אורן ירושלים

אורן ירושלים \ אהוד קלפון

אורן ירושלים שייך למשפחת האורניים, גדל על גיר רך, קרטון או נארי. עצי האורן צומחים במשך כל ימי חייהם. הניצנים בנויים מהרבה עלעלים זעירים המכוסים קרום הנושר מאוחר יותר, כשרק העלעל הירוק נשאר על הענף. הענפים צומחים מחיקי הקשקשים.

לכל ענף מקוצר יש עלים החיים בערך שנה או שנתיים ונובלים. הענף הארוך של האורן נושא את הענפים הקצרים נושאי העלים. הענף הארוך גדל לעובי ולאורך בניגוד לענף הקצר שאינו גדל. ביביי השרף נמצאים בתוך העלה ובתוך הענפים ותפקידו של השרף לשמור על הרקמה שנפגעה מפני חדירת חיידקים.

האורן הוא עץ ירוק – עד ואין לו תקופת שלכת מסוימת, כי אם חילוף מתמיד של העלים. עץ שכרתו אותו לא יתחדש ולא יצמיח בדים חדשים. רקמת ההובלה הנקראת עצה, תופסת חלק גדול משטח הגזע והליבה מצומצמת. העצה עשויה טרכאידים בעלי גמצים והיא מוקפת רקמת קליפה המוקפת על ידי רקמת שעם. אורן ירושלים יכול ליצור 2 או 3 טבעות שנתיות בשנה ולכן אין לסמוך על מספר הטבעות כדי לבדוק את הגיל.

האורן הוא עץ חד- ביתי. האצטרובל הזכרי הוא למעשה "פרח" אחד המכיל גרגרי אבקה ומוקף קשקשים בבסיסו. כל אבקן בנוי מזיר רחב דמוי קשקשים בעלי שני שקי אבקה הנפתחים כלפי מטה. האצטרובלים הזכריים נושרים מהענף עם גמר ההאבקה.

האצטרובלים הנקביים מכילים ביציות, ומוקפים בעלעלים בבסיסם. האצטרובלים הנקביים נמצאים על פי רוב על הבדים העליונים של העץ. כל אצטרובל נקבי הוא תפרחת בעל ציר מרכזי שסביבו יושבים קשקשים בשרניים עבים שמתחתם קשקשים קרומיים חומים. הקשקש הבשרני הוא קשקש הזרע והקשקש השני הוא קשקש חופה.

הביציות יושבות בחלק העליון של קשקשי הזרע כשהן חשופות, מכאן השם חשופי זרע אין צוף בפרחי האורן כי האבקה הרבה מתפזרת על ידי הרוח. גרגר האבקה מצויד במעטה חיצוני בעל שתי שלפוחיות אוויר להפצת גרגר האבקה ובמעטה פנימי.