעלי החיים בעולם, וחוש ניווט מפותח.

לרוב העופות יש יכולת תעופה בעזרת הגפיים הקדמיות שהפכו לכנפיים, אך חלקם איבדו יכולת זו במהלך האבולוציה, כגון אצל היען, קזואר, אמו, פינגווינים למיניהם, וכן עופות גדולים שנכחדו כגון מואה, ודודו. גופם של האחרונים היה גדול וכבד מדי כדי להמריא ולעוף, לכן הכנפיים התנוונו בהדרגה ואיבדו את תפקודן כאברי תעופה. גובה היען למשל הוא כ 2.5 מטרים ומשקלה 160 ק"ג והציפור הקטנה ביותר היא קוליברי שגודלה 5 ס"מ ומשקלה שני גרם.

החוקרים טוענים שעופות התפתחו מדינוזאורים בעלי נוצות וכנפיים, לפני 150 מיליון שנים, כגון ארכיאופטריקס שיכול היה לדאות באוויר.

כישורי תעופתם החלו מדאייה פשוטה, כאשר עופות -דינוזאורים עפו עד לצמרות העצים, תוך נפנוף כנפיים, ומשם קפצו כשהם פורשים כנפיים בריחופי דאייה. הכנפיים עזרו להם לשרוד, ונתנו להם יתרון על פני דינוזאורים אחרים שלא היו מסוגלים לדאות באוויר, ולהתחמק מטורפים.

לפני 65 מיליון שנים נכחדו הדינוזאורים, ונשארו מיני זוחלים ועופות שהם צאצאיהם. בקרב בעלי החוליות, הדגים מונים 20 אלף מינים, העופות עשרת אלפי מינים, הזוחלים 6000 מנים, היונקים 4000 מינים, והדו חיים מונים 3000 מינים.