שרקרקים שבים באביב

שרקרקים שבים באביב \ אהוד קלפון

שרקרק מצוי (Merops apiaster) היא ציפור שיר בינונית במשקל שישים גרם, המשמיעה שריקות ומכאן שמה. השרקרק ניזון מחרקים ובעיקר מדבורים וצרעות כשהם עפים באוויר לכן נקרא באנגלית Bee eater . הוא מוציא את העוקץ מהדבורה על ידי נקישות במשטח קשה.

מקורו הדק והארוך, מותאם לתפישת חרקים גדולים כגון חגבים, ארבה, חרגולים וגם חרקים קטנים כמו דבורים ועוד. כנפיו הארוכות של השרקרק, מעידות על תעופתו הטובה. הוא נודד פעמיים בשנה, מאפריקה לישראל באביב ובחזרה לאפריקה בסתיו.

לשרקרקים הצעירים יש אותם צבעים פיסיקליים של הבוגרים, רק פחות בולטים (הצבע הירוק שולט). גם צבעי הזכר והנקבה דומים, חוץ מהצבע הלבן הנמצא במצח הזכר וחסר אצל הנקבה. אורך גופו כשלושים ס"מ וזנבו ארוך.

השרקרק מגיע לאזורנו בחודש מרץ – אפריל וחופר מחילות אופקיות להטלה וקינון במדרונות אנכיים, בעיקר בקירות עפר חשופים. לעתים הוא משתמש במחילות מהשנה הקודמת שאותן הוא משפץ, במחילות טבעיות, או כאלה שנחפרו על ידי בעלי חיים אחרים. השרקרקים מקננים בקבוצות, במחילות קרובות באותו קיר או מדרון.

הנקבה מטילה ביצים לבנות בתוך המחילה ודוגרת עליהן. באותו הזמן, הזכר תופס חרקים ומאכיל את הנקבה ואחר כך הוא מאכיל את הגוזלים. השרקרקים מבלים תקופת חורף קצרה בלהקות באפריקה ותקופה חמה וארוכה (להטלה ודגירה) באזורים סובטרופיים ובהם ארץ ישראל וסביבתה.