יער נשיר בסתיו

יער נשיר בסתיו \ אהוד קלפון

סימני שלכת מוקדמים נראו בחשוון (אוקטובר), ביער אלון תבור, המשתרע משער העמקים דרך טבעון, נופית, אלונים, אלוני אבא, בית לחם הגלילית, הסוללים, צומת המוביל ואלון הגליל. יער נשיר זה של אלון תבור, הוא הגדול ביותר ששרד בארץ ומשתרע על כשלושת אלפי דונם. לעומת זאת היער הגדול והצפוף המכסה את הגליל העליון והר מירון, הוא בעיקרו של אלון מצוי שאינו עץ נשיר.

טבת הוא חודש השלכת האמיתי בארץ ישראל ועצי היער בו נראים ערומים ללא עלים. עד אז משנה היער את צבעו בהדרגה, העלים מאבדים את צבעם הירוק עד לנשירתם הסופית בדצמבר. בחלקים מהיער ובמפנים שונים, אפשר לראות נציגים של אלון מצוי, כליל החורש, אלה ארץ ישראלית , אלה אטלנטית, לבנה רפואי, עוזרר קוצני וחרוב מצוי.

בפאתי היער ובחלקים הפתוחים, יש משטחים שלמים של אלת המסטיק, קידה שעירה, אשחר ארץ ישראלי, סירה קוצנית, צמחים חד שנתיים, גיאופיטים למיניהם, עם מקבצים מעטים חבויים של חבצלת קטנת פרחים, הפורחים בסוף הקיץ ובראשית הסתיו.

במורד המזרחי של טבעון הפונה לצומת אלונים, גדלים שני עצים עבותים עתיקים. האחד הוא אלון תבור, בעל גזע רחב מאוד, אולי מהעתיקים בארץ ישראל, ובהמשך היער גדלה אלה אטלנטית מרשימה בגזעה.

שני העצים נמצאים לאורך שביל הליכה מעגלי בפארק הנצחה. גם בפאתי רמת ישי, סמוך לבית העלמין של כפר יהושע, נמצאים שני אלוני תבור מרשימים בגובהם, בעלי גזעים עבים ונוף רחב.

במורד המערבי של גבעת נופית הותיקה, יש מקבצים גדולים של אבני צור בתוך גיר ביער מעורב של אלונים. רק במורד המערבי של הגבעה יש צור, ובחלקים אחרים יש סלע גיר עם קרקע טרה רוסה, או סלעי קרטון עם קרקע רנדזינה אפורה.

המורד הצפוני וצפון מזרחי של אותה גבעה, הוא מצוק תלול, שנותר מצניחה ודרדרת של אדמה וסלעים אל נחל ציפורי בתקופה גיאולוגית. דרך זרימתו של הנחל נחסמה, נוצר אגם בעמק הקטן, עד שהנחל פילס לעצמו מסלול זרימה חדש מסביב לגבעת ראס עלי בצורת לולאה והמשיך את זרימתו לכיוון נחל הקישון.

בתצפית מראש הגבעה מ"שביל אוהד" אפשר לראות את הלולאה בשלמותה הנקראת "נפתול עליל". במדרון המצוק ובבסיסו, יש תערובת של צמחים שלא רואים בחלקי היער האחרים.

גדלים כאן עצי אלון תבור ליד עצי אלון מצוי, חרובים (חרוב אחד מהגבוהים בארץ) ואלת המסטיק ( שני שיחים הנראים כמו עצים), עוזרר קוצני ולבנה רפואי, אלה ארץ ישראלית ואלה אטלנטית, קידה שעירה וסירה קוצנית, לוטם שעיר, צורית גבוהה, עירית גדולה, וכן צמחים חד שנתיים וגיאופיטים רבים, כולל חצבים בתחתית המורד. אם נחצה את נחל ציפורי (נדלג מעל אבנים בנחל) שהוא די רדוד בעונה זו של ראשית הסתיו, נטפס על תל חלי המערבי, שכולו מכוסה חצבים ובראשו עומד עץ יחיד שנשאר שריד מהמשך יער האלונים, שהיה כאן לפני שנכרת.

ליד אלוני אבא יש שמורת טבע, שהכניסה אליה דרך פתח בגדר, המקיפה שדה מרעה. אפשר ללכת בשביל מעגלי ביער אלוני תבור, שרובם נראים צעירים, אך ביניהם יש מספר עצים עבותים. ליד בית לחם הגלילית יש יער רחב ידיים המשתרע עד לכפר כעביה שבמורד הפונה לנחל ציפורי. בחלקו העליון (סמוך לכביש הכניסה לבית לחם הגלילית), יש מעבר בגדר המקיפה שדה מרעה בתוך היער. שם בהמשך יער האלונים אפשר לראות מספר אלוני תבור עבותים, ושרידי ישוב עתיק, כגון מחצבות באבן גיר, בורות מים ועוד.